Справа № 1170/2а-1170/12
Категорія статобліку 8.1
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2012 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Флоренка О. Ю.,
при секретарі - Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Олдер» до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10 квітня 2012 року Приватне підприємство «Олдер»звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні позивачеві статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік; зобов'язати відповідача надати позивачу статус платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач являється сільськогосподарським товаровиробником, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній 2011 рік складає 85,3 %. У відповідності з положенням Податкового кодексу України ним було подано відповідачеві податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку на поточний 2012 рік, а також всі документи, передбачені ст. 308 ПК України.
Відповідачем було відмовлено у підтвердженні статусу позивача, як платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, про що були надані довідки від 01.03.2012 року №11/10/15-12 та від 01.03.2012 року №11/10/15-12, в яких зазначено, що станом на 01.01.2012 року за позивачем обліковується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 3221,44 грн., відповідно, позивач не може бути зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, а тому у 2012 році позивач знаходиться на загальній системі оподаткування.
Також позивач зазначає, що з 17.01.2011 р. по 25.02.2011 року відповідачем було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання ним вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року. В результаті перевірки було складено відповідний акт перевірки від 04 березня 2011 року №41/2300/34395724 (далі -акт перевірки).
На підставі акта перевірки, відповідачем були прийняті податкові повідомлення -рішення від 14.03.2011 року: №0000112300, №0000151700, №0000122300, №0000132300, №0000102300 (далі - податкові повідомлення -рішення).
Приватним підприємством «Олдер»в установлені строки були сплачені узгодженні суми податкових зобов'язань, які визначені в зазначених податкових повідомленнях -рішення.
Щодо нарахування актом перевірки пені в сумі 3221,44 грн. за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб позивач не погоджується, оскільки при нарахуванні пені відповідачем має складатися відповідне податкове повідомлення - рішення. Натомість, позивач не отримував податкового повідомлення -рішення відповідача про зобов'язання провести сплату пені по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3221,44 грн. чи в будь -якому іншому розмірі.
Тому позивач вважає, що немає підстав вважати, що в наявності у нього є узгоджений податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 3221,44 грн., а тому у відповідача не було законних підстав для відмови позивачу у наданні йому статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позові та просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з'явився. Про дати, час і місце проведення судових засідань повідомлявся належним чином. У зв'язку з поданою відповідачем заявою про розгляд справи без його представника (а.с. 125), на підставі норм ч. 4 ст. 122 КАС України, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в даному судовому засіданні за відсутності представника відповідача.
У письмових запереченнях на позов (с.а. 110 -111) відповідач зазначив, що до акта документальної перевірки від 04.03.2011 року № 41/2300/34395724, посадовими особами відповідача було складено розрахунок пені по податку на доходи фізичних осіб на суму 3221,44 грн., який був вручений 24.03.2011 року головному бухгалтеру позивача -ОСОБА_2 Отже відповідач вважає підтвердженим факт наявності у позивача податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб в сумі 3221,44 грн., що стало законною підставою для відмови у наданні позивачеві статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
На підставі проголошеної у судовому засіданні 11.05.2012 р. усної ухвали, було відмовлено відповідачеві у задоволенні його клопотання про залишення без розгляду позову в даній адміністративній справі (а.с. 120) з тих підстав, що норми ч. 2 ст. 5, п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України (далі ПК України), на які посилається відповідач, не встановлюють інший порядок судового провадження у справах за зверненням фізичних або юридичних осіб до органів податкової служби, а тому у даному випадку, спеціальними є норми КАС України. До того ж, ст. 155 КАС України не передбачена така підстава для залишення позовної заяви без розгляду, на яку посилається відповідач у своєму клопотанні.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Олдер»зареєстровано Світловодською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 15.08.2006 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №1 440 102 0000 000189 (а.с. 10 -11). Позивач є юридичною особою, що підтверджується довідкою АБ №299439 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 12-13).
З 17.01.2011 р. по 25.02.2011 року посадовими особами відповідача, проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року. Перевірку проведено з відома директора ОСОБА_3 та в присутності в.о. головного бухгалтера -ОСОБА_4 та головного бухгалтера ОСОБА_2 В результаті проведеної перевірки складено відповідний акт перевірки від 04.03.2011 року №41/2300/34395724 (а.с. 24 -81).
На підставі акта перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення -рішення від 14.03.2011 року: №0000112300, №0000151700, №0000122300, №0000132300, №0000102300.
Позивач зазначає, що ним в установлені строки сплачені узгодженні суми податкових зобов'язань за вищевказаними податковими повідомленнями -рішеннями.
Відповідач не надав до суду доказів існування у позивача податкового боргу на підставі даних податкових повідомлень -рішень.
