РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" травня 2012 р. Справа № 5019/38/12
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуюча суддя Сініцина Л.М.
судді Гудак А.В.
Олексюк Г.Є.
при секретарі судового засідання Сисоєвій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача - Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" від 16.03.2012 р. на рішення господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 р. у справі № 5019/38/12
за позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради, м. Рівне
до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_3 - головний спеціаліст - юрист, довіреність в справі
від відповідача - ОСОБА_4 - юрисконсульт, довіреність в справі
В судовому засіданні взяла участь прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах Рівненської області - Зайчук І.П.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 р. у справі № 5019/38/12 (суддя Качур А.М) задоволено позов заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" та внесено зміни в договір оренди земельної ділянки від 16.02.2006 р. № 040658300040, укладений між Рівненською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", викладено пункт 9 договору, що стосується розміру орендної плати, в наступній редакції: "Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 303708 грн. 21 коп.". При прийнятті рішення суд виходив з того, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі у зв'язку з підвищенням тарифів, ставок (коефіцієнтів), Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення договору у відповідність до рішення міської ради, яке є обов'язковим до виконання всіма землекористувачами м.Рівне, шляхом внесення відповідних змін до договору.
Не погоджуючись з даним рішенням, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося з апеляційною скаргою від 16.03.2012 р., в якій просило скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 року та прийняти нове, яким в позові заступнику прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі міської ради відмовити, посилаючись на те, що господарським судом Рівненської області не досліджено та не надано належну оцінку поданим сторонами, зокрема ПАТ "Укрнафта" доказам. При прийнятті рішення господарським судом першої інстанції порушено та невірно застосовано норми матеріального права, а саме: статтю 188 Господарського кодексу України, ч. 2 ст. 651 Цивільного Кодексу України, ст. 274 Податкового Кодексу України, статтю 21 Закону України "Про оренду землі"; а також норм процесуального права, а саме: статті 1, 15, 17, ч. 1, ст.79, пп. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, що призвело до неповногоз'ясування обставин, які мають значення для справи.
В додатковому обгрунтуванні до апеляційної скарги Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" просило скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 року та прийняти нове, яким в позові заступнику прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради відмовити, посилаючись на те, що при прийнятті рішення господарським судом першої інстанції порушено та невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи. Укладаючи в 2006 році договір оренди земельної ділянки, сторони дійшли згоди щодо всіх його істотних умов, включаючи розмір орендної плати та підстави для її перегляду. Ані положеннями чинного законодавства, ані умовами договору не передбачено можливості односторонньої зміни умов договору на підставі збільшення рішенням ради ставок орендної плати. Приймаючи рішення про задоволення позову, судом не наведено жодної із підстав передбаченої п.13 договору для внесення змін до договору. Судом першої інстанції, безпідставно та всупереч пункту 13 договору частини 2 статті 651 ЦК України, зазначено як підставу для зміни розміру орендної плати - прийняття рішення орендодавцем щодо зміни відсотку орендної плати, оскільки договір таку підставу для внесення змін щодо розміру орендної плати не передбачає. Як умовами укладеного між сторонами договору оренди так і приписами закону не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати на які послався суд попередньої інстанції. В 2011 році ПАТ "Укрнафта" за дану земельну ділянку, сплачувала та у 2012 році продовжує сплачувати, орендну плату в розмірі 188 196, 93 грн., що знаходиться в межах, встановлених Податковим кодексом України щодо мінімальної та максимальної межі орендної плати. Земельний податок в 2012 році за дану земельну ділянку становить 27 609, 84 грн. в рік, а ПАТ "Укрнафта" продовжує сплачувати орендну плату в розмірі 188 196, 93 грн. що є неменше розміру земельного податку, а навпаки майже в 7 разів більшу суму, в зв'язку з чим доводи позивача є безпідставним та такі, що не заслуговують на увагу. Судом попередньої інстанцій не застосовано до спірних правовідносин норму статті 58 Конституції України, що підлягає застосуванню. Положення про порядок встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської, затверджене рішенням Рівненської міської ради від 18.08.2011 року № 1104 можуть бути застосовані до орендних відносин, які виникають після набрання ним чинності, тобто до договорів (і, відповідно, розмірів орендної плати), які укладаються після набрання чинності зазначеним Положенням. Щодо договорів, укладених до внесення відповідних змін, то така зміна можлива лише на умовах та за підставами передбаченими договором або, якщо законом прямо передбачена відповідна умова при настанні якої орендна плата підлягає перегляду. Судом попередньої інстанцій безпідставно поширено до спірних правовідносин дане Положення. Оскільки розмір орендної плати сторонами договору був визначений ще 14.07.2005 року і він є не меншим