ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" квітня 2012 р. м. Київ К-58379/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Шипуліної Т.М.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.11.2009
у справі № 2а-23431/09/1270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛЄО"
до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську
про скасування рішення про застосування штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „ЛЄО" звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування рішення № 0003762340 від 01.12.2008.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2009 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.11.2009 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2009 скасовано, прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідачем проведено перевірку позивача з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу та складено акт № 0085/12/20/23/34449931 від 21.10.2008.
За результатами перевірки відповідачем прийнято рішення №0003762340 від 01.12.2008, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1020 грн.
Перевіркою встановлено порушення п. 1, п. 2, ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах державної податкової служби та не переведені у фіскальний режим роботи.
Пунктом 6 додатка до постанови Кабінету Міністрів України N 121 від 07.02.2001 „Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено термін переведення суб'єктів господарювання залежно від форм та умов їх діяльності на розрахунки із застосуванням РРО.
Для суб'єктів підприємницької діяльності, які працювали у сфері грального бізнесу із використанням гральних автоматів, було встановлено термін до 31.12.2006.
Відповідно до ст. 12 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови N 121 обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, покладено на Міністерство промислової політики.
Комп'ютерно-касову систему „Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів включено до Державного реєстру наказом Державної податкової адміністрації України N 430 від 01.07.2008 „Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції".
Таким чином, до вказаної дати у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання вимог Закону N 265/95-ВР у частині використання гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи.
Притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності за використання гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, можливе з моменту включення до Державного реєстру комп'ютерно-касової системи „Фіскал", тобто з 01.07.2008.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведено перевірку 21.10.2008, тобто після дати реєстрації комп'ютерно-касової системи „Фіскал".
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.11.2009 слід задовольнити, постанову суду апеляції інстанції скасувати, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2008 залишити в силі.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.11.2009 у справі № 2а-23431/09/1270 скасувати.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2009 у справі № 2а-23431/09/1270 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але можу бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович Т.М. Шипуліна