Ухвала суду № 23782959, 30.03.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2012
Номер справи
2а-393/09/2470
Номер документу
23782959
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2012 р. Справа № 17164/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Обрізка І.М., Макарика В.Я.

за участі секретаря судового засідання: Баранкевич А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу приватного підприємства «Лісконтракт» на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Лісконтракт» до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

встановив:

У квітні 2009 року позивач ПП «Лісконтракт» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ДПІ у м. Чернівці, в якому просив визнати недійсним (незаконним) Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.03.2009 року, №00002102200, прийняте ДПІ в м. Чернівці.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилався на те, що оскаржуваним рішенням відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції до позивача у розмірі 10985,69 грн.. Це рішення винесено на підставі висновків акту № 653/23-3/33761995 від 16.02.2009 року «Про результати планової виїзної перевірки ПП «Лісконтракт» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 03.10.2005 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 03.10.2005 року по 30.09.2008 року», яким встановлено порушення вимог валютного законодавства при здійснення зовнішньоекономічних операцій з виконання імпортних контрактів. Порушення полягало в тому, що на підставі контракту № АRМ-С336/06 від 13.07.2006 року із вірменською фірмою «Armen Tel» валютна виручка в сумі 14296,8 Євро надійшла із порушенням термінів встановлених ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Просив позивач врахувати, що моментом вчинення порушення є 23.02.2007 року, а тому штрафні санкції за вказане порушення були застосовані відповідачем незаконно після спливу строків давності, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України, тобто більш як через 1 рік з дня вчинення порушення.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, подав суду першої інстанції заперечення, де зазначив, що специфіка штрафної санкції передбаченої ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», полягає в тому, що вона встановлює стягнення пені за кожний день прострочення від суми неодержаної виручки і нараховується органом ДПС за наслідками документальних перевірок. Таким чином, ст. 250 Господарського кодексу України на нарахування пені за порушення резидентами термінів розрахунків в іноземній валюті у сфері зовнішньо-економічної діяльності не поширюється.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.12.2009 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду першої інстанції позивач ПП «Лісконтракт» оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що суд першої інстанції безпідставно не врахував доводів позивача про те, що 16.02.2009 року відповідачем було виявлено, що при виконанні експортного контракту, укладеного позивачем з контрагентом - вірменською фірмою «Armen Tel», порушено терміни розрахунків за експортовану продукцію, встановлені ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», що згідно ст. 4 даного Закону тягне за собою застосування адміністративно-господарської санкції. Відповідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Таким чином, до позивача штрафні санкції могли бути застосовані за вказане порушення не пізніше ніж 23.02.2008 року, тобто не пізніше року з дня вчинення порушення. В той же час, Рішення винесено 02.03.2009 року, тобто після спливу строків давності.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 10.12.2009 р. і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням № 00002102200 від 02.03.2009 року ДПІ у м. Чернівці застосовано до ПП «Лісконтракт» суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10985,69 грн., на підставі висновків акту № 653/23-3/33761995 «Про результати планової виїзної перевірки …» (а.с. 40).

В Акті перевірки зазначено, що на підставі контракту № АRМ-С336/06 від 13.07.2006 року з вірменською фірмою «Armen Tel», валютна виручка в сумі 14296,8 Євро, надійшла з порушенням термінів, встановлених ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (а.с. 5-39).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходив з того, що нарахування пені, відповідно до вимог ч. 5 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за порушення порядку розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності не тягне за собою наслідків передбачених ст. 238 Господарського кодексу України, тому такий спеціальний вид пені за ознаками не підпадає під визначення адміністративно-господарської санкції. Стаття 250 ГК України, яка регламентує строки застосування адміністративного-господарських санкцій, на нарахування пені за порушення резидентами термінів розрахунків в іноземній валюті у сфері ЗЕД не поширюється, а тому рішення від 02.03.2009 р. № 00002102200 є законним.

З такими висновками суду першої інстанції не погоджується суд апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується.

Статтею 4 цього Закону передбачено, що порушення резидентами термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Відповідно до інвойсу від 31.10.2006 року Фірма «Armen Tel» зобов'язана була перерахувати позивачу 124224,00 Євро до граничного строку з дати митного оформлення, тобто до 29.01.2007 року. Фірмою «Armen Tel» було перераховано на розрахунковий рахунок позивача - 114254,20 Євро до граничного строку, а залишок у сумі 9964,80 Євро було перераховано на розрахунковий рахунок позивача 23.02.2007 року.

Таким чином, 16.02.2009 року відповідачем було виявлено, що при виконанні експортного контракту № АКМ-С336/06 від 13.07.2006 року, укладеного позивачем з контрагентом - вірменською фірмою «Armen Tel», пропущення термінів розрахунків за експортовану продукцію, встановлених ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», що згідно ст. 4 даного Закону тягне за собою застосування адміністративно-господарської санкції.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.

Пеня за порушення встановлених статтями 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, нарахування якої передбачено статтею 4 цього Закону, підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.

З огляду на те, що адміністративно-господарські санкції загалом і пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, є конфіскаційними, їх застосування відповідно до ст. 41 Конституції України можливе лише за рішенням суду.

Відповідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Таким чином, до позивача штрафні санкції могли бути застосовані за вказане порушення не пізніше ніж 23.02.2008 року, тобто не пізніше року з дня вчинення порушення. В той же час, оскаржуване рішення незаконно винесено 02.03.2009 року, тобто після спливу строків давності.

Враховуючи, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, оскаржену постанову суду слід скасувати, і прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «Лісконтракт» - задоволити.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Лісконтракт» до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - скасувати і прийняти нову постанову.

Позовні вимоги приватного підприємства «Лісконтракт» - задоволити.

Визнати протиправним і скасувати Рішення ДПІ у м. Чернівці від 02 березня 2009 року № 0000210220 про застосування до ПП «Лісконтракт» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10985,69 грн..

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: І.М. Обрізко

В.Я. Макарик