Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3128/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді : Чиркіна С.М.
при секретарі: Данилкіній Н.В.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» про стягнення коштів на суму податкового боргу у розмірі 11 789,31 грн. з рахунків у банках, обслуговуючого платника податків, -
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» про стягнення коштів на суму податкового боргу у розмірі 11 789,31 грн. з рахунків у банках, обслуговуючого платника податків.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що КП «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 04.12.2000, є юридичною особою з організаційно-правовою формою - комунальне підприємство, що підтверджується довідкою управління статистики у м.Антрацит Луганської області № 395968 від 19.12.2011. зазначене підприємство взяте на податковий облік Антрацитівською ОДПІ 13.09.1992 року за №92/09-31-150.
Станом на 12.04.2012 податковий борг відповідача становить -11 789,31 грн., у тому числі:
- сума податкового боргу по земельному податку за основним платежем у розмірі -8 150,05 грн., яка підтверджується податковими розрахунками по земельному податку № 710 від 28.01.2009 та № 829 від 29.01.2010.
- сума податкового боргу за штрафною санкцією у розмірі 3 639,26 грн., яка підтверджується податковими повідомленнями -рішеннями № 0001161530, № 0001171530 та № 0001181530 від 18.03.2009.
Раніше відповідно до п.п. 6.2.3,п.6.2 ст.6 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181 з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 11.01.2002 направлено до КП «КАТП №032802 УЖКГ» першу податкову вимогу № 1/17, яку отримав представник підприємства 16.01.2002. Друга податкова вимога №2/110 була направлена 26.02.2002 та отримана представником відповідача 26.02.2002.
У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача кошти з рахунків у банку, обслуговуючих платника податку, в рахунок погашення податкового боргу з плати за землю на суму 11 789,31 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву, в якій просив розглянути справу без участі уповноваженого представника.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до вимог ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, належним чином повідомлених про час, місце та дату судового засідання, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, які містять достатньо даних про права та обов'язки сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач - КП «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» , і.н. 03327990, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 04.12.2000 за № 1 379 105 0003 000072 ( а.с.7,8-9,10).
Взятий на облік як платник податків в Антрацитівській ОДПІ з 13.09.1992 за № 92/09-31-150 ( а.с.11).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про систему оподаткування», «Про плату за землю» втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що позивач звернувся до суду з вимогами стягнення коштів за податковим боргом, який виник за податковими розрахунками по земельному податку, поданими 28.01.2009 та 29.01.2010, за податковими повідомленнями - рішеннями від 18.03.2009 до спірних правовідносин щодо встановлення наявності податкового боргу застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ЗУ «Про систему оподаткування» та ЗУ «Про плату за землю», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин, що стосується права позивача на звернення до суду з зазначеними податковими вимогами застосовуються вимоги Податкового кодексу України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181, чинний на момент виникнення правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535 ( далі - ЗУ № 2535) (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 5 вищезазначеного Закону України, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Статтею 13 ЗУ № 2535 передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Стаття 14 ЗУ № 2535 встановлює, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 вищезазначеного закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон 2181), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5 цього закону визначається сумою податкового боргу платника податків.
В податковому розрахунку земельного податку № 710 , поданого відповідачем до позивача 28.01.2009, КП «КАТП №032802 УЖКГ» самостійно визначено суму щомісячного платежу в розмірі 651,00 грн.( а.с.14).
В податковому розрахунку земельного податку № 829 , поданого відповідачем до позивача 28.01.2009, КП «КАТП №032802 УЖКГ» самостійно визначено суму щомісячного платежу в розмірі 136,67 грн.( а.с.15).
У зв'язку з несплатою податкових зобов'язань, згідно зазначених розрахунків за перід з 30.04.2009 по 30.01.2011 за відповідачем утворився податковий борг на загальну суму 81,50,05 грн.
Відповідно до п.п 17.1.7.п.17.1 ст.17 ЗУ №12181 У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно корінця податкового повідомлення - рішення № 0001171530/0 від 18.03.2009 сума штрафу у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання складає 480,20 грн. (а.с.13).
Згідно корінця податкового повідомлення - рішення № 0001161530/0 від 18.03.2009 сума штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання складає 2918,08 грн. (а.с.13).
Згідно корінця податкового повідомлення - рішення № 0001181530/0 від 18.03.2009 сума штрафу у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов'язання складає 240,98 грн. (а.с.13).
Зазначені податкові повідомлення -рішення отримані відповідачем ( а.с.13 звор.бік), не оскаржені в установлені чинним законодавством строки та суми штрафу по теперішній час не сплачені.
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача з плати за землю на загальну суму 11 789,31 грн. підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.
На виконання ст.6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) представником позивача уповноваженому представнику відповідача 16.01.2002 було вручено першу податкову вимогу від 01.11.2002 №1/17 та 26.02.2002 другу податкову вимогу від 26.02.2002 № 2/110.( а.с.17).
Вказані податкові вимоги відповідачем не оскаржувалися.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у сумі 11 789,31 грн. з плати за землю, про який він повідомлений, який є узгоджений та до теперішнього часу не сплачений.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
З урахуванням вимог п. 6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» про стягнення коштів на суму податкового боргу у розмірі 11 789,31 грн. з рахунків у банках, обслуговуючого платника податків задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство №032802 УЖКГ» ( і.к.03327990) кошти у розмірі 11 789,31 грн.(одинадцять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять гривень 31 коп.) з рахунків у банках обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за землю, перерахувавши до місцевого бюджету р/р 33212811700010, код платежу 13050100, отримувач: Антрацитівське УД КСУ Луганської області, код отримувача: 37983403, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області,МФО 804013.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
СуддяС.М. Чиркін