УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" січня 2012 р.справа № 2а-1066/10/1170
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря : Сколишева О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля» на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2011р. у справі № 2а-1066/10/1170 за позовом Прокурора м.Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», в інтересах якої діє відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» до про Державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля» стягнення штрафу,- ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Олександрії (далі по тексту прокурор), який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" (далі по тексту -позивач), звернувся до суду з позовом до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" (надалі по тексту -відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 51 000 грн..(а.с. 2-4).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 березня 2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-1066/10/1170 (а.с. 1).
Прокурор, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві, зазначив, що постановою начальника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергій в Кіровоградській області №01/30-0005 від 12.01.10 за порушення законодавства про електроенергетику на відповідача накладено штраф у розмірі 51 000 грн. Оскільки вказана сума штрафу добровільно відповідачем до Державного бюджету України у встановлений строк не перерахована, прокурор просить стягнути її примусово.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2011р. у справі № 2а-1066/10/1170 адміністративний позов прокурора м.Олександрії задоволено. Стягнуто з державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля»до Державного бюджету України штраф у сумі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча гривень). (суддя Черниш О.А.) (а.с. 84-86).
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена
статтею Закону України "Про електроенергетику". Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст.27 Закону). Відповідно до абз.З п.2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідач -Державне підприємство по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля», не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, та порушив норми матеріального права , що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що директор Державного підприємства «Бурвугілля»Тригуб B.C., згідно чинного законодавства України, в жодному разі не є суб'єктам господарювання, та не зобов'язаний самостійно усувати порушення, які перелічені в приписі. Крім того, директор фізично не взмозі самостійно виконати вимоги припису, оскільки він не володіє відповідними знаннями та дозволами в електроенергетиці. Якщо директор Державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля»Тригуб B.C. не виконав вимог припису, інспекції ніщо не заважало притягнути його в установленому законом порядку до адміністративної відповідальності за ст.95-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а не накладати без будь-яких на те підстав на державне підприємство штраф у розмірі 51000 грн.
17.01.2012р. на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від відповідача по справі за вх..№1443\12 надійшло клопотання, з проханям відкласти розгляд справи на інший день та час. Клопотання обґрунтоване перебуванням начальника юридичного відділу підприємства на лікарняному, та відсутності на підприємстві інших спеціалістів у галузі права.
Винісши на розгляд зазначене клопотання, з урахуванням думки прокурора та представника позивача, які вважали що воно не підлягає задоволенню, приймаючи до уваги ту обставину, що клопотання не містить документального доказу неможливості явки в судове засідання представника відповідача, колегія суддів, вважаючи вказане клопотання не вмотивованим та безпідставним, ухвалила в задоволенні клопотання відмовити, та розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Прокурор та представник позивача, кожен окремо, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві, та на свої пояснення, надані в судовому засіданні, повністю підтримали позовну заяву, та просили суд в задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити за їх необґрунтованістю, а рішення суду першої інстанції як вмотивоване та законне -залишити без змін.
У судовому засіданні, заслухавши прокурора та представника позивача, кожного окремо, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи в їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на такі підстави.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 27.03.2007р. державне підприємство по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" було зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Олександрійської міської ради (а.с. 80-81).
Будучи споживачем електричної енергії, ДП "Бурвугілля" є об'єктом державного енергетичного нагляду.
Як вбачається з матеріалів справи, державними інспекторами з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (надалі - інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області) у період з 20.08.08р. по 10.09.08р. проведено плановий захід - обстеження ДП "Бурвугілля" з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, за результатами якого було складено акт №187 від 10.09.08р. (а.с. 5-14). Вказаним актом зафіксовані численні порушення відповідачем законодавства про електроенергетику.
На підставі зазначеного акту перевірки, директору ДП "Бурвугілля" Тригубу B.C. було видано припис №15-ПР-Б від 15.09.08р. про усунення порушень чинного законодавства, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 03.06.09р. (а.с. 15-18).
Акт обстеження та припис були вручені директору підприємства Тригубу B.C., про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ДП "Бурвугілля".
Судом встанвлено, що старшим державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенерго нагляду в Кіровоградській області 18.12.09р. проведено обстеження ДП "Бурвугілля" з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №15-ПР-Б від 15.09.08р., за результатом чого було складено акт перевірки №01/32-0242 від 18.12.09р., в якому відображено, що із 119 пунктів припису №15-ПР-Б від 15.09.2008р. не виконано 47 (а.с. 19-20).
З наданої суду ксерокопії Акту (протоколу) №01/32-0242 від 18.12.09р. вбачається, що перевіркою встановлено факт порушення ДП "Бурвугілля" вимог частин 2, 3, 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міннгднвенерго України №258 від 25.07.06, вимог пп. 4,5, 13 п.10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №15-ПР-Б від 15.09.08, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області (а.с.21). Обидва акти вручені директору підприємства Тригубу B.C., про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ДП "Бурвугілля".
Як вбачається з матеріалів справи, листом №45-07 від 05.01.10р., директора ДП "Бурвугілля" Тригуб B.C. було викликано на 12.01.10р. до інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області для участі у розгляді матеріалів перевірки (а.с. 22). Останній був присутній на засіданні комісії де надав відповідні пояснення.
На підставі акту перевірки №01/32-0242 від 18.12.09р. у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про електроенергетику, начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії 12.01.10р. винесено постанову №1/30-0005 про накладення на ДП "Бурвугілля" штрафу у розмірі 51 000 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (а.с. 23). Вказану постанову 12.01.10р. було вручено директору ДП "Бурвугілля" Тригубу B.C., про що свідчить його підпис.
Судом першої інстанції встановлено, що у визначений строк штраф відповідачем добровільно не сплачено.
Натомість ним було оскаржено постанову начальника інспекції Держенергонагляду в
Кіровоградській області №1/30-0005 від 12.01.10р. шляхом звернення до суду з позовом про її
скасування. (а.с. 43) Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду
від 14.12.10 у справі №2-а-1439/10/1170 позов ДП "Бурвугілля" залишено без розгляду (а.с.
56).
Правовідносини, що виникли між сторонами по справі, врегульовано Законом України "Про електроенергетику"; Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96р.; Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикористо-вуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.04р. №817, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.05р. за №71/10351.
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єкт електроенергетики здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами
споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).
Частиною 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно- правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Вищезгадана Інструкція встановлює: порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; види заходів та планові строки їх виконання; форми документів, які складаються при плануванні та організації проведення заходів з державного енергетичного нагляду, а також порядок їх оформлення; перелік та форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення; порядок обліку та зберігання документів на робочих місцях державних інспекторів з енергетичного нагляду (далі - інспектори) та в підрозділах Держенергонагляду.
Як передбачено п.5.1 Інструкції (в редакції, діючій на момент виникнення спірних правовідносин), за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає акт. За визначенням, наданим у п.2.2 Інструкції, акт - це документ, складений посадовими особами Держенергонагляду, в якому зазначається стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з пунктами 5.5, 5.6 Інструкції акт оформляється у двох примірниках розбірливим почерком або в друкованому вигляді, один залишається у суб'єкта господарювання, другий - в інспектора. Акт підписується в останній день перевірки інспектором, який здійснював захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Підпис керівника суб'єкта господарювання скріплюється печаткою. При цьому узгоджуються строки виконання заходів з усунення виявлених порушень.
У випадку незгоди керівника суб'єкта господарювання зі змістом акта він підписує акт із зауваженнями. За наявності таких зауважень перед підписанням акта керівником суб'єкта господарювання робиться відмітка "із зауваженнями", а текст його зауважень щодо змісту акта за його підписом, скріпленим печаткою суб'єкта господарювання, додається до кожного примірника акта та є його невід'ємною частиною.
Відповідно до п.7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис.
Пунктом 10.1 Інструкції передбачено, що контроль за виконанням приписів є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено.
Згідно з п.10.3 Інструкції перевірка виконання вимог приписів безпосередньо в суб'єкта господарювання повинна проводитись, як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу. При цьому перевірка виконання здійснюється інспектором шляхом особистого огляду енергоустановок та інспектування технічної або організаційно-розпорядчої документації.
Як визначено п.10.5 Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання припису. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені приписом, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Дерд-пергонагляду, що видав припис.
Згідно з п.10.6 Інструкції за результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог припису) складаються акт перевірки або протокол, який передається інспектором до структурного підрозділу Держенергонагляду.
Відповідно до пунктів 10.7, 10.8 Інструкції керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на здійснення заходу, протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій в установленому порядку. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, форма якої встановлена Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 №1312 (надалі - Положення), яка виноситься інспекцією Держенергонагляду у регіоні або інспекцією Держенергонагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена
статтею Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті
визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне
виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами
споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст.27 Закону).
Відповідно до абз.З п.2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 Положення передбачено, що старйїі державні інспектори з енергетичного
нагляду режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на
суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення
законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується судовому порядку.
Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог, зважуючи на ту обставину, що постанова начальника інспекції Держенергонагляду в
Кіровоградській області №1/30-0005 від 12.01.10р. на час розгляду справи не змінена та не скасована, з огляду на те, що відповідач по даній адміністративній справі не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладений на нього вказаною постановою штраф у розмірі 51 000 грн., як того вимагає ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що зазначений штраф підлягає примусовому стягненню.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються належними письмовими доказами, які зібрані та досліджені судом у судовому засіданні під час розгляду даної адміністративної справи, рішення суду першої інстанції у даній справі про задоволення позовних вимог прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права, і тому постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі від 15 квітня 2011р. необхідно залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги відповідача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування законної постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.160,196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля» -залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2011р. у справі №2а-1066\10\170 -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст виготовлено -06 лютого 2012р.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна