Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2012 року справа №2а/0570/23421/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Приміщення суду за адресою: м. Донецьк бульвар Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Бадахової Т.П.
Яковенка М.М.
за участю секретаря Левченко Г.О.
за участю
представника позивача ОСОБА_3 (за довіреністю)
представника відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Добропіллявугілля» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2012 р. у справі № 2а/0570/23421/2011 (головуючий І інстанції Стойка В.В.) за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомленнь-рішеннь №0003341540 від 08 листопада 2011 року, №0003351540 від 08 листопада 2011 року, №0003361540 від 08 листопада 2011 року, №0003371540 від 08 листопада 2011 року, №0003381540 від 08 листопада 2011 року, №0003391540 від 08 листопада 2011 року, №0003401540 від 08 листопада 2011 року, №0003411540 від 08 листопада 2011 року, №0003421540 від 08 листопада 2011 року, №0003431540 від 08 листопада 2011 року, №0003441540 від 08 листопада 2011 року,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомленнь-рішеннь №0003341540 від 08 листопада 2011 року, №0003351540 від 08 листопада 2011 року, №0003361540 від 08 листопада 2011 року, №0003371540 від 08 листопада 2011 року, №0003381540 від 08 листопада 2011 року, №0003391540 від 08 листопада 2011 року, №0003401540 від 08 листопада 2011 року, №0003411540 від 08 листопада 2011 року, №0003421540 від 08 листопада 2011 року, №0003431540 від 08 листопада 2011 року, №0003441540 від 08 листопада 2011 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2012 р. у справі № 2а/0570/23421/2011 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись з таким рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти доводів апеляційної скарги, вважала, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, просила залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивач, Державне підприємство "Добропіллявугілля" зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради 11.03.2003 р. як юридична особа, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №291209, код ЄДРПОУ 32186934 та знаходиться на податковому обліку у Добропільській ОДПІ.
Відповідач, Добропільська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України "Про державну податкову службу в Україні" повноваження.
Добропільською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена невиїзна документальна перевірка з питання своєчасності сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища по податковим розрахункам за 2009-2010 роки Державного підприємства "Добропіллявугілля" за період з 01.01.2010р. по 01.08.2011р., за результатами якої складено акт №636/15-1/32186934 від 24.10.2011р.) та встановлені порушення.
08 листопада 2011 року Добропільською об'єднаною державною податковою інспекцією виставлені податкові повідомлення-рішення ДП «Добропіллявугілля»:
-№0003341540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 13800,00 грн.;
-№0003351540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 82,36 грн.;
-№0003361540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1216,98 грн.:
-№0003371540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 7.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 71,29 грн.;
-№0003381540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 7.1 ст. 37 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1391,31 грн.;
-№0003391540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 7.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 46,41 грн.;
-№0003401540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181-111 від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 423,82 грн.;
-№0003411540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., за порушення граничного строку сплати .суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 24306,59 грн.;
-№0003421540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., з урахуванням вимог п.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Податкового кодексу України за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1,0 грн.;
-№0003431540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., з урахуванням вимог п.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Податкового кодексу України за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1,0 грн.;
- №0003441540, яким на підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.57.1 ст.57, ст.126 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.10р., з урахуванням вимог п.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Податкового кодексу України за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1,0 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданням органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно пункту 1 статті 8 вищевказаного Закону до функцій податкової інспекції відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Пунктом 2 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надані повноваження у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про систему оподаткування», тощо.
