Головуючий у 1 інстанції - Прудник С.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2012 року справа № 2а-11024/11/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., Ястребової Л.В. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія ЮТейр-Україна", Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2012р. по справі №2а-11024/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія ЮТейр-Україна" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області, про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ,-
В С Т А Н О В И В :
24 листопада 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" звернулось до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м. Луганську, Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області і після уточнення вимог просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 21.10.2011 №0000672360 про зменшення ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011року на 498 124,00 грн. та накладення штрафних санкцій у розмірі 249 062,00 грн., зобов'язати Ленінську МДПІ у м. Луганську подати Головному управлінню Казначейства в Луганській області висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету за липень 2011 року ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1396 на суму 498 124,00 грн., стягнути на користь ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" з Державного бюджету України через Головне управління казначейства в Луганській області бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011 року в сумі 498 124,00 грн., а також стягнути судові витрати в сумі 1970,00 грн.
В обгрунтування позову товариство зазначило наступне.
21 жовтня 2011 року ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" було отримано податкове повідомлення-рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 21 жовтня 2011 року №0000672360, згідно з яким Ленінською МДШ у м. Луганську зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011 року на суму 498 124,00 грн. та накладено штрафні санкції у розмірі 249 062,00 грн.
Це рішення є таким, що суперечить вимогам законодавства так як Ленінською МДПІ у м. Луганську було порушено порядок проведення невиїзної документальної перевірки, оскільки перевірку проведено не за місцезнаходженням платника податків.
В повідомленні-рішенні Ленінська МДПІ у м. Луганську вказала на порушення платником податку пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України. Податковий орган вважає неможливим підтвердити факт виникнення податкових зобов'язань постачальників товарів на адресу ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" по всьому ланцюгу постачання, а отже неможливо підтвердити факт сплати ПДВ по ланцюгам постачання до Державного бюджету України. Свій висновок податковий орган зробив за результатами аналізу Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Але цей висновок не відповідає чинному законодавству.
Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА, не є інструментом доказової бази, про що зазначає Державна податкова адміністрація в Луганській області за результатами розгляду первинної скарги ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" на податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 21.10.2011 №0000672360, яке було скасовано рішенням про результати розгляду первинної скарги Державної податкової адміністрації в Луганській області від 17.05.2011 року №9585/25-08.
Неможливість встановити період виникнення податкових зобов'язань по всьому ланцюгу постачання, а також відсутність документального підтвердження сплати податку на додану вартість попередніми постачальниками (контрагентами контрагентів) у ланцюгу постачання товару не впливає на право ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" на віднесення до складу податкового кредиту сплаченого податку на додану вартість при придбанні товару та заявлення до бюджетного відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість, оскільки ані Закон України "Про податок на додану вартість", ані Податковий кодекс України не ставлять таке право платника податку на додану вартість в залежність від отримання документального підтвердження щодо належного виконання постачальниками у ланцюгу постачання своїх податкових зобов'язань та сплати ними сум податків до державного бюджету.
Усі суми податку на додану вартість, що заявлені позивачем до бюджетного відшкодування, підтверджені податковими накладними, порушень щодо їх оформлення перевіркою не встановлено, так само і порушень щодо ведення бухгалтерського обліку, в тому числі й відносно оформлення первинних бухгалтерських документів.
Сума податку, що заявлена ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" до бюджетного відшкодування, фактично сплачена позивачем, і останній є отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах.
Таким чином, ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" правомірно віднесла відповідні суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг до податкового кредиту. Авіакомпанія правомірно заявила до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість за липень 2011 року на суму 498 124,00 грн.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволено частково.
Судом визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011 №0000672360, прийняте Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську, про зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011 року у розмірі 498 124,00 грн. та накладення штрафних санкцій у розмірі 249 062,00 грн.
Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську зобов"язана подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню бюджету за липень 2011 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1396 на суму 498 124,00 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач та відповідач подали апеляційні скарги, в яких просили постанову в частині вирішення вимог не на їх користь скасувати та постановити нове рішення, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
В судове засідання представники сторін за викликом не прибули.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає що скарга ДПІ задоволенню не підлягає, а скаргу товариства належить задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" зареєстровано 26.09.2008 року у Виконавчому комітеті Луганської міської ради, ідентифікаційний код 36129430, місцезнаходження: м. Луганськ, Аеропорт (а.с.15-16).
Позивачем до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську була подана податкова декларація з податку на додану вартість від 22.08.2011р. за липень 2011 року. Відповідно до рядку 25 вказаної податкової декларації та розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток № 3 до декларації) позивачем була заявлена сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на рахунок платника у банку, за липень 2011 року у розмірі 498 124,00 грн. До вищезазначеної податкової декларації з податку на додану вартість позивачем додано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
В період з 10.10.2011 року по 20.10.2011 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних осіб Ленінської МДПІ у м. Луганську ОСОБА_2, на підставі п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78, п.п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України, п. 5, п. 7 постанови КМУ від 27.12.2010 року № 1238 "Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку", відповідно до наказу Ленінської МДПІ у м. Луганську проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011 року в розмірі 498 124,00 грн., заявленої до відшкодування на рахунок платника у банку, відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки складено акт від 20.10.2011р. № 714/23-616/36129430, у висновках якого зазначено, що в порушення пункту 200.4 статті 200 ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за липень 2011 року на суму 498 124,00 грн. (а.с.53-82).
