КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-5886/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Головенко О.Д.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"12" квітня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,
при секретарі Стоцькому О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство «Віасат»до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агенство «Віасат»(далі -Позивач) звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки, оформленої актом №474/23-0/36862548 від 08.07.2011 року.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконне та необгрунтоване, на його думку, рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з»ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач 16.12.2009 року зареєстрований Дніпровською районною в м.Києві державною адміністрацією згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №778230 (код ЄДРПОУ 36862548).
На підставі службового посвідчення серія УКО №086217, виданого Відповідачем згідно із п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки Позивача щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов»язання та податковий кредит за квітень 2011 року.
За результатами проведення вказаних заходів 08.07.2011 року складений акт №474/23-0/36862548 про неможливість проведення зустрічної звірки Позивача у зв»язку з тим, що Позивач має стан 9 та Державному реєстратору Вишгородської РДА Київської області направлено повідомлення про відсутність Позивача за місцезнаходженням, довідка про невстановлення місцезнаходження підприємства за юридичною адресою від 23.06.2011 року №1603.
За висновками вказаного акту Позивачем відображені в податковій звітності (податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2011 року) правові взаємовідносини із вказаним в акті суб»єктами господарювання без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об»єкту оподаткування, несплати податків. З причин відсутності необхідних умов для ведення господарської діяльності, відсутності основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, згідно ч.1, 5 ст. 203, п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України угоди, укладені між Позивачем та зазначеними в акті контрагентами мають ознаки нікчемності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.1-3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 (далі - Порядок) зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Положеннями п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Пунктом 73.5 ст.73 Податкового кодексу України встановлено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно п.4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
В матеріалах справи (а.с.45) міститься копія рекомендованого поштового відправлення на підтвердження надіслання контролюючим органом запиту про надання інформації, проте, дане поштове відправлення Позивачу не вручено та повернуто з відміткою «причина: за нерозшуком».
За даних обставин колегія дійшла висновку про дотримання Відповідачем порядку надіслання запиту про подання податкової інформації, передбаченого положеннями ст.73 Податкового кодексу України та п.4 Порядку.
Згідно положень ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Позивачем не надано доказів у підтвердження порушення діями Відповідача його прав та інтересів.
Колегія суддів звертає увагу на те, що результати проведення Відповідачем зустрічної звірки не спричинили б настання для Позивача яких-небудь юридичних наслідків, адже зустрічна звірка за своїм змістом не є тотожною перевірці.
Крім того, наслідки вчинення Відповідачем таких дій не породжували б для Позивача обов»язку виконання останнім його вимог та приписів.
За правилами ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем доведено відповідність вчинених ним оскаржуваних дій положенням податкового законодавства.
Згідно ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач не надав яких-небудь доказів в обґрунтування заявлених ним позовних вимог.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.
За ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного від 12 січня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
Товариству з обмеженою відповідальністю «Агенство «Віасат»в задоволенні позову до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про визнання протиправними дій відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Бужак Н.П.
Постанова складена в повному обсязі 17 квітня 2012 року.