Ухвала суду № 23983618, 06.03.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а-1670/6736/11
Номер документу
23983618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2012 р.Справа № 2а-1670/6736/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Подобайло З.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2011р. по справі № 2а-1670/6736/11

за позовом Прокурора м. Кременчука Полтавської області в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука"

про стягнення податкового боргу за рахунок активів,

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор м. Кременчука Полтавської області в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука" про стягнення податкового боргу за рахунок активів в сумі 55 282,76 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем значиться заборгованість в сумі 55 282,76 грн. по орендній платі за землю з юридичних осіб, що підлягає стягненню в судовому порядку.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2011 р. адміністративний позов задоволено: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука" заборгованість перед бюджетом в сумі 55 282,76 грн. по орендній платі за землю з юридичних осіб.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука", не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2011р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, а позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука" зареєстровано рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та перебуває на обліку у Кременчуцькій ОДПІ.

За період з 2009 року по 2011 рік відповідачем самостійно обчислено суму орендної плати за землю на загальну суму 35530,59 грн. та подано декларації: № 6252 від 13.02.2009 року, згідно якої сплаті підлягає сума 1344,96 грн.; № 9000023303 від 21.10.2010 року, згідно якої сплаті підлягає сума 17091,99 грн. та № 9000169079 від 31.01.2011 року, згідно якої за 6 місяців 2011 року сплаті підлягає сума 17093,64 грн.

Крім того, 09.06.2010 року Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ТОВ "Цегла Кременчука" поданої за 2008 рік по питанню правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За результатами перевірки складено акт № 2830/15-227/33357583 від 09.06.2010 року, яким зафіксовано порушення статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме: встановлено заниження суми орендної плати за землю за січень-грудень 2008 року на суму 14010,19 грн.

На підставі вказаного акту Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 000625160310/1908 від 18.06.2010 року, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю" в загальній сумі 21015,29 грн. (в тому числі за основним платежем 14010,19 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 7005,10 грн.).

Вказане податкове повідомлення-рішення направлялось на адресу ТОВ "Цегла Кременчука" поштою, однак поштове відправлення повернулось до позивача з відміткою поштового відділення "Завод не работает".

16.07.2010 року Кременчуцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку відповідача з питань своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належної до сплати орендної плати за землю за лютий 2010 року.

За результатами перевірки складено акт № 36588/15-227 від 16.07.2010 року, яким зафіксовано порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та статті 17 Закону України "Про плату за землю".

На підставі вказаного акту Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0006951503/0/2389 від 23.07.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем орендна плата за землю в розмірі 53,51 грн. Вказане рішення отримано особисто директором ТОВ "Цегла Кременчука" Мордас В.П., про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

Колегія суддів зазначає, що згідно статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 14 "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно з статті 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (надалі -Закон № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним. Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Згідно із пунктом 5.1 статті 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Згідно із п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.

Згідно із п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Нормою п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання вимог статті 6 цього Закону податковим органом було сформовано першу податкову вимогу від 02.02.2010 року та другу податкову вимогу від 11.03.2010 року, які отримані відповідачем 09.02.2010 року та 26.03.2010 року відповідно.

Заборгованість відповідачем було частково погашено за рахунок переплати на суму 1,31 грн. та за рахунок сплати в сумі 1345 грн. та в сумі 267,54 грн. Згідно облікової картки платника податку за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 55 282,76 грн., з урахуванням пені в розмірі 28,35 грн.

Статтею 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Враховуючи той факт, що податкове зобов'язання відповідачем в строк визначений законом не сплачене та узгоджене платником, сума в розмірі 55 282,76 грн. вважається податковим боргом.

Відповідачем доказів сплати боргу суду не надано.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. В силу вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

З огляду на вищезазначене, беручи до уваги той факт, що наявність у відповідача податкового боргу зі сплати орендної плати за землю в сумі 55 282,76 грн. підтверджується даними зворотнього боку облікової картки платника, прокурор м. Кременчука Полтавської області, діючи в межах наданих йому законодавством повноважень, обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавської області до ТОВ "Цегла Кременчук" про стягнення боргу та позовні вимоги підлягають задоволенню.

В апеляційній скарзі відповідач, не спростовуючи фактичні обставини встановлені судом першої інстанції, наполягає на тому що відносини щодо сплати податкового боргу виникли під час дії Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» а суд застосував норми Податкового кодексу України.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно застосував норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при встановленні узгодженості податкового зобов'язання у 2010 року, та правомірно послався на норми Податкового кодексу України щодо процедури стягнення боргу на момент подачі позову та прийняття рішення по справі.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегла Кременчука" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2011р. по справі № 2а-1670/6736/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Григоров А.М.Судді Мельнікова Л.В. Подобайло З.Г.