В акті невиїзної документальної перевірки від 20.10.2011 зазначено, що згідно системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів не можливо підтвердити факт надмірної сплати сум ПДВ по ланцюгам постачання ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна".
На підставі вищевказаного акту перевірки Ленінською МДПІ у м. Луганську 21.10.2011р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000672360, яким ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 498 124,00грн., штрафна санкція - 249 062,00 грн. (а.с.51).
З 01.01.2011 набрав законної сили Податковий кодекс України.
Статтями 198 та 200 Податкового кодексу України регламентований порядок формування податкового кредиту, підстави його виникнення та порядок визначення сум податку, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України, який платник податків зобов'язаний дотримуватися і виключно за умови порушення якого, формування податкового кредиту та заявлений від'ємного значення з податку на додану вартість до бюджетного відшкодування може бути визнано неправомірним.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту у відповідності із пунктом 198.2 статті 198 Кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківською рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з 4 абз. п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися її оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Згідно п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітною (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пп. а) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.
Суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 21.10.2011 №0000672360, яким ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 498 124,00 грн., оскільки право на отримання суми бюджетного відшкодування пов'язано з фактичною сплатою податку на додану вартість у складі ціни товарів (робіт, послуг) постачальникам таких товарів (послуг). Податкове законодавство не пов'язує право платника податку на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість із закінченням перевірок до кінцевого виробника та фактом підтвердження сплати податку контрагентами позивача по всьому ланцюгу постачання, так як від'ємне значення податку на додану вартість є коштами платника податку, які він сплатив продавцям (постачальникам) товару (послуг) в ціні таких товарів (послуг).
Податковим кодексом України встановлені умови та гарантії повернення цих коштів у вигляді обов'язку держави здійснити повернення коштів за результатами відповідного звітного періоду. Крім того, Податковий кодекс України не ставить право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у залежність від проведення зустрічних перевірок по ланцюгам постачання до виробника або імпортера.
Податковими накладними, рахунками-фактурами, актами приймання-здачі виконаних послуг, банківськими виписками по особовому рахунку позивача та платіжними дорученнями підтверджено фактичну сплату позивачем -отримувачем товарів (послуг) сум податку на додану вартість в ціні товару (послуг) постачальникам таких товарів (послуг), які включені до складу податкового кредиту.
Також суд правильно вважав, що знаходження контрагентів контрагента позивача у незадовільному стані (підприємства-банкроти, підприємства, які відсутні за місцезнаходженням, платники, по яким були оформлені акти по взаємовідносинам між підприємствами, що визнані нікчемними) (інформація системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) не є підставою, передбаченою чинним законодавством з питань оподаткування, для зменшення і ненадання позивачу бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Порушення податкового законодавства контрагентами контрагента позивача породжує негативні наслідки безпосередньо для контрагентів контрагента позивача і не може впливати на право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином дії відповідача щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 498 124,00 грн., штрафна санкція - 249 062,00 грн. суперечать нормам Податкового кодексу України, і судом податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011 №0000672360 обґрунтовано визнано протиправним і скасовано.
Згідно п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.п. 200.10, 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Згідно з п.п. 200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податків або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Отже рішення суду про зобов"язання ДПІ подати висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню відповідає вказаним приписам спеціального законодавства.
Але судом помилково відмовлено у задоволенні вимог про стягнення суми відшкодування.
Відповідно до ст. 105 ч.4 п.4 КАС України позов може містити вимоги про стягнення з відповідача коштів.
Так як судом встановлено наявність права позивача на отримання суми бюджетного відшкодування, з огляду на те, що однією із позовних вимог є стягнення 498 124 грн., колегія суддів зазначає про відсутність достатніх підстав для відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині і для повного відновлення порушених інтересів підприємства вказану суму слід стягнути на користь позивача.
Суд справу вирішив правильно, але із помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому постанову належить змінити.
Керуючись ст.ст. 195-196, ст. 201, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2012р. по справі №2а-11024/11/1270- залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія ЮТейр-Україна" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2012р. по справі №2а-11024/11/1270- задовольнити частково і постанову змінити.
Абзац 3 резолютивної частини постанови суду доповнити наступним реченням "Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Авіакомпанія ЮТейр-Україна" (код ЄДРПОУ 36129430) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011року в сумі 498124 грн.".
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Авіакомпанія ЮТейр-Україна" понесені судові витрати в сумі 2955 грн.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.