Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2012 року справа №2а/0570/11252/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Губської Л.В.
секретар судового засідання Арцибашев С.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 - за довір. від 04.04.2012 року;
від відповідача - ОСОБА_3 - за довір. від 20.04.2012 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз»
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 20.07.2011 року
у справі № 2а/0570/11252/2011
за позовною заявою Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз»
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз» про припинення юридичної особи.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у справі № 2а/0570/11252/2011 (суддя Абдукадирова К.Е.) позовна заява задоволена.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки відповідач не надавав до податкового органу податкову звітність більше одного року, позивач правомірно звернувся до суду з позовною заявою про припинення такої юридичної особи на підставі ст. ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти рішення про закриття провадження у справі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у податкового органу відсутні повноваження щодо звернення до суду з позовними заявами про припинення юридичної особи.
Тобто, як вважає відповідач, в розумінні ст. 3, ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України такі справи не підсудні адміністративним судам, тому провадження у справі повинно бути закрите.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, колегія суддів встановила.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Астростарз» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 12.08.2008 року, включене до ЄДРПОУ за номером 36061974, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька.
Згідно акту ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька від 24.03.2011р. № 50 ТОВ «Астростраз» не надає звітність до податкового органу з моменту реєстрації (а.с. 5).
ТОВ «Астростраз» заборгованості зі сплати податків і зборів перед бюджетом не має, про що свідчить довідка податкового органу (а.с. 6).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої та апеляційної інстанції, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, як вважає заявник апеляційної скарги, у податкового органу відсутні повноваження щодо звернення до суду з позовними заявами про припинення юридичної особи, тому такі справи не підсудні адміністративним судам.
Колегія суддів вважає такий висновок правомірним, а апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 10 якого визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій, зокрема, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Згідно п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) права адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Аналіз положень пункту 8 статті 3, пункту 4 частини 1 статті 17, частини 4 статті 50, статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) свідчить, що суб'єкт владних повноважень може звернутись до суду з адміністративним позов лише у випадках, передбачених законодавством.
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз» про припинення юридичної особи через не подання звітностей до податкового органу, з моменту реєстрації, а саме 2009 року, тобто до набрання чинності Податковим кодексом України.
В Законі України «Про державну податкову службу в Україні» не передбачено повноважень органів державної податкової служби на звернення до суду з позовними вимогами до платника податку про припинення юридичної особи з наведених підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Податковим кодексом України, ст. 2, ст. 9, ст. 157, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 4 ст. 198, ст. 203, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстростраз» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/11252/2011 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.07.2012 року у адміністративній справі № 2а/0570/11252/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз» про припинення юридичної особи - скасувати.
Провадження у адміністративній справі № 2а/0570/11252/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Астростарз» про припинення юридичної особи - закрити.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 20.04.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст ухвали виготовлений 24.04.2012 року.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
Л.В.Губська