Ухвала суду № 24198156, 15.05.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2012
Номер справи
2а-/0370/3331/11
Номер документу
24198156
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2012 р. Справа № 4428/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Коваля Р.Й., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Рибак О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетної заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Гербор-холдінг» звернулось до суду з позовом до Володимир-Волинської ОДПІ Волинської області, ГУ ДКУ у Волинській області, в якому просило стягнути з Державного бюджету України на його користь бюджетне відшкодування податку на додану вартість у загальній сумі 7116306,64 грн., з них за деклараціями за квітень 2011 року в сумі 847107,64 грн., за травень 2011 року в сумі 2672603,00 грн., за червень 2011 року в сумі 1455009,00 грн., за липень 2011 року в сумі 2141587,00 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року позов задоволено повністю. Постанова мотивована тим, що податковим органом були проведені позапланові виїзні документальні перевірки ТзОВ «Гербор-холдінг» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку, якими було підтверджено відображене у деклараціях за квітень-липень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ, проте позивач не отримав відшкодування податку у сумі 7116306,64 грн. у зв'язку із безпідставним неподанням посадовими особами Володимир-Волинської ОДПІ Волинської області до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми відшкодування податку на рахунок підприємства. Суд відхилив доводи податкового органу про те, що ПДВ у сумі 7116306,64 грн. не підлягає відшкодуванню в зв'язку із наявністю розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого позивачем за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів на суму 135532,13 грн. за період грудень 2010 року по листопад 2011 року, оскільки податковим законодавством (підпункти 4.1.1-4.1.2 пункту 4.1 статті 4, пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України) встановлена індивідуальна відповідальність платників податків і право на податковий кредит та бюджетне відшкодування не може бути поставлене в залежність від дій інших платників податків контрагентів позивача у разі, якщо платник податків (покупець) виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач Володимир-Волинська ОДПІ Волинської області, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, порушив норми матеріального та процесуального права. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що при проведенні позапланових документальних перевірок позивача встановлено, що з грудня 2010 року по листопад 2011 року рахуються не усунуті розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів на суму 135532,13 грн., тому у позивача відсутнє право на відшкодування сум ПДВ до усунення цих розбіжностей.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та представника відповідача Володимир-Волинської ОДПІ Волинської області, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, 20 травня 2011 року, 20 червня 2011 року, 20 липня 2011 року, 22 серпня 2011 року Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області були зареєстровані податкові декларації ТзОВ «Гербор-холдінг» з податку на додану вартість (ПДВ) відповідно до за квітень, травень, червень та липень 2011 року.

Пізніше у зв'язку із самостійно виявленими помилками у податкових деклараціях за квітень та липень 2011 року визначені в них суми податкових зобов'язань були уточненні позивачем шляхом подання уточнюючих розрахунків від 17 червня 2011 року та від 13 вересня 2011 року.

Відповідно до зазначених вище податкових декларацій та уточнюючих розрахунків сума податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за вказані податкові періоди становить 7116306,64 грн., з них за квітень 2011 року 847107,64 грн., за травень 2011 року 2672603,00 грн., за червень 2011 року 1455009,00 грн. та за липень 2011 року 2141587,00 грн.

У зв'язку із поданням підприємством заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на його рахунок у банку в розмірі понад 100000 грн. Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області були проведені виїзні позапланові документальні перевірки ТзОВ «Гербор-холдінг» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за вказані періоди, про що складено акт від 18 липня 2011 року № 637/23-30088756 та довідки від 15 серпня 2011 року № 705/23-30088756, від 19 вересня 2011 року № 863/23-30088756 та від 17 жовтня 2011 року № 956/23-30088756, якими підтверджено відображене ТзОВ «Гербор-холдінг» у деклараціях бюджетне відшкодування ПДВ, однак зазначені в податкових деклараціях суми ПДВ є невідшкодованими в зв'язку з неподанням Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області до органу Державного казначейства України висновків про таке відшкодування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 200.1 і 200.3 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з пунктами 200.7 і 200.8 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Порядок та строки вчинення дій податковим органом у зв'язку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 і 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Порядок автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ відрізняється від звичайного терміном проведення перевірки на правомірність заявлених до відшкодування сум ПДВ: камеральна перевірка у такому випадку проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та не передбачає проведення невиїзної документальної перевірки за умови, якщо платник податку відповідає встановленим пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу України критеріям.

Однак оскільки позивачем було задекларовано від'ємне значення з ПДВ, яке становить більше 100000,00 грн., то на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України податковим органом прийнято рішення про проведення позапланової документальної виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ. Проведеними перевірками в повній мірі було підтверджено відображене ТзОВ «Гербор-холдінг» бюджетне відшкодування ПДВ за визначені ним періоди, тобто, підтверджено право платника на таке відшкодування. При цьому перевіркою було також встановлено, що частина залишку від'ємного значення, що фактично сплачена підприємством постачальникам або до Державного бюджету, у попередніх періодах не погашена податковими зобов'язаннями та не брала часті у розрахунках бюджетного відшкодування, дані додатка 2 до декларації, на підставі яких проводиться розрахунок бюджетного відшкодування, визначені позивачем правильно.

Відповідно до пунктів 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Відповідно до пункту 200.23 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення».

Як правильно встановив суд першої інстанції, Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області всупереч вимогам зазначених норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача, а саме за квітень 2011 року 847107,64 грн., за травень 2011 року 2672603,00 грн., за червень 2011 року 1455009,00 грн., за липень 2011 року 2141587,00 грн., хоча право на таке відшкодування було повністю підтверджене результатами перевірок.

Крім того, як вбачається з листа Володимир-Волинської ОДПІ Волинської області від 25 листопада 2011 року № 13215/19-002 на звернення ТзОВ «Гербор-холдінг», станом на 25 листопада 2011 року в картці особового рахунку ТзОВ «Гербор-холдінг» рахуються суми бюджетного відшкодування ПДВ заявлені на розрахунковий рахунок та невідшкодовані в загальній сумі 7116306,00 грн.

Отже, враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком судуд першої інстанції, що ненадання Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області висновків на відшкодування ПДВ ТзОВ «Гербор-холдінг» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього.

Також суд правильно та обґрунтовано відхилив доводи податкового органу про те, що ПДВ у сумі 7116306,64 грн. не підлягає відшкодуванню на рахунок платника у звязку із наявністю розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого позивачем за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів на суму 135532,13 грн. за період грудень 2010 року по листопад 2011 року, оскільки податковим законодавством (підпункти 4.1.1-4.1.2 пункту 4.1 статті 4, пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України) встановлена індивідуальна відповідальність платників податків і право на податковий кредит та бюджетне відшкодування не може бути поставлене в залежність від дій інших платників податків контрагентів позивача у разі, якщо платник податків (покупець) виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування. Про дотримання позивачем умов, встановлених статтею 200 Податкового кодексу України для бюджетного відшкодування, свідчать результати проведених Володимир-Волинською ОДПІ Волинської області позапланових виїзних перевірок за деклараціями за квітень-липень 2011 року.

А згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Крім того, позивачу фактично відшкодовано ПДВ на рахунок у банку за деклараціями за серпень, вересень, жовтень 2011 року, чого не заперечує Володимир-Волинська ОДПІ Волинської області, а належних доказів невідповідності розрахунків позивача щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту, порушення ним податкового законодавства за період з грудня 2010 року до листопада 2011 року податковий орган всупереч вимогам ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України не надав .

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області залишити без задоволення.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року у справі № 2а-3331/11/0370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетної заборгованості - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Р.Й. Коваль

В.В. Святецький