встановленої законом мінімальної та не більшим максимальної орендної плати, підстави для перегляду орендної плати відсутні. Ні Рішенням, ні Положенням про порядок встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради, не визначено необхідності внесення змін до договорів які вже станом на момент прийняття рішення є укладені, і по яким розмір орендної плати знаходиться в межах встановлених законодавством граничних рівнів. Жодних інших процедур, порядку встановлення та погодження розмірів орендної плати, укладання додаткових угод до чинних договорів оренди, Положенням не передбачено. Судом попередньої інстанції не застосовані норми процесуального права, які підлягають застосуванню, а саме: частини 1 статті 79 ГПК України справи, що розглядається іншим судом. Ухвалою Рівненського міського суду від 01.02.2012 року № 1715/1226/12 було порушення провадження у справі за позовом ПАТ "Укрнафта" до Рівненської міської ради про визнання частково протиправним та скасування акту органу місцевого самоврядування, а саме: підпункт 2.2.10, підпункту 2.2 пункту 2 Положення. Результат розгляду справи № 1715/1226/12 безпосередньо впливає на правильність /або безпідставність/ визначення розміру орендної плати, зокрема в розмірі 5 % від НГО земельної ділянки на підставі п.п.2.2.10 Положення. Розгляд даної справи є неможливим до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, а саме справи № 1715/1226/12. Предметом позову є внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 09 березня 2006 року № 040658300040, укладений між Рівненською міською радою та ВАТ "Укрнафта" і викладення пункту 9 договору в іншій редакції. позивачем не змінювалися, не уточнювалися не доповнювалися заявлені позовні вимоги, про що відсутні посилання і в рішенні суду. В матеріалах справи, відсутні клопотання заінтересованих осіб про вихід суду за межі позовних вимог.
Заступник прокурора м. Рівне у відзиві на апеляційну скаргу просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 року без змін, посилаючись на те, що вказане рішення є таким, що ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права. Апеляційна скарга є необгрунтованою та не підлягає задоволенню. На виконання вимог Податкового кодексу України прийнято рішення Рівненської міської ради від 18 серпня 2011 року № 1104 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки". Рішення міської ради від 18 серпня 2011 року № 1104 чинне і підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного. Судом встановлено, що згідно цільового призначення за договором оренди - земельна ділянка надана для обслуговування автозаправної станції, надана відповідачу, як юридичній особі, яка не має державної реєстрації в місті Рівне. Коефіцієнти збільшення розміру орендної плати, що передбачені п.2.2.8., п.2.2.10. Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, можуть бути застосовані для визначення орендної плати щодо земельної ділянки наданої у користування відповідачу згідно договору оренди від 16.02.2006 р. Встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі у зв'язку з підвищенням тарифів, ставок (коефіцієнтів), Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до рішення міської ради, яке є обов'язковим до виконання всіма землекористувачами м. Рівне, шляхом внесення відповідних змін до договору. Неправомірні дії ВАТ "Укрнафта" щодо ухилення від переоформлення орендної плати і невнесення змін до договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Це свідчить також про порушення вимог ст. 67 Конституції України. Ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушує інтереси держави.
Рівненська міська рада у відзиві на апеляційну скаргу просила внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 09 березня 2006 року р. № 040658300040, укладений між Рівненською міською радою та ВАТ "Укрнафта", і викласти пункт 9 договору, що стосується розміру орендної плати, в наступній редакції: "Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 303 708 (триста три тисячі сімсот вісім) грн. 21 коп.", посилаючись на те, що рішення господарського суду Рівненської області законним і обґрунтованим, прийнятим з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи. На виконання вимог Податкового кодексу України прийняте рішення Рівненської міської ради від 18 серпня 2011 року № 1104 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки". Рішення міської ради від 18 серпня 2011 року № 1104 чинне і підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного, відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, станом на 01.01.2011р. орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлюється у розмірі 303 708 (триста три тисячі сімсот вісім) грн. 21 коп., що становить 11 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки. ВАТ "Укрнафта" 01.11.2011р. надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, в силу вимог Закону України "Про оренду землі", ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України. ВАТ "Укрнафта" повідомлено міську раду про відхилення пропозиції. Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від переоформлення орендної плати і невнесення змін до договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушує інтереси держави.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі з підстав зазначених у ній, вважає рішення господарського суду Рівненської області не законним та не обгрунтованим; пояснив, що ані чинним законодавством, ані умовами договору не передбачено можливості односторонньої зміни умов договору на підставі збільшення рішенням ради ставок орендної плати; просив рішення господарського суду Рівненської області скасувати, апеляційну скаргу задоволити.
