Копія
Справа № 2270/2704/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретарі Заїці О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" до Комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" звернулося з адміністративним позовом до комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації", в якому з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора №89 від 20.03.2012 року та зобов'язати вчинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач своїм рішенням при наявності всіх необхідних документів в супереч Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, №1952-IV, із змінами та доповненнями, та "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно", затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 року відмовив в реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано - прибудованим торговим центром за адресою: вул. Островського, 6-А, м. Шепетівка, Хмельницька область.
Тому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора № 89 від 20.03.2012 року та зобов'язати відповідача зареєструвати право власності за ТОВ "Тритон ЛТД" на незавершене будівництво 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано - прибудованим торговим центром за адресою: вул. Островського, 6-А, м. Шепетівка, Хмельницька область та видати позивачу витяг про державну реєстрацію прав на вказане незавершене будівництво.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач уповноваженого представника не направив в судове засідання по справі, хоча його представник повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у відповідності до вимог ст.35 КАС України. Про те, відповідач надав суду заяву, в якій просить розглянути справу за відсутності його уповноваженого представника .
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" зареєстроване юридичною особою 19.05.1995 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 24.04.2012 року № 13649334.
У відповідності до ч.3 ст.331 Цивільного кодексу України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Позивач звернувся до відповідача про реєстрацію права власності на об`єкт незавершеного будівництвом 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованим торговим центром, що знаходиться за адресою : Хмельницька область, м.Шепетівка, вул.Островського №6А.
Рішенням реєстратора комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" №89 від 20.03.2012 року позивачу відмовлено в державній реєстрації прав на вказане нерухоме майно на підставі відсутністю на земельній ділянці об`єкта будівництва.
Згідно п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 1 ч.1 ст.4 вказаного Закону передбачено, що право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Суд встановив, що рішенням № 16 ХХІ сесії міської ради 5 скликання від 23.07.2007 року передано ТОВ "Тритон ЛТД" на умовах оренди строком на п'ять років земельну ділянку для будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованим торговим центром по вул. Островського, 6-А, м. Шепетівка, Хмельницька область площею земельної ділянки 7075 кв. м. Між Шепетівською міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" 02.08.2007 року укладено договір оренди землі (зі змінами від 01.03.2011 року, терміном на п`ять років) площею 7075 кв. м. по вул. Островського, 6-А, м. Шепетівка, який зареєстрований в Шепетівському районному відділі ДП ЦДЗК за № 040774600082 та складено акт приймання - передачі земельної ділянки.
Відповідно до ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон), державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до п.4.1. та п.4.2 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7.02.2002 року (з наступними змінами і доповненнями) державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. У разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, та дозвіл на виконання будівельних робіт, їх копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Згідно п.3.11 Тимчасового положення "Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно" після внесення запису до відповідного розділу Реєстру прав реєстратор БТІ видає витяг про державну реєстрацію прав, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа, а у разі проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно на правовстановлювальному документі також робить відмітку (штамп) про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 8. Разом із витягом про державну реєстрацію прав заявнику (заявникам) або уповноваженій ним (ними) особі повертаються правовстановлювальний документ або документи, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Суд встановив, що між ТОВ "Тритон ЛТД" (Замовник) та ТОВ "Укрбудсервіс" 07.04.2007 року укладено договір підряду на виконання будівельно - монтажних робіт за адресою: м. Шепетівка. вул. Островського, 6-А.
Рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 20.12.2007 року № 409 надано дозвіл ТОВ "Тритон ЛТД" в особі генерального підрядника ТОВ "Укрбудсервіс" будівництво 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано - прибудованим торговим центром по вул. Островського, 6-А м. Шепетівки.
Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю в Хмельницькій області по Північному регіону видано ТОВ "Тритон ЛТД" в особі генерального підрядника ТОВ "Укрбудсервіс" дозвіл на виконання будівельних робіт № 24/1 від 07.04.2008 року по виконанню підготовчих робіт з будівництва 9-ти поверхового житлового будинку по вул. Островського, 6-А.
Крім того, позивачем на підтвердження своїх позовних вимог надано проектно-кошторисну документацію (робочий проект), архітектурно-планувальне завдання №28, яке відповідно погоджене начальником управління містобудування та архітектури Шепетівського міськвиконкому 24.06.2008 року та головним архітектором Хмельницької області 08.09.2008 року, пояснювальну записку 2008 року ТзОВ "Скрижалі" на ескізний проект 9- ти поверховий з мансардним поверхом житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями магазину на вул.Островського, 6А в м.Шепетівка Хмельницької області 2008 року, акт проведення перевірки Інспекції ДАБК у Хмельницькій області від 18.12.2008 року .
Відповідно до п. 3 звіту № 28 від 05.03.2012 року про оцінку майна - об'єкт незавершеного будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим торговим центром, що розташований на земельній ділянці площею 7075 кв. м., та знаходиться за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Островського, 6-А (складеним ТОВ "Центр незалежної оцінки "Проскурів - Експрес", оцінювач ОСОБА_3, кваліфікаційне свідоцтво оцінювача МФ №НОМЕР_1 від 08.09.2000 року) будівельна готовність згідно збірника УППВ №28 табл.35 становить 18 % (фундаменти), вартість об'єкту - 508213,00 грн.
Згідно з ст.24 Закону, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
У відповідності до п. 3.5. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7.02.2002 року (з наступними змінами і доповненнями) реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Отже, законом та положенням встановлено вичерпний перелік підстав, згідно яких у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, а відмова з інших причин у державній реєстрації заборонена.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що додані позивачем до заяви документи є підставою для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно незавершене будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим торговим центром, що розташований за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Островського, 6-А, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Тимчасовим положенням "Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно" підстави для відмови позивачу у реєстрації права власності на незавершене будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим торговим центром, що розташований за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Островського, 6-А.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, обов`язок доказування правомірності відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно покладається на відповідача суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, судом не встановлено, а відповідачем не доведено правомірність рішення реєстратора комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації"№89 від 20.03.2012 року про відмову в реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованим торговим центром, що знаходиться за адресою : Хмельницька область, місто Шепетівка, вул. Островського 6А., а тому позовні вимоги ТзОВ "Тритон " про необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163,186,254 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації"№89 від 20.03.2012 року про відмову в реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованим торговим центром, що знаходиться за адресою : Хмельницька область, місто Шепетівка, вул. Островського 6А.
Зобов'язати комунальне підприємство "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" зареєструвати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю" Тритон ЛТД на незавершене будівництво 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованим торговим центром, що знаходиться за адресою : Хмельницька область, місто Шепетівка, вул. Островського 6А, видати товариству з обмеженою відповідальністю "Тритон ЛТД" витяг про державну реєстрацію прав на незавершене будівництво 9-ти поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованим торговим центром.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2012 року
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук