Постанова № 24197867, 08.05.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2012
Номер справи
2а-8992/11/1370
Номер документу
24197867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2012 р. Справа № 123944/11

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Довгополова О.М.,

Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Ігнатович Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року в адміністративній справі № 2а-8992/11/1370 за позовом приватного підприємства «Клуб Пікассо» до державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2011 року приватне підприємство «Клуб Пікассо» (далі - ПП «Клуб Пікассо») звернулося до суду із зазначеним позовом та просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова (далі - ДПІ у Личаківському районі м.Львова) від 28 квітня 2011 року № 0000572380/9805, яким до підприємства застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 21735,00 грн. за порушення підприємством вимог п.12 ст.3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95-ВР).

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказаних вимог законодавства підприємство не порушувало, а зазначені в акті перевірки від 15 квітня 2011 року № 000970 порушення не відповідають дійсним обставинам, тому не можуть бути підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій. На підприємстві належним чином ведеться облік товарних запасів, наявні всі документи, які через проведення перевірки в нічний час не могли бути надані. Відповідачем не були взяті до уваги пояснення адміністратора про те, що вся документація знаходиться в бухгалтерії ПП «Клуб Пікассо», розміщеної в цьому ж приміщенні. З огляду на це, висновок податкового органу про порушення підприємством п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР суперечить чинному законодавству, а застосування штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Личаківському районі міста Львова від 28 квітня 2011 року № 0000572380/9805. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП «Клуб Пікассо» 3,40 грн. судових витрат.

Не погодившись з прийнятою постановою, її оскаржив відповідач ДПІ у Личаківському районі м.Львова, який вважає, що дана постанова прийнята з неправильним та неповним дослідженням доказів і встановленням обставин у справі, неправильним застосуванням норм матеріального й процесуального права, через що є незаконною. Тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що під час перевірки ПП «Клуб Пікассо» з питань дотримання порядку за проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій було встановлено неведення підприємством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, що є порушенням п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР. Зокрема, перевіркою зафіксовано необлікований у встановленому законом порядку товар на суму 10867,50 грн. На момент перевірки були відсутні прихідні накладні на товар від постачальника товару та накладні на переміщення товару.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ПП «Клуб Пікассо» є су-б'єктом господарської діяльності-юридичною особою та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Личаківському районі м.Львова.

15 квітня 2011 року працівниками ДПА у Львівській області, відповідно до направлень за №№ 2168 та 2169 від того ж числа, була проведена перевірка господарської одиниці підприємства - бару, що розташований по вул.Зеленій, 88 в м.Львові, з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що було складено акт за № 13/01/23/35943400 (000970) від 15 квітня 2011 року.

Перевіркою було встановлено порушення господарюючим суб'єктом обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання, а саме - виявлено необлікований у встановленому законом порядку товар на суму 10867,50 грн., на який були відсутні прихідні накладні від постачальника товару та накладні на його переміщення. Такі документи на товар, продаж якого здійснювався в барі, на вимогу осіб, що проводила перевірку, надані не були.

На підставі зазначеного акта перевірки, відповідно до встановлених порушень та згідно із п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР ДПІ у Личаківському районі м.Львова 28 квітня 2011 року прийняла податкове повідомлення-рішення за № 0000572380/905, яким застосувала до ПП «Клуб Пікассо» штрафні (фінансові) санкції в сумі 21735 грн. 00 коп.

Заперечуючи проти таких висновків податкового органу, ПП «Клуб Пікассо» подало первинні документи на алкогольні і тютюнові вироби, зокрема, прихідні, розхідні та видаткові накладні на вказані товари.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що направлення були видані на перевірку ПП «Клуб Пікассо» як суб'єкта господарювання, а не бару, як вказано в акті перевірки, а проведення перевірки в нічний час унеможливлювало видачу первинних документів з бухгалтерії позивача. З огляду на це є безпідставними висновки податкового органу про порушення підприємством порядку проведення обліку товарних запасів.

Проте колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, виходячи з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом № 265/95-ВР.

Порядок проведення розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, визначений статтею 3 вказаного Закону.

Відповідно до пункту 12 цієї статті суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою-під-приємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854 затверджено Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Пунктом 3 цих Правил передбачено, що вони поширюються на всіх суб'єктів господарської діяльності на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриманий згідно з вимогами законодавства.

Відповідно до пункту 5 цих Правил, у документах, згідно з якими до торговельної мережі надійшли алкогольні напої, повинні зазначатися реєстраційні номери сертифіката відповідності або свідоцтва про відповідність.

А згідно із пунктом 6 вказаних Правил, суб'єкт господарської діяльності зобов'яза-ний забезпечити згідно зі статтями 18 та 19 Закону України «Про захист прав споживачів» надання споживачам необхідної, доступної та достовірної і своєчасної інформації про товари, а також на вимогу споживачів - додаткової інформації про наявність сертифіката відповідності, документи, що підтверджують якість та ціну товару.

Крім того наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 218 були затверджені та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 р. за № 679/6967 Правила роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Пунктом 4 цих Правил встановлено, що вони поширюються на всіх суб'єктів підприємницької діяльності на території України незалежно від форм власності, які пройшли реєстрацію в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, одержану в порядку, визначеному законодавством України.

Згідно із пунктом 8 вказаних Правил, тютюнові вироби, що надходять до продажу, повинні бути з відповідними документами, наявність яких передбачена законодавством.

Відповідно до пункту 9 зазначених Правил, роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснюється за наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності.

Також пунктом 21 даних Правил визначено, що суб'єктом підприємницької діяльності забезпечується в установленому законодавством порядку надання споживачам необхідної, доступної та достовірної інформації про товари, а також на вимогу споживачів - додаткової інформації про документи, якими підтверджуються якість та ціна товару.

Таким чином суб'єкти підприємницької діяльності, які займаються реалізацією алкогольних напоїв та тютюнових виробів має право здійснювати таку реалізацію лише на підставі та за наявності документів, згідно з якими до торговельної мережі надійшли алкогольні напої.

До таких документів, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Ці документи є підставою для передачі алкогольних напоїв та тютюнових виробів для реалізації у роздріб.

Судом встановлено, що у барі були відсутні підтверджуючі документи про належний облік даних товарів, що реалізовувались, а саме - горілка «Неміроф», «Делікат», «Особлива», шампанське «Одеса», сигарети «Парламент», «Мальборо», «Честерфілд».

Відповідальність за порушення зазначених вимог закону встановлена статтею 20 Закону № 265/95-ВР, яка передбачає застосування фінансової санкції у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафної санкції за порушення п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР.

Відповідно до ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно зі ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявленого позову.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року в адміністративній справі № 2а-8992/11/1370 скасувати.

В задоволенні позову приватного підприємства «Клуб Пікассо» до державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення від 28 квітня 2011 року № 0000572380/9805, - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення постанови повному обсязі.

Головуючий суддя Р.Й. Коваль

Судді О.М.Довгополов

В.В.Святецький

Постанова в повному обсязі складена 11 травня 2012 року.