Прокурор в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечила у повному обсязі з підстав зазначених у відзиві, вважає рішення господарського суду Рівненської області законним та обгрунтованим; просила залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечила у повному обсязі з підстав зазначених у відзиві, вважає рішення господарського суду Рівненської області законним та обгрунтованим; просила залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін; розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзивів на апеляційну скаргу; перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд,-
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2006 року між Рівненською міською радою (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Укрнафта") (далі - орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, пунктами 1,2,3 якого передбачено, що згідно з статтями 93,124 Земельного кодексу України та Рішення Рівненської міської ради (35 сесія 4 скликання) від 30 листопада 2005 року за № 1761 "Про оформлення права користування земельними ділянками та скасування окремих пунктів рішень Рівненської міської ради", орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул. Князя Володимира, 108 А; в оренду передається земельна ділянка площею 5581 кв.м.; на земельній ділянці знаходиться автозаправна станція та обладнання, що належить орендарю на підставі договору купівлі-продажу майна, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу 28 квітня 2004 року за реєстровим № 1822; категорія даної земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови (а.с.7-9,108).
Згідно пункту 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1 875 776,10 грн., грошова оцінка 1 кв.м. становить 336,10 грн., згідно з довідкою № 03-28 від 13 лютого 2006 року, виданою Рівненським міським управлінням земельних ресурсів.
Пунктом 9,10 договору оренди земельної ділянки передбачено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік складає 150 062,08 грн., згідно з довідкою № 03-28 від 13.02.2006 р., виданою Рівненським міським управлінням земельних ресурсів; річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням діючої індексації.
Даний договір зареєстровано у Рівненській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 року за № 040658300040 (а.с.9).
На виконання договору, згідно акту приймання-передачі земельної ділянки в оренду, Рівненська міська рада передала, а Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" прийняло земельну ділянку площею 5 581 кв.м. на вул. Князя Володимира, 108 А в оренду (а.с.10).
18 серпня 2011 року Рівненською міською радою прийнято рішення № 1104 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради", затверджено склад контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки та пунктом 2 внесено зміни до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської Ради, викладено його у новій редакції з новою назвою Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради (далі Положення) ( а.с.11-12).
Пункт 3.1.5 Положення (у новій редакції) передбачає, що розмір орендної плати (відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки) вказується у договорі оренди земельної ділянки, що укладається між орендарем та орендодавцем - Рівненською міською радою.
Пунктом 2.1 Положення передбачено, що річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку; та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), (електричні підстанції, електричні мережі), - трьох відсотків від нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - дванадцяти відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 2.2 вказаного Положення розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини, відповідно до пункту 2.1.1 розділу 2 цього Положення, збільшується:
2.2.1. на 1,2 відсотка від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці ведеться роздрібна торгівля;
2.2.2. на 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки, якщо площа ділянки становить від 100 м2 до 500 м2;
2.2.3. на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо площа ділянки не перевищує 100 м2;
2.2.4. на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці ведеться гуртова торгівля;
2.2.5. на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці ведеться торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами;
2.2.6. на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці здійснюється ремонт автомобілів та автотехобслуговування;
2.2.7. на 3 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці ведеться гуртова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами;
2.2.8. на 3 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці здійснюється торгівля нафтопродуктами;
2.2.9. на 4 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці розміщуються банківські, фінансові та кредитні установи, а також заклади грального бізнесу;
2.2.10. на 5 відсотків від нормативної грошової оцінки, якщо земельна ділянка надана юридичній особі, дочірньому підприємству, філії підприємства, підприємцю (фізичній особі), які не мають державної реєстрації в місті Рівному.
Проект рішення № 1104 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради" та аналіз регуляторного впливу було опубліковано на офіційному сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, а повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта опубліковано в тижневику "Сім Днів" № 22 (908) від 26.05.20011 року. Після прийняття сесією, рішення Рівненської міської ради від 18 серпня 2011 р. № 1104 опубліковано на офіційному сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (а.с.52-54).
Рішення Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. № 1104, станом на день розгляду справи у першій та апеляційній інстанціях, є чинним і підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного, відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку на вул. Князя Володимира, 108 А державної або комунальної власності наданої в оренду ВАТ "Укрнафта" станом на 01.01.2011 р. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 2 760 983,73 грн., розмір земельного податку -27 609,84 грн., розмір орендної плати в рік -303 708,21 (а.с.15).
