Постанова № 23787942, 09.04.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
2а/1270/2484/2012
Номер документу
23787942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2484/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю сторін:

представника позивача -

Кіровського міського центру зайнятості: ОСОБА_2 (довіреність № 322 від 04.01.2011, дійсна до 31.12.2011),

представника відповідача -

ДП «Винзавод «Алко - Прима»: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Кіровського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на випадок безробіття в сумі 28264,54 грн., зобов'язання включити грошові вимоги до реєстру кредиторів, -

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Кіровського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на випадок безробіття в сумі 28264,54 грн., зобов'язання голову ліквідаційної комісії Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» включити грошові вимоги кредитора Кіровського міського центру зайнятості до реєстру кредиторів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Держане підприємство «Винзавод «Алко - Прима» зареєстровано як страхувальник -роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Кіровському міському центру зайнятості з 05.01.2000 за № 68. В порушення вимог ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач не своєчасно та не в повному обсязі сплачує страхові внески.

Відповідно до акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду від 18.01.2011 № 1, загальна сума заборгованості за Держаним підприємством «Винзавод «Алко - Прима» складає 28264,54 грн. Окрім того, в офіційному друкованому виданні органу місцевого самоврядування - газеті «Рабочее слово» та у виданні «Бюлетень державної реєстрації» були опубліковані оголошення про припинення діяльності відповідача шляхом ліквідації.

На теперішній час відповідачем заборгованість у загальній сумі 28264,54 грн. не сплачена. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Кіровського міського центру зайнятості недоїмку зі страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 в розмірі 28264,54 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та додатково пояснив, що Кіровський МЦЗ звертався з претензією до голови ліквідаційної комісії ДП «Винзавод «Алко - Прима» Поліщука О.Г., в які просив визнати грошові вимоги у сумі 28264,54 грн. по відношенню до боржника та включити Кіровський МЦЗ до реєстру кредиторів боржника. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце проведення розгляду справи був повідомлений, про причини неявки суду невідомо.

05.04.2012 на адресу суду повернувся конверт, в якому зазначено, що підприємство закрите.

Відповідно до положень ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до статті 35 КАС України вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.

З огляду на вищезазначене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача дійшов наступного.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач - Державне підприємство «Винзавод «Алко - Прима» зареєстроване як страхувальник - роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Кіровському міському центрі зайнятості з 05.01.2000 (а. с. 22).

18.01.2011 головним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями Кіровського міського центру зайнятості Юрченко Т.О., було складено акт № 1 про результати перевірки Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.10.2009 до 31.12.2010 року. Акт перевірки був підписаний відповідачем без зауважень (а. с. 9-11).

Відповідно до вказаного акту сума заборгованості складає 28264,54 грн., з яких недоїмка зі сплати страхових внесків - 10798,98 грн., пеня - 2136,40 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав - 15329,16 грн. Також вказана сума заборгованості підтверджується розрахунком суми недоїмки та пені (а. с. 12-14), які додані до акту № 1 від 18.01.2011року.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

08.07.2010 прийнято Закон України № 2464 від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року, регулює правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до розділу п. 7 розділу VІІ Перехідних положень Закону № 2464, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло па момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до акту перевірки від 18.01.2011, борг підприємства утворився за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 (а. с. 9-12).

До набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» діяв порядок, передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000 роботодавці (юридичні особи) набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - з дня взяття їх на облік

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Статтею 35 цього закону передбачений обов'язок роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески, надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про: прийняття на роботу працівників, заробітну плату працівників, використання робочого часу тощо, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.

Статтею 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000 встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.

Порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 року, зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221 (далі - Інструкція).

Згідно п. 7.2 вказаної Інструкції контроль на підприємствах, в установах, організаціях, військових формуваннях та у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, грошове забезпечення, повноти нарахування страхових внесків, платіжних документів про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, розрахункових та касових документів.

Згідно абз. 1 п. 7.4 Інструкції, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.

