Ухвала суду № 24238233, 03.02.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2012
Номер справи
2а-10776/11/1270
Номер документу
24238233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Агевич К.В.

Суддя-доповідач - Шальєва В. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2012 року справа №2а-10776/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

1 лютого 2012 р. Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Шальєвої В.А.

суддів Бадахової Т.П., Компанієць І.Д.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Донецьку, по б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» звернулось до суду з адміністративним позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про зобов'язання вчинити певні дії. Позивач просив суд зобов'язати податковий орган надати довідку про відсутність заборгованості підприємства по податкам та зборам.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. позовні вимоги задоволені.

Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську подано апеляційну скаргу, в якій відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, які полягають у наступному.

Так, відповідач зазначає, що підприємством було подано до контролюючого органу заяву про надання довідки про відсутність заборгованості у зв'язку із припиненням юридичної особи, у зв'язку з чим відповідачем було проведено перевірку платника податків та перевірку контрагентів позивача. На час розгляду справи відповіді щодо перевірок контрагентів не надійшли, у зв'язку з чим немає підстав для підписання відповідної довідки та надання її Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу».

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію. Відповідно до довідки з ЄДРПОУ, юридична особа перебуває в стані припинення підприємницької діяльності.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Таким чином, відповідач Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.

З матеріалів справи вбачається, що 2 березня 2011 р., відповідно до протоколу загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» № 3 було прийнято рішення про припинення юридичної особи у зв'язку із ліквідацією.

Відповідно до вимог статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до

єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Пунктом 1 частини 1 статті 110 кодексу встановлено, що юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Вимогами п. 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N979, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1439/18734, юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП; оригінал довідки за ф. N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).

Відповідно до вимог законодавства позивачем було надано до контролюючого органу заяву про припинення платника податків.

Статтею 78 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, як зокрема розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську була проведена документальна позапланова перевірка платника податків з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 12.09.2008 р. по 01.11.2011 р., про що складено акт № 774/23/36128923, з якого вбачається, що в ході проведення перевірки податковим органом було направлено запити до підприємств контрагентів Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» для здійснення зустрічних перевірок (надання пояснень та їх документальне підтвердження з питань фінансово-господарських відносин), та відповідей не отримано. Також, з акту вбачається, що за результатами перевірки порушень не встановлено, заборгованість перед бюджетом відсутня (а.с.8-45).

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи, зокрема довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

Згідно з підпункту 11.5 пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, якщо платником податків подавалась заява за ф. N 8-ОПП, то після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, та за умови дотримання вимог підпунктів 11.5.1, 11.5.2 цього пункту, орган державної податкової служби складає довідку за ф. N 22-ОПП.

В порушення вищезазначених вимог, Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську не було надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» довідку про відсутність заборгованості за ф. N 22-ОПП, що перешкоджає позивачу виконати інші, передбачені законодавством дії, для припинення юридичної особи шляхом ліквідації.

Відповідно до наданого податковим органом листа № 59192/29 від 11.11.2011 р., причиною відмови у підписанні обхідного листа та надання довідки про відсутність заборгованості є неотримання відповідей щодо зустрічних перевірок контрагентів позивача (а.с.6).

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги, оскільки законодавством не передбачено отримання відомостей щодо зустрічних звірок контрагентів платника податків як передумова для підписання обхідного листа та надання довідки про відсутність заборгованості по податках та зборах за формою № 22-ОПП.

Також колегія суддів зазначає, що позивачем здійснені усі передбачені діючим законодавством заходи для отримання вищезазначених документів, у зв'язку з чим такі дії контролюючого органу щодо їх ненадання є протиправними.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2011 р. в справі № 2а-10776/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. в справі № 2а-10776/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний експерт Донбасу» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: Шальєва В.А.

Судді: Бадахова Т.П.

Компанієць І.Д.