Пунктом 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України передбачено у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведених норм Закону є факт несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобов'язання.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 4.1.4. підпункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 р. по справі № 2а-601/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» на користь бюджету податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 133158 грн. 61 коп. Ухвалою суду від 27 грудня 2010 р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року у справі № 2а-601/10/0570 на 1 (один) рік.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2010 р. по справі № 2а-602/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з Державного підприємства "Добропіллявугілля" на користь державного бюджету України податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища розмірі 108612 грн. 81 коп. Ухвалою суду від 03 червня 2010 р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-602/10/0570 від 04.02.2010 року на 5 років (60 місяців).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 р. по справі № 2а-605/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 3265,57 грн. Ухвалою суду від 27 грудня 2010р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 15.02.2010 року у справі № 2-а-605/10/0570 наступним чином: у січні та лютому 2011 року по 1088,52 грн., а у березні 2011 року у сумі - 1088,53 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2010р. по справі № 2а-607/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з Державного підприємства "Добропіллявугілля" суми податкової заборгованості із збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 9177,26 грн. Ухвалою суду від 27 грудня 2010р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2010 року у справі № 2а-607/10/0570 на 3 (три) місяці.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010 р. по справі № 2а-608/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості перед бюджетом по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 98715 грн., 36 коп. Ухвалою суду від 26 березня 2010 р. відстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010р. по справі № 2-а-608/10/0570 до 01.04.2015року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 р. по справі № 2а-3941/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» на користь бюджету податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 3275,06грн. 06коп. Ухвалою суду від 04 січня 2011 р. розстрочене виконання судового рішення від 29 березня 2010 року по адміністративній справі №2а-3941/10/0570 на 3(три) місяці з 15.01.2011 року по 15.03.2011 року
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2010 р. по справі № 2а-3942/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» у доход Державного бюджету України податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік у сумі 14146 грн. 00 коп. та відстрочено виконання постанови про стягнення за рахунок активів податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік в сумі 14146 грн. 00 коп. на один рік до 01 травня 2011 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2010 р. по справі № 2а-3943/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 220098 грн. 48 коп. Ухвалою суду від 27 грудня 2010р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2010 року у справі № 2а-3943/10/0570 на 3 (три) роки.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 р. по справі № 2а-3944/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 88739,88 гривень. Ухвалою суду від 23 квітня 2010 р. відстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 23.03.2010 року строком до 01.05.2011 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 р. по справі № 2а-3945/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 58049,90грн. Ухвалою суду від 04 січня 2011 р. розстрочене виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року по адміністративній справі №2а-3945/10/0570 на 12 (дванадцять) місяців.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 р. по справі № 2а-3946/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» суми податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 39760 (тридцять дев'ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок. Ухвалою суду від 20 квітня 2010 р. відстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 року у справі № 2а-3946/10/0570 строком на 5 (п'ять) років до 01 травня 2015 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 р. по справі № 2а-3947/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» суми податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 20 155 гривень 05 копійок. Ухвалою суду від 20 квітня 2010 р. відстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 року у справі № 2а-3947/10/0570 строком на 5 (п'ять) років до 01 травня 2015 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2010 р. по справі № 2а-3948/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 309112 грн. 18 коп. Ухвалою суду від 27 грудня 2010 р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2010 року у справі № 2а-3948/10/0570 на 3 (три) роки.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 р. по справі № 2а-18234/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 15576,32грн. Ухвалою суду від 04 січня 2011р. розстрочене виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року по адміністративній справі №2а-18234/10/0570 на 12 (дванадцять) місяців.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 р. по справі № 2а-18235/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості перед бюджетом по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 297660,65грн. Ухвалою суду від 15 листопада 2010 р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010р. строком на один рік починаючи з грудня 2010 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 р. по справі № 2а-20803/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 97 175 грн. 60 коп. Ухвалою суду від 27 грудня 2010р. розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 19.08.2010р. строком на 12 місяців з 15.01.2011р. по 15.08.2011р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 р. по справі № 2а-27764/10/0570 задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 566177,10 грн. Ухвалою суду від 31 січня 2011 р. розстрочене виконання постанови від 28.12.2010 р. на 5 років.
Зазначені судові рішення набрали законної сили.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Як вже зазначалося, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Кодексом, та якщо така затримка складає більш 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, вказаний платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З цієї норми Кодексу випливає, що для її застосування обов'язковим є встановлення боргу, який був погашений та строку затримки у його сплаті.
Що стосується застосування штрафних санкцій у розмірі 41341,76 грн. суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось раніше, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Кодексом, та якщо така затримка складає більш 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, вказаний платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведених норм Закону є факт несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобов'язання.
Для застосування таких штрафних (фінансових) санкцій за зазначені порушення згідно зі ст. 126 Податкового кодексу України слід визначити погашену суму боргу, а потім, у залежності від кількості днів затримки, розрахувати відповідний відсоток, від погашеної суми боргу. Тому вказана штрафна (фінансова) санкція застосовується виключно після погашення суми боргу або його частини.
Позивачем здійснено оплату платіжними дорученнями, де позивачем у графі «призначення платежу» зазначено, на виконання якого судового рішення здійснено сплату.
В судовому засідання представник позивача не заперечує проти наявності такого боргу, але він не згодний з тим, що саме вказаними вище платежами він погашався.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Тому порядок погашення податкового боргу, який був здійснений після 01.01.2011 року повинен регулюватися Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вказаною нормою Кодексу визначено обов'язок податкового органу на зарахування усіх платежів на погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Визначальним при застосуванні приписів цієї статті є наявність податкового боргу.
Зміст графи «призначення платежу» у платіжних дорученнях за будь-яких умов не має значення (у тому числі і посилання на виконання судових рішень), що прямо передбачено п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Згідно картки особового рахунку позивача зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на момент здійснення оплати платіжними дорученнями у останнього був наявний податковий борг. У зв'язку з цим Добропільська ОДПІ мала право зарахувати вказані платежі не враховуючи їх призначення.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на судові рішення, якими відстрочені та розстрочені строки їх виконання та на виконання яких були направлені платежі за платіжними дорученнями без врахування призначення платежу.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 115.1. статті 115 Податкового кодексу України встановлено, що у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.
Згідно з п. 14.1.265 ст. 14 того самого кодексу штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З аналізу даної норми вбачається, що складом передбаченого нею податкового порушення є бездіяльність, яка полягає у несплаті суми грошового зобов'язання у встановлені кодексом строки. Таке порушення є триваючим, оскільки один раз почавшись (з дня, наступного за граничним строком сплати) воно чиниться шляхом безперервного невиконання відповідного обов'язку.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2006 207 років, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 2, пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування ", платники податків у строки, визначені законом, повинні подавати до податкового органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Відповідно до п.7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.
Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до п.7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Відповідно до п.8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державним цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України.
Посилання позивача на вищезазначені судові рішення Донецького окружного адміністративного суду є безпідставним, у зв'язку з тим, що вказаними судовими рішеннями не встановлений факт сплати або визнання недійсним суми по податковим розрахункам.
Крім того, відстрочення (розстрочення) не припиняють податкові зобов'язання, вони встановлюють лише спосіб та порядок їх стягнення.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Суд звертає увагу на те, що обов'язок податкового органу не враховувати волю платника податків з 01.01.2011 року прямо передбачений п. 87.9 статті 87 Податкового кодексу України.
Суд також не приймає до уваги посилання позивача на невиконання відповідачем вимог п. 3.9 Наказу ДПА України від 24.12.2010р. № 1026, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за № 1431/18726 «Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків» (надалі Порядок), з наступних підстав.
Відповідно до п. 3.9 Порядку на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Даний Порядок розроблено відповідно до статті 100 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб (резидентів і нерезидентів), юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, згідно з Кодексом або податковими законами і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з Кодексом.
Відповідно до п. 1.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення).
Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що ведеться органами державної податкової служби.
Таким чином, цей порядок передбачає надання розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) саме податковим органом.
У той самий час, як вбачається з матеріалів справи, в даному випадку має місце розстрочення (відстрочення) виконання судових рішень, яке передбачено процесуальним законодавством. А тому, вказаний вище Порядок не розповсюджується на ці відносини.
Крім того, згідно наказу ДПА України від 07.12.2010р. № 927 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби при розстроченні відстроченні) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби» пеня та штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового боргу, який підлягає розстроченню (відстроченню) за рішенням суду, нараховуються на загальних підставах. Пеня та штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового боргу, який підлягає розстроченню (відстроченню) за рішенням суду, нараховується відповідно до вимог статті 129 (пеня нараховується за весь період існування податкового боргу, включаючи період розстрочення (відстрочення) на підставі рішення суду) та статті 126 Податкового кодексу України у день фактичного погашення.
Суд також не приймає до уваги посилання позивача на не врахування відповідачем вимог п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
При цьому пунктом 102.2 статті 102 Податкового кодексу України визначено перелік випадків, коли грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у частині першій цієї статті.
Згідно з пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Як вбачається з матеріалів справи, наявність податкового боргу встановлена зазначеними вище судовими рішеннями, а тому в даному випадку строк давності не застосовується.
Зазначені вище обставини обумовлюють правомірність нарахування штрафних санкцій за спірними податковим повідомленнями-рішеннями.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду 1-ї інстанції. Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Добропіллявугілля» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2012 р. у справі № 2а/0570/23421/2011 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2012 р. у справі № 2а/0570/23421/2011 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 17 квітня 2012 року.
Головуючий: А.В. Гайдар
Судді: Т.П. Бадахова
М. М. Яковенко