Згідно п. 9.1. Інструкції, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно п. 9.2 Інструкції, пеня обчислюється, виходячи з 120% відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.

Відповідно до п. 9.7 Інструкції, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства, п. 9.8 - строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Кіровського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 28264,54 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання голову ліквідаційної комісії Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» включити грошові вимоги кредитора Кіровського міського центру зайнятості до реєстру кредиторів, то суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 5 Господарського процесуального кодексу України, сторони застосовують заходи досудового врегулювання господарського спору за домовленістю між собою. Порядок досудового врегулювання спорів визначається цим Кодексом, якщо інший порядок не встановлено діючим на території України законодавством, яке регулює конкретний вид господарських відносин.

Відповідно до ст. 6 Господарського процесуального кодексу України, підприємства та організації, що порушили майнові права і законні інтереси інших підприємств та організацій, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення претензії.

Підприємства та організації, чиї права і законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав та інтересів звертаються до нього з письмовою претензією.

Відповідно до ст. 7 Господарського процесуального кодексу України, претензія розглядається в місячний строк, який обчислюється з дня одержання претензії.

Відповідно до ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України, ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 771 було припинено діяльність Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» шляхом ліквідації та утворено відповідну комісію з ліквідації (а. с. 16).

В офіційному друкованому виданні органу місцевого самоврядування - газеті «Рабочее слово» № 6 (5251) від 10.02.0212 (а. с. 17) та у виданні «Бюлетень державної реєстрації» № 203 (3) від 31.01.2012 (а. с. 19) були опубліковані оголошення про припинення діяльності відповідача шляхом ліквідації

Позивачем 14.02.2012 на адресу боржника - ДП «Винзавод «Алко - Прима» та голови ліквідаційної комісії ДП «Винзавод «Алко - Прима» було направлено претензію з грошовими вимогами кредитора у процесі ліквідації боржника (а. с. 15). В судовому засіданні 09.04.2012 копія претензії була долучена представником позивача до матеріалів адміністративної справи.

В зазначеній вище претензії позивач просив визнати грошові вимоги Кіровського МЦЗ у сумі 28264,54 грн. по відношенню до боржника ДП «Винзавод «Алко - Прима», включити Кіровський МЦЗ до реєстру кредиторів боржника та перерахувати заборгованість зі сплати страхових внесків на випадок безробіття на відповідний рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

З огляду на вищевикладене, аналізуючи положення ст. ст. 60, 61 Господарського кодексу України, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання голову ліквідаційної комісії Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» включити грошові вимоги кредитора Кіровського міського центру зайнятості до реєстру кредиторів не підлягає задоволенню, так як вирішення такого питання належить до компетенції ліквідаційної комісії.

Крім того суд також зазначає, що будь - яких доказів розгляду головою ліквідаційної комісії Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» претензії від 13.02.2012 позивачем суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кіровського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на випадок безробіття в сумі 28264,54 грн., зобов'язання включити грошові вимоги до реєстру кредиторів. задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Винзавод «Алко - Прима» (юридична адреса: 93801, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Виноградна, 1, код 05401169, р/р 26001000303051 Луганська філія ЗАТ КБ «Приватбанк», МФО 34795) на користь Кіровського міського центру зайнятості (93801, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Леніна, 2, код ЄДРПОУ 13392332) заборгованість зі сплати страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року в сумі 28264,54 грн. (двадцять вісім тисяч двісті шістдесят чотири гривні п'ятдесят чотири копійки), з яких недоїмка зі сплати страхових внесків - 10798,98 грн. (десять тисяч сімсот дев'яносто вісім гривень дев'яносто вісім копійок), пеня - 2136,40 грн. (дві тисячі сто тридцять шість гривень сорок копійок) сума страхових внесків, строк сплати яких не настав - 15329,16 грн. (п'ятнадцять тисяч триста двадцять дев'ять гривень шістнадцять копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови буде складено та підписано 13 квітня 2012 року.

СуддяВ.В. Матвєєва