Ухвала суду № 24017529, 09.02.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
9101/106723/2011
Номер документу
24017529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2012 р.справа № 2а-3328/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Юхименка О.В. Руденко М.А.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області

на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 квітня 2011 року, прийнятої в порядку скороченого провадження, у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області про стягнення державної пенсії та додаткової пенсії, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області відповідно до якого просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати йому державної та додаткової пенсії, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, у розмірах менших ніж встановлено ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області призначити та нараховувати йому, починаючи з 01.09.2010 року щомісячну додаткову пенсію відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру 6 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та з застосуванням визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»величини мінімального розміру пенсії за віком; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області, починаючи з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року державної та додаткової пенсії, розрахованої відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Відповідач проти позову заперечував.

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 квітня 2011 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліду 3 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, у розмірах менших ніж встановлено ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області призначити та нарахувати ОСОБА_1, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліду 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01.01.2011 року державну пенсію відповідно до вимог ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру 6 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та із застосуванням визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»величини (мінімального розміру пенсії за віком). Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області призначити та нарахувати ОСОБА_1, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліду 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01.01.2011 року щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі п'ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та із застосуванням визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»величини (мінімального розміру пенсії за віком). Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2011 року державну пенсію та додаткову пенсію, розрахованих відповідно до вимог ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліду 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, виходячи з розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, дорівнюючи прожитковому мінімуму, встановленому ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та за відрахунком виплачених у зазначений період сум державної пенсії та додаткової пенсії. Стягнуyj з Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області на користь бюджету м. Павлограда Дніпропетровської області судовий збір сумі 03,40 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 квітня 2011 року та прийняти нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтовував тим, що розмір пенсії позивачу був обрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року. Вважає, що їх дії є правомірні, оскільки відповідають чинному законодавству. Посилається на безпідставне застосування при нарахуванні даного виду пенсії положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розмір мінімальної пенсії за віком визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідач надав до суду заяву про заміну сторони по справі з огляду на те, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року «про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України»УПФУ в Павлоградському районі реорганізовано в управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, яке є правонаступником УПФУ в Павлоградському районі та належним відповідачем у справі.

Позивач заперечень на апеляційну скаргу відповідача до суду не подавав.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, та сторонами по справі визнано, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, йому встановлена 3 група інвалідності, щодо якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою та він має право на отримання пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 групи.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивач отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка обрахована йому хоча і по Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не у розмірах, які зазначені у статтях 50,54 спеціального Закону, а відповідно до розмірів, визначених Постановами Кабінету Міністрів України за відповідні роки, в тому числі і постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року, що порушує права позивача. А тому, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами, з урахуванням положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»державна пенсія позивача має бути не нижчою шести мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю -не нижчою 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону № 796 визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1,2,3 та 4 категорій у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до першої категорії, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, які є інвалідами 3-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796 в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим шести мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року та інші постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

При цьому колегія суддів зазначає, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.

Крім того, згідно положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, у розмірах, які визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Між тим, суд першої інстанції помилково стягнув судовий збір саме з Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області, в той час, як відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує всі здійсненні стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова и службова особа).

Перегляд матеріалів справи проводиться відповідно до норм чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та положень Закону про його дію у часі.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198 ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області -залишити без задоволення.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 квітня 2011 року -залишити без змін, виключивши абзац шостий резолютивної частини: «Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі Дніпропетровської області на користь бюджету М.Павлограда Дніпропетровської області р/р 31412537700032 код ЄДРПОУ 24237540 банк ГУДКУ в Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ МФО 805012 судовий збір сумі 03 (три) грн. 40 (сорок) коп.»

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: М.А. Руденко