17.02.2012 року позивачем подано відповідачеві податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, якою задекларовано суму доходу від сільськогосподарського виробництва, отриманого позивачем від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТЗЕД 2204 29 -2204 30), вироблених на підприємствах первинного виробництва для підприємства вторинного виробника, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції) та від надання супутніх послуг у розмірі 23814,50 грн. Скоригований валовий дохід сільськогосподарського товаровиробника складає 27918,10 грн., питома вага доходу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу за попередній (звітний) рік складає 85,3 % (а.с. 14 - 16).
Також 17.02.2012 року позивачем подано відповідачеві відомості про наявність у позивача земельних ділянок (а.с. 17 -18).
29 березня 2012 року позивачем подано відповідачеві розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2011 рік, з якого вбачається, що загальна сума валового доходу сільськогосподарського товаровиробника складає 44 264,5 грн., скоригований валовий дохід сільськогосподарського товаровиробника складає 27918,1 грн., частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік складає 85,3 % (а.с. 19 -20).
01.03.2012 року відповідачем направлено позивачеві лист за вих. №11/10/15-12, в якому зазначено, що декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, вх. №9006097603, №9006105516, №9006105388, №9006100585 від 17.02.2012 року із додатками №9006096091, №9006098545, №9006105199 від 17.02.2012 року та додаток №9006673187 від 20.02.2012 року по ПП «Олдер»не визнано податковою звітністю (а.с. 21).
У листі від 01.03.2012 року вих. №12/10/15-12 відповідачем зазначено, що згідно зі ст. 301.1 гл. 2 ПК України, платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених п. 301.6 ст. 301.1 ПК України, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків. Також із даного листа вбачається, що у відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та /або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір орендної земельної частки (паю). Станом на 01.01.2012 року за ПП «Олдер»рахується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 3221,44 грн. Відповідно до п. 301.6.3 ст. 301 ПК України, ПП «Олдер»не може бути зареєстрований, як платник фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік (а.с. 23).
Як передбачено п.308.1 ст. 308 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
У відповідності до п. 308.3 ст. 308 ПК України, довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви органом державної податкової служби за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку).
Відповідно до п. 301.1 ст. 301 ПК України, платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно з п.п. 301.6.3 п. 301.6 ст. 301 ПК України, не може бути зареєстрований як платник податку, суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
В матеріалах справи є платіжне дорученням від 10.02.2012 року №38 на суму 3225,00 грн. (а.с. 106), з якого вбачається, що позивачем сплачено пеню по податку на доходи фізичних осіб у сумі 3221,44 грн.
Оскільки позивачем було подано податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку 17.02.2012 року, а пеню по податку на доходи фізичних осіб у сумі 3221,44 грн. ним було сплачено 10.02.2012 року, що підтверджується платіжним доручення №38 на суму 3225,00 грн. (а.с. 106), суд вважає, що позивач вчасно та в установлений Податковим кодексом України строк сплатив пеню по податку на доходи фізичних осіб в сумі 3221,44 грн.
Відповідач не надав до суду доказів зарахування суми податкового боргу в розмірі 3221,44 грн., сплаченої позивачем за платіжним дорученням від 10.02.2012 року №38, в рахунок погашення податкової заборгованості позивача за попередні періоди згідно з черговістю його виникнення, на підставі п.87.9. ст.87 ПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не зміг довести правомірність своїх дій щодо відмови позивачеві у наданні йому статусу платника фіксованого сільскогосподарського податку на 2012 рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного суд вважає, що відмовляючи позивачеві у наданні йому статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, відповідач діяв на не підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України, необґрунтовано, а тому ці дії посадових осіб відповідача слід визнати протиправними.
На підставі ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно зі ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Але враховуючи законодавчо встановлену процедуру надання платникові податків статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на відповідний рік, суд вважає, що він не вправі підміняти державний орган та замість відповідача приймати рішення, про яке просить позивач, як і зобов'язувати відповідача прийняти саме таке рішення, про яке просить позивач.
За таких умов суд вважає, що для відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати відповідача вирішити питання про надання позивачеві статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). При поданні позову до суду, позивачем був сплачений судовий збір в розмірі 32,19 грн., сума якого і підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 2, ст.ст. 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії посадових осіб Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області щодо відмови у наданні Приватному підприємству «Олдер»статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
3. Зобов'язати Світловодську об'єднану державну податкову інспекцію Кіровоградської області вирішити питання про надання Приватному підприємству «Олдер»статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
4. Присудити на користь Приватного підприємства «Олдер»здійснені ним судові витрати, у вигляді сплаченого ним судового збору в сумі 32,19 грн., з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.05.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 18.05.2012 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 2 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко