УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2011 р.справа № 2а-9115/10/0870
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
за участю секретаря : Новошицькій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року у справі №2а-9115/10/0870
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ»
до Спеціалізовано державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и В:
Відкрите акціонерне товариство «Мотор Січ» звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001150802/0, яким визначено податкові зобовязання за платежем земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 5 492 897,83грн. В обґрунтуванні позову позивач вказував на те, що ним правомірно застосовано пільги по земельному податку, які передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні», у звязку з чим висновки посадових осіб СДПІ щодо заниження податкових зобовязань з земельного податку, є необґрунтованими.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року позовні вимоги задоволені. Постанова суду мотивована тим, що позивачем правомірно, з огляду на приписи ст..12 Закону України «Про плату за землю», із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні», застосовано пільги по земельному податку при розрахунку податкових зобовязань на 2010 рік.
Не погодившись з постановою суду, СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжя, посилаючись на порушення норм матеріального права, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що субєктивний склад осіб на яких поширюється пільги по земельному податку, які введені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні», визначені Постановою КМУ №405 від 09.06.2010р., у звязку з чим такі пільги мають застосовуватися підприємством не з дати набрання чинності Законом, яким такі пільги передбачені, а з часу набрання чинності постанови КМУ, якою визначено коло осіб, на яких ці пільги поширюються.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що повноважними особами СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі з 01.10.2010 по 18.10.2010 було проведено документальну невиїзну перевірку ВАТ «Мотор Січ»з питання повноти та своєчасності сплати земельного податку у 2010 році за період з 01.01.2010 по 30.08.2010р., за результатами якої складено Акт № 327/08-02/14307794 від 18.10.2010р.
В Акті перевірки вказано на порушення позивачем вимог п.27, ст..12, ст..14 Закону України «Про плату за землю», а саме в результаті неправомірного застосування пільги по земельному податку на 2010р. підприємством занижено податкові зобовязання за період лютий-червень 2010р, у розмірі 1569399,38грн.
Такі висновки СДПІ обґрунтовані наступним.
Законом України №1814-VІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні»доповнено пунктом 27 статті 12 Закону України «Про плату за землю».
Відповідно до вимог Закону №1814-VІ до 1 січня 2016р. звільняються від сплати земельного податку субєкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Статтею 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»встановлено, що перелік субєктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Перелік субєктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки, затверджено постановою КМУ від 09 червня 2010р. №405, яка набрала чинності з 17.06.2010р.
Згідно з вимогами ст..12 Закону України «Про плату за землю», якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому виникло це право.
З огляду на викладені норми права, СДПІ зроблено висновок про те, що пільгу по земельному податку слід застосовувати з 01.07.2010р., з місяця, наступного за місяцем набрання чинності постанови КМУ №405, а не з місяця, наступного за місяцем набрання чинності Законом №1814-VІ, оскільки коло осіб, на яких такі пільги поширюється, визначено саме постановою КМУ №405.
На підставі Акту перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжя прийняте податкове повідомлення-рішення №0001150802/0 від 28.10.2010, яким ВАТ „Мотор-Січ" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 5492897,83 грн, в тому числі за основним платежем -1 569 399,38 грн. та штрафними санкціями на суму 3 923 498,45 грн.
Правомірність та обґрунтованість вказаного рішення податкового органу є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що пільги по земельному податку встановлені Законом України №1814-VІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні», яким доповнено пунктом 27 статтю 12 Закону України «Про плату за землю», а не постановою КМУ №405 від 09.06.2010р., у звязку з чим доводи СДПІ щодо застосування пільги з 01.07.2010р. є неправомірними.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується з наступних підстав.
Законом України від 20.01.2010р. №1814-VІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні»доповнено пунктом 27 статтю 12 Закону України «Про плату за землю».
Відповідно до вимог Закону України №1814-VІ до 1 січня 2016р. звільняються від сплати земельного податку субєкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Згідно із ст..2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»цей Закон застосовується до юридичних осіб - резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів (далі - суб'єкти літакобудування) та відповідають хоча б двом з таких критеріїв:
а) здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів;
б) виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів;
в) забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробки авіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.
Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує Міністерство промислової політики України та затверджує Кабінет Міністрів України.
Суб'єкти літакобудування, які не відповідають критеріям, встановленим цією статтею, виключаються Кабінетом Міністрів України із затвердженого Переліку за поданням Міністерства промислової політики України.
Той факт, що ВАТ «Мотор Січ»відповідає критеріям, які запроваджено статтею 2 вказаного Закону, тобто той факт, що позивач здійснює діяльність, яка є предметом регулювання цього Закону, відповідачем не заперечувався.
Фактично спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу того, з якого часу позивач мав право застосовувати пільги по земельному податку, які введені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні».
Як зазначено вище, позиція СДПІ у спірних правовідносинах полягала у тому, що пільгу по земельному податку слід застосовувати з 01.07.2010р., з місяця, наступного за місяцем набрання чинності постанови КМУ №405, а не з місяця, наступного за місяцем набрання чинності Законом №1814-VІ, оскільки коло осіб, на яких такі пільги поширюється, визначено саме постановою КМУ №405.
Суд першої інстанції обґрунтовано не погодився з такими доводами податкового органу і така правова позиція суду відповідає вимогам чинного законодавства і ґрунтується на наступному.
Відповідно до ст..92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Пільги, в частині сплати земельного податку, визначено Законом України від 20.01.2010р. №1814-VІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки літакобудівної промисловості в Україні», яким доповнено пунктом 27 статтю 12 Закону України «Про плату за землю».
Отже, саме Законом №1814-VІ запроваджено пільги зі сплати земельного податку, які полягають у тому, що до 1 січня 2016р. звільняються від сплати земельного податку субєкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Постановою КМУ №405 від 09.06.2010р. лише затверджено перелік субєктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки.
Відповідно до вимог ст..12 Закону України «Про плату за землю», якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому виникло це право.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 Прикінцевих положень Закону №1814-VІ, Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Закон №1814-VІ було офіційно опубліковано в газеті «Голос України»від 11.02.2010р., тобто 11.02.2010р. Закон набрав чинності і з цієї дати підлягає обовязковому виконанню.
Пунктом 3 розділу 1 Прикінцевих положень Закону встановлені спеціальні строки набуття чинності, а саме в частині звільнення від сплати земельного податку субєктів літакобудування, Закон набирає чинності починаючи з податкового періоду, на який припадає день опублікування цього Закону, тобто з лютого 2010р.
Будь-яких обмежень щодо набрання чинності, зокрема з часу затвердження КМУ переліку субєктів літакобудування, Законом не передбачено.
Таким чином, враховуючи те, що право на пільгу введено Законом №1814-VІ, то таку пільгу позивач правомірно застосовував з податкового періоду, на який припадав день опублікування Закону №1814-VІ.
Отже, враховуючи те, що ВАТ «Мотор Січ»відповідає критеріям, які запроваджено статтею 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», тобто здійснює діяльність, яка є предметом регулювання цього Закону те, що податкову пільгу введено Законом, а не постановою КМУ №405, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у звязку з чим підстав для його скасування не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року у справі №2а-9115/10/0870 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
(Повний текст ухвали виготовлено 26.10. 2011р.)
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк