Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2012 року справа №2а-8981/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
1 лютого 2012 р. Донецький апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Шальєвої В.А.
суддів Бадахової Т.П., Компанієць І.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Донецьку, по б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20.10.2011 р. по справі № 2а-8981/11/1270 за позовом відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Свердловську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу „Шахта „Червоний партизан", про визнання дій протиправними та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Свердловську Луганської області звернулось до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу „Шахта „Червоний партизан", про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою суду на користь позивача з Державного підприємства «Свердловантрацит» стягнута заборгованість по страховим внескам в розмірі 64363,78 грн. 15.02.2011 р. державним виконавцем було відкрито виконавче провадження за вказаною постановою. 23.02.2011 р. відділом Державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції було зупинено виконавче провадження з примусового виконання постанови. Підставою для цього зупинення є той факт, що Державне підприємство «Свердловантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і у відповідності до п.15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню. Позивач зазначає, що дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Позивач не відноситься до учасників розрахунків, а борг відповідача не відноситься до боргу у сфері енергопостачання. Спірний борг виник внаслідок несплати обов'язків страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Просив визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення виконавчого провадження та скасувати постанову відділу Державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції від 23.02.2011 р. про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання постанови суду.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2011 р. позовні вимоги відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Свердловську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу „Шахта „Червоний партизан", про визнання дій щодо зупинення виконавчого провадження та скасування постанови задоволені.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову, вказуючи на порушення судом норм матеріального права. Так, відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходи примусового виконання рішень, встановлених цим Законом. Державне підприємство «Свердловантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і у відповідності до п.15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Свердловську, відповідно до п. 1.1 Загальних положень Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 20.04.2001 року (із наступними змінами та доповненнями) є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Згідно з пп. 2.1.5 п. 2.1 ч. 2 зазначеного Положення, одним із завдань Виконавчої дирекції Фонду є збір та акумулювання страхових внесків, визначення умов, порядку обслуговування і гарантій збереження коштів Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків та інших джерел фінансування.
Крім того, відповідно до пп. 3.1.12 п. 3.1 ст. 3 Положення, Виконавча дирекція Фонду представляє інтереси страховика (Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України) в органах державної виконавчої влади, органах місцевого самоврядування і судах.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Позивач виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Свердловську є юридичною особою, робочим органом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, і діє на підставі Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Свердловську.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 р. задоволені позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального захисту інвалідів на виробництві та професійних захворювань України у м. Свердловську та стягнуто з Державного підприємства «Свердловантрацит» заборгованість по страховим внескам в загальному розмірі 64363,78 грн.
15 лютого 2011 р. постановою відділу Державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції по зазначеній постанові відкрито виконавче провадження ВП № 24574409. Разом з тим, постановою від 23.02.2011 р. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа 2а-6118/10/1270 зупинено, у зв'язку з тим, що Державне підприємство «Свердловантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, згідно Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», відповідно до виписки № 124 від 28.11.2005 р.
Примусове виконання рішень в Україні відповідно до Законів України «Про державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження» покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу» примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, підрозділу примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділів державної виконавчої служби.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Державний виконавець як працівник органу державної виконавчої служби за ст. 7 Закону України «Про виконавчу службу», зобов'язаний сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати у своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України та законами України, а з огляду на ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» - використовувати надані йому права у точній відповідності до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
В силу ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
У червні 2005 року був прийнятий Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», який визначав комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Відповідно до вимог п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла в момент виникнення правовідносин), виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадках внесення підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
За ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів. Терміни «податковий борг» вживаються в цьому Законі у значенні відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Статтею 2 Закону передбачено, що дія цього закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників, які мають або перед якими є заборгованість , що виникла внаслідок розрахунків за енергоносії.
Розрахунковою датою було встановлено 1 січня 2005 року. Пунктом 1.4 ст.1 цього Закону встановлено перелік призначення сум коштів, які підпадають під визначення заборгованості.
Пунктом 1.4 ст.1 Закону встановлено перелік призначення сум коштів, які підпадають під визначення заборгованості: заборгованість-це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку) передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідовані.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин), законодавство про страхування від нещасного випадку складається з цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових актів.
Згідно з вимогами ст. 46 зазначеного Закону, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, в тому числі, за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.
Так, п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов'язаний, в тому числі, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно зі ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страхувальник несе відповідальність, зокрема, за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків до Фонду.
В частині 2 статті 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
На підставі п. 1.3 статті 1 вказаного Закону, до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах визначених цим Законом.
Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1 статті 1 щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не є боргом в сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, а спірний борг виник унаслідок несплати адміністративно-господарських санкцій, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
За нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», недоїмка по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що надійшли до державного бюджету, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Порядок нарахування та сплати сум недоїмки підприємствами всіх форм власності, а також стягнення заборгованості за цими внесками, визначається виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
З наведеного вбачається, що на стягнення недоїмки не поширюються вимоги статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», а тому оспорювана постанова про зупинення виконавчого провадження від 23 лютого 2011 р., прийнята з підстав внесення Державного підприємства «Свердловантрацит» до Реєстру, є незаконною.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відділ державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції діяв неправомірно у спірних правовідносинах, а тому постанова про зупинення виконавчого провадження ВП № 24574409 підлягає скасуванню.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу відділу Державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20.10.2011 р. в справі № 2а-8981/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2011 р. в справі № 2а-8981/11/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Свердловську до відділу Державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу „Шахта „Червоний партизан", про визнання дій протиправними та скасування постанови дії залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Бадахова Т.П. Компанієць І.Д.