01.11.2011 р. Рівненська міська рада направила рекомендованим листом на адресу Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" пропозицію про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.02.2006 р. з двома примірниками додаткового договору від 26.10.2011 р. про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.03.2006 року № 040658300040., за яким відповідачу пропонувалося внести зміни до вказаного договору оренди та викласти його окремі пункти в наступній редакції: "п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2760983 грн. 73 коп.- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держкомзему у м. Рівному станом на 01 січня 2011 року; п.9. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 303708 грн. 21 коп. -розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держкомзему у м. Рівному станом на 01 січня 2011 року" (а.с.13-14,16).
Відповідач залишив дану пропозицію без відповіді.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 даного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 206 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" від 02.10.2003 р., з подальшими змінами та доповненнями, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно частин 1,2 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 34 договору оренди земельної ділянки від 16.02.2006 р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Частинами 1-4 статті 188 Господарського кодексу України (далі ГК України) передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором; сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом 13 договору оренди землі від 16.02.2006 р. передбачено, що розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Зміна розміру орендної плати при індексації провадиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. Розмір орендної плати переглядається у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у томі числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках передбачених законом.
Частиною 1 статті 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно статті 2 Закону України "Про плату за землю" від 19.09.1996 р. (чинний на час виникнення орендних правовідносин) використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель; розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р., № 1378-IV, з подальшими змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Таким чином, законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки земель.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-УІ внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008).
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. з подальшими змінами та доповненнями, ати ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно пункту 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
В матеріалах справи не містяться докази про визнання нечинним або скасування рішення Рівненської міської ради № 1104 від 18 серпня 2011 року.
Отже, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про те, що прийняті орендодавцем рішення щодо зміни відсотку орендної ставки можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати відповідно до змісту договору оренди.
Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008 р., яким були внесені зміни до статті 21 Закону України "Про оренду землі" в даному випадку є підставою для внесення змін в договір сторін на право тимчасового користування землею щодо орендної плати за землю.
Оскільки пропозиція Рівненської міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" залишена без відповіді, позивач згідно чинного законодавства обрав правильний спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до пунктів 15,16,17 договору оренди земельної ділянки земельна ділянка передається в оренду для обслуговування автозаправної станції; цільове призначення земельної ділянки - обслуговування автозаправної станції; умови збереження об'єкту оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Як встановлено матеріалами справи, згідно цільового призначення за договором оренди - земельна ділянка надана для обслуговування автозаправної станції та надана відповідачу, як юридичній особі, яка не має державної реєстрації в місті Рівне.
З огляду на вищевикладене, коефіцієнти збільшення розміру орендної плати, що передбачені пунктами 2.2.8., 2.2.10. Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради, можуть бути застосовані для визначення орендної плати щодо земельної ділянки наданої у користування відповідачу згідно договору оренди від 16.02.2006 р.
Виходячи зі змісту пункту 13 договору оренди, обставини, на які посилається позивач, як на підставу зміни розміру орендної плати (зміна розмірів земельного податку), в даному випадку, мають місце, а прийняті рішення орендодавцем щодо зміни відсотку орендної ставки можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати відповідно до змісту договору оренди.
Розмір орендної плати, який запропоновано позивачем, не перевищує граничний розмір встановлений статтею 288.5 Податкового кодексу України та статтею 21 Закону України "Про оренду землі".
Отже, суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до рішення міської ради, яке є обов'язковим до виконання всіма землекористувачами м. Рівне, шляхом внесення відповідних змін до договору та про задоволення позову заступника прокурора м. Рівне.
Доводи апеляційної скарги колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Доводи апелянта щодо незастосування судом першої інстанції частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), колегією суддів не приймаються, оскільки апеляційна інстанція погоджується з доводами першої інстанції, що вирішення справи № 1715/1226/12 за позовом ПАТ "Укрнафта" до Рівненської міської ради про визнання частково протиправним та скасування акту органу місцевого самоврядування (підпункт 2.2.10 підпункту 2.2 пункту 2 Положення) не перешкоджає вирішенню по суті даної справи, а у випадку задоволення вимог у справі № 1715/1226/12 та набрання рішенням законної сили, відповідач не позбавлений права звернутися із заявою про перегляд рішення у даній справі за нововиявленими обставинами.
Рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права та повним дослідженням усіх обставин справи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу - без задоволення.
Апеляційний господарський суд залишає рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу - без задоволення, якщо рішення є законним та обгрунтованим.
За таких обставин, підстав для скасування рішення не вбачається.
Апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Рівненської області від 07.03.2012 р. у справі № 5019/38/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" від 16.03.2012 р. - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуюча суддя Л.М. Сініцина
Судді А.В. Гудак
Г.Є. Олексюк
Вих.№ 01-12/6223/12