Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2012 року справа №2а/0570/10069/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
секретар судового засідання Газарян А.В.,
за участю представника позивача Потоцької С.С.,
представника відповідача Фатьянова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року по адміністративній справі №2а-0570/10069/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства «Маріупольський завод важкого машинобудування» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з цим позовом, в обґрунтування якого зазначив, що подав податковому органу податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011 року в сумі 1 100 692 грн. Відповідач провів документальну перевірку, за результатами якої фактично підтверджено бюджетне відшкодування. Проте, податковий орган, в порушення вимог ст.200 ПК України не виконав свій обов'язок з передачі висновку казначейству із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року позовні вимоги ПАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» задоволені. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ за січень 2011 у загальній сумі 1100692 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати.
Від Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку надійшла апеляційна скарга, в якій відповідач просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовує доводи апеляційної скарги порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: суд не врахував, що за результатами перевірки неможливо підтвердити заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування на суму 1100692 грн у зв'язку з тим, що постачальник ПАТ «МЗВМ» в графі 7 Розділу I «Коригування податкових зобов'язань», а покупець ТОВ «Торговий флот Донбасу» в графі 7 Розділу II «Коригування податкового кредиту» Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ повинні були поставити дату отримання отримувачем (покупцем) розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, а саме: 12.01.2011 року. Відповідно до вищевикладеного постачальник та покупець повинні були подати Розрахунок коригування сум ПДВ разом із податковою декларацією з ПДВ за січень 2011 року. Також сума бюджетного відшкодування була зарахована в рахунок зменшення податкових зобов'язань позивача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ПАТ "Маріупольський завод важкого машинобудування" є субєктом підприємницької діяльності юридичною особою, код ЄДРПОУ 20355550, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №322096 видано 06.05.2011 на заміну попереднього у звязку із зміною найменування юридичної особи. (а.с. 46).
21 лютого 2011 року позивач надав до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період січень 2011 року з розрахунками, відповідними додатками та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування( а.с.6-27). Рядком 25.1 наданої декларації позивач визначив суму бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку у розмірі 1100 692 грн
Розрахунок суми бюджетного відшкодування зазначений в додатках.
Додаток № 2 - Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2), у якому розшифровується від'ємне значення, що виникло у розрізі періодів його виникнення, відстежується його фактично сплачена у попередньому періоді частина та виводиться показник рядку 24 декларації ("мінус", що переходить на наступний період).
Додаток № 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)», в якому зазначене формування суми бюджетного відшкодування, значення якої переходить до рядка 23 декларації.
На підставі наказу податкового органу №213 від 13.04.2011 року, прийнятого відповідно до п. 78.1.8 ст. 78 ПК України, уповноваженими особами податкової служби проведена документальна невиїзна перевірка правомірності заявленої суми бюджетного відшкодування.
За наслідками перевірки складено довідку № 257/23-3/20355550 від 22.04.2011 р (а.с.36-45), якою зазначено, що перевіркою підтверджено відображене позивачем в декларації з урахуванням уточнюючих розрахунків за січень 2011 року бюджетне відшкодування 1100692 грн., від'ємне значення за січень 2011 року в сумі 1100692 грн.
Відповідно до ст. 200 Податкового Кодексу України (ПК України) - сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п. 200.7. ст. 200 ПК України - платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (що Позивачем і було зроблено). При цьому до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 ПК України - орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після тримання висновку органу державної податкової служби.
Проте, всупереч вищезазначеним нормам податкового законодавства податковим органом не направлено висновок до органу казначейства, кошти на рахунок позивача не надходили.
Згідно п. 200.14 ст. 200 ПК України - якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує-її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Тобто, податковий орган, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, повинен діяти у спосіб передбачений законом, а саме за наслідками перевірки, або надати висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування.
Чинним податковим законодавством України не передбачено право податкового органу з будь-яких причин утримуватись від виконання зазначених дій.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що обраний позивачем спосіб захисту в частині зобов'язання податкового органу у п'ятиденний строк подати органу казначейства висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за декларацією з ПДВ за січень 2011 року в сумі 1100692 грн. є належним способом захисту.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2011 р. по адміністративній справі №2а/0570/10360/2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Маріупольський завод важкого машинобудування" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.06.2011р. № 0000451311/23072/10/15-16-23/1-20355550 задоволені та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку від 03.06.2011 року № 0000451311/23072/10/15-16-23/1-20355550 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану варітьсь у розмірі 1100692,00 грн. за січень 2011 року.
У зв'язку із набранням законної сили вищенаведеною постановою Донецького окружного адміністративного суду, яким встановлено обґрунтованість визначення позивачем в декларації з податку на додану вартість суми у загальному розмірі 1 100 692грн. як суми бюджетного відшкодування, у позивача виникло право на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Судова колегія не приймає доводи відповідача про те, що зазначена сума бюджетного відшкодування була зарахована в рахунок зменшення податкових зобовязань позивача, оскільки відповідно до ст.200.6 Податкового кодексу України таке зарахування здійснюється виключно на підставі самостійного рішення платника податку про добровільну відмову від одержання бюджетного відшкодування шляхом відображення його у податковій декларації. Позивач не приймав рішення про відмову від одержання суми бюджетного відшкодування.
Оскільки у разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року по адміністративній справі №2а-0570/10069/2011- залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року по адміністративній справі №2а-0570/10069/2011 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена та підписана колегією суддів 8 травня 2012 року.
Головуючий І.Д. Компанієць
Судді В.А. Шальєва
М.В. Бишов