Постанова № 24230953, 17.02.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
2а-7353/10/0470
Номер документу
24230953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2011 р. Справа № 2а-7353/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Потолової Г.В.

при секретарі -Тимцунік Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Дніпропетровську до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя»про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Дніпропетровську з адміністративним позовом про стягнення з КЖЕП «Лівобережжя»за рахунок активів податкового боргу по платежу до бюджету з земельного податку юридичних осіб у розмірі 221409грн.78коп., в т.ч. з земельного податку юридичних осіб у розмірі 210536грн.36коп. та залшок несплаченої пені у сумі 10873грн.65коп.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх повністю.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце його проведення судом направлена вчасно.

На адресу відповідача надіслано ухвалу про відкриття провадження, однак, до справи надійшов конверт-повернення з позначкою, за зазначеною адресою організація вибула. Враховуючи, що адреса відповідача зазначена у позовній заяві, співпадає зі зазначеною в довідці з ЄДР, відповідач вважається належним чином повідомлений про розгляд справи, відповідно до ст.35 КАС України. Заперечення відповідача проти позову до суду не надходили.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, з урахуванням приписів ст.128 КАС України судом на місці ухвалено щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «Лівобережжя»(далі -відповідач) зареєстроване 10.10.2000р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради з місцезнаходженням за адресою: 49023, м. Дніпропетровськ, пр.Воронцова, буд.13 (а.с.6), що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але станом на 05.08.2010р. адреса відповідача зазначена: 49051, м. Дніпропетровськ пр.ім. газети «Правда», буд.42 (а.с.62-63).

Згідно довідки про взяття на облік платника податків відповідач перебуває на податковому обліку в Лівобережній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Дніпропетровську 16.11.2000р за №3852, а також як платник окремих видів податків (земельний податок). Земельна ділянка розташована за адресою: 49000 м.Дніпропетровськ, вул. Семафорна, буд.13.

Матеріалами справи встановлено, що станом на 14.06.2010р. підприємство відповідача має заборгованість з земельного податку юридичних осіб у розмірі 210536грн.13коп., та залишок несплаченої пені у сумі 10873грн.65коп., тобто у загальному розмірі 221409грн.78коп.

На підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»фахівцями податкового органу проведена невиїзна документальна перевірка в приміщенні Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська платника земельного податку КЖЕП «Лівобережжя»(код ЄДРПОУ 25841545) з питання своєчасності сплати земельного податку за грудень 2007 року, січень 2008 року -березень 2008 року.

В ході проведення перевірки встановлено, що відповідачем в порушення ст.17 Закону України «Про плату за землю»та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платником земельного податку несвоєчасно сплачено земельний податок, а саме за грудень 2007р. січень, лютий, березень 2008 року.

За результатами перевірки складено акт №2544/15-3/25841545 від 31.03.2010р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку до бюджету (а.с.18-19).

Так, за зазначене порушення передбачена відповідальність п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме штраф у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою.

На підставі акту перевірки №2544/15-3/25841545 від 31.03.2010р. керівником Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0001631503/0 від 01.04.2010р. згідно якого сума податкового зобов'язання складає 15076грн.98коп. (а.с.17).

Також на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»фахівцями податкового органу проведена невиїзна документальна перевірка в приміщенні Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська платника земельного податку КЖЕП «Лівобережжя»(код ЄДРПОУ 25841545) з питання своєчасності сплати земельного податку за січень 2008 року -серпень 200 року.

В ході перевірки встановлено, що відповідачем в порушення ст.17 Закону України «Про плату за землю»та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платником земельного податку несвоєчасно сплачено земельний податок, а саме за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень 2008 року.

За результатами перевірки складено акт №2559/15-3/25841545 від 31.03.2010р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку до бюджету (а.с.21-23).

Відповідно за зазначене порушення передбачена відповідальність п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме штраф у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою.

Отже, на підставі ату перевірки №2559/15-3/25841545 від 31.03.2010р. керівником Лівобережної МДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0001641503/0 від 01.04.2010р., згідно якого сума податкового зобов'язання складає 5203грн.36коп. (а.с.20).

Крім того, КЖЕП «Лівобережжя»подало до податкового органу розрахунок земельного податку №5583 від 07.03.2008р. за 2009 рік, за змістом якого самостійно зазначило загальну суму земельного податку у розмірі 152599грн.32коп., з якої встановлено щомісячний платіж у сумі 12716грн.61коп.

А також, відповідачем наданий уточнюючий розрахунок земельного податку від 21.04.2009р. №21223, згідно якого суму податку скориговано, зменшено щомісячні платежі.

Проте, земельний податок відповідачем сплачувався несвоєчасно та не в повному обсязі, у зв'язку з чим, у останнього виникла заборгованість у сумі 210536грн.13коп., а також в залишок несплачених штрафних санкцій у загальному розмірі 10873грн.65коп.

Враховуючи викладене, керівником податкового органу на виконання п.п.6.2.3 "а" ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»04.09.2006р. винесено першу податкову вимогу №1/664 про обов'язок сплатити податковий борг на суму 186грн.75коп., у зв'язку з тим, що відповідач відсутній за місцем знаходження, про що складено акт про неможливість вручення податкової вимоги (а.с.25), та вимогу розміщено на дошці оголошень (а.с.26).

10.10.2006р. винесено другу податкову вимогу №2/726 про обов'язок сплатити податковий борг на загальну суму 495грн.31коп., у зв'язку з тим, що відповідач відсутній за місцем знаходження, про що складено акт про неможливість вручення податкової вимоги (а.с.29), та розміщено на дошці оголошень.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.

Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення правовідносин.

Згідно ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та в розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України

Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 13 Закону України «Про плату за землю»передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків та зборів відноситься також і плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно п.п.2.1.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», що діяв на час виникнення правовідносин, податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв на час виникнення правовідносин, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Згідно аб.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

У пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно п.п.3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Будь-які активи платника податків в силу п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»являються джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення

Згідно ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу України»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і цільовими фондами за рахунок їхнього майна.

Згідно із п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки з податків, інших платежів, штрафів та інших санкцій з громадян за рішенням суду.

Отже, стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На час розгляду справи податковий борг у загальній сумі 221409грн.78коп. у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Дніпропетровську до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя»про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу -задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Лівобережжя»(49051, м. Дніпропетровськ пр. ім.газети «Правда», буд.42, код ЄДРПОУ 25841545) активи на користь Державного бюджету України (49026, м.Дніпропетровськ, пр.ім. «газети Правда»,95а, на р/р 33214811700006, в ГУДК у Дніпропетровській області, отримувач платежу -УДКУ Індустріального району м.Дніпропетровська, код ОКПО 24232376, МФО 805012, код платежу 13050100) податкового боргу з земельного податку юридичних осіб у сумі 221409грн.78коп. (двісті двадцять одна тисяча чотириста дев'ять грн.78коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Суддя Г.В. Потолова