Ухвала суду № 23724665, 25.04.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2012
Номер справи
2а-827/09/0970
Номер документу
23724665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2012 р. Справа № 63023/09

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги підприємства «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» та Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області ( тепер Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області Державної податкової служби) на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року у справі за позовом підприємства «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

У березні 2009 року підприємство «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» звернулось до суду з позовом до ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

В позовній заяві позивач вказує, що рішення податкового органу про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства прийняте після спливу річного строку, встановленого Господарським кодексом України (ГК України), з дня вчинення порушень виявлених під час перевірки. Тому просив визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в Надвірнянському районі № 0001412302 від 31.12.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1086525, 82 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ в Надвірнянському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» №0001412302 від 31.12.2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 814162,82 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржили підприємство «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» та ДПІ в Надвірнянському районі, подавши на неї апеляційні скарги.

Підприємство «Бізнес-центр» в апеляційній скарзі зазначає, що постанова суду першої інстанції від 23.07.2009 року в частині незадоволених позовних вимог прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме п.2 ст. 162 КАС України.

Просить змінити постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

ДПІ в Надвірнянському районі в апеляційній скарзі вказує, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції. Апелянт, зокрема, посилається на те, що судом неправомірно застосовано при вирішенні даного спору положення ст. 250 ГК України, якою встановлено обмеження строків застосування санкцій, оскільки штрафні (фінансові) санкції застосовані до підприємства не є адміністративно-господарськими.

ДПІ в Надвірнянському районі просить скасувати постанову суду першої інстанції від 23.07.2009 року та відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши суддю-доповідача, представника Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області Державної податкової служби, який апеляційну скаргу підтримав, дослідивши обставини справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційні скарги підприємства «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» та ДПІ в Надвірнянському районі слід залишити без задоволення з таких підстав.

В справі встановлено, що ДПІ в Надвірнянському районі 18.12.2008 року проведено планову виїзну перевірку підприємства «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року до 30.06.2008 року.

За результатами перевірки складено акт №1305/23-25065242 від 18.12.2008 року, в якому зазначено, що позивачем порушено вимоги п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 року та не оприбутковано готівкові кошти в касі підприємства, а саме: 12.12.2007 року в сумі 137, 00 грн., 24.12.2007 року в сумі 152, 58 грн., 25.12.2007 року в сумі 80,00 грн., 26.12.2007 року в сумі 40, 00 грн.; не оприбутковано в касі підприємства готівкових коштів, отриманих як поворотну фінансову допомогу за банківськими виписками: №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 13000, 00 грн., №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 19000, 00 грн., №БВ-000062 від 29.11.2007 року на суму 12900, 00 грн., №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 6000, 00 грн., №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 24700, 00 грн., №БВ-000067 від 06.12.2007 року на суму 35000, 00 грн., №БВ-000068 від 07.12.2007 року на суму 20000, 00 грн., №БВ-0000037 від 30.03.2008 року на суму 33000, 00 грн., №БВ-0000094 від 30.05.2008 року на суму 7800, 00 грн., №БВ-0000114 від 20.06.2008 року на суму 8970, 00 грн. Загалом позивачем за період з 28.11.2007 року до 20.06.2008 року не оприбутковано в касі підприємства 180779, 58 грн.

Також перевіркою виявлено порушення п. 5.9 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, а саме виявлено понадлімітний залишок готівки в касі підприємства на кінець робочого дня на суму 91313,96 грн., а саме: 12.12.2007 року на суму 8700, 00 грн., 18.12.2007 року на суму 34408,50 грн., 24.12.2007 року на суму 24144, 86 грн., 25.12.2007 року на суму 6200,00 грн., 27.12.2007 року на суму 6104,10 грн., 31.03.2008 року на суму 11756,50 грн.

31.12.2008 року на підставі акту перевірки №1305/23-25065242 від 18.12.2008 року відповідачем прийнято рішення № 0001412302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1086525, 82 грн., що відповідає п'ятикратному розміру суми коштів, що не оприбутковані позивачем та двократному розміру виявленої понадлімітної готівки.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що до позивача можуть бути застосовані штрафні (фінансові) санкції за допущені порушення в межах строку давності, встановленого статтею 250 ГК України, тобто за період з 03.03.2008 року до 20.06.2008 року в сумі 272363 грн. В іншій частині рішення відповідача підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», в разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу. За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки вказаною статтею Указу встановлена відповідальність у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах встановлена відповідальність у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Згідно з п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; п. 5.9 даного Положення передбачено, що якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Факт вчинення порушень вимог п. п. 2.6, 5.9 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 року, виявлених перевіркою 18.12.2008 року, визнано позивачем, тому на підставі ч.3 ст. 72 КАС України доказуванню не підлягають.

Відповідно до ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються ст. 239 ГК України, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 ГК України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 ГК України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Тому, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 655047, 90 грн. за неоприбуткування в касі підприємства готівкових коштів за період з 28.11.2007 року до 07.12.2007 року є неправомірним у зв'язку з перебігом строку давності, а саме: застосування штрафних (фінансових) санкцій за неоприбуткування в касі підприємства готівкових коштів 12.12.2007 року в сумі 137, 00 грн., 24.12.2007 року в сумі 152, 58 грн., 25.12.2007 року в сумі 80,00 грн, 26.12.2007 року в сумі 40, 00 грн.; неоприбуткування в касі підприємства готівкових коштів, отриманих як поворотну фінансову допомогу за банківськими виписками: №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 13000, 00 грн., №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 19000, 00 грн., №БВ-000062 від 29.11.2007 року на суму 12900, 00 грн., №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 6000, 00 грн., №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 24700, 00 грн., №БВ-000067 від 06.12.2007 року на суму 35000, 00 грн., №БВ-000068 від 07.12.2007 року на суму 20000, 00 грн.

Крім того, штрафні (фінансові) санкції в розмірі 159114, 92 грн. за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі за період з 12.12.2007 року до 27.12.2007 року також не підлягають застосуванню на підставі ст. 250 ГК України, а саме: застосовані штрафні (фінансові) санкції за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі 12.12.2007 року на суму 8700, 00 грн., 18.12.2007 року на суму 34408,50 грн., 24.12.2007 року на суму 24144, 86 грн., 25.12.2007 року на суму 6200,00 грн., 27.12.2007 року на суму 6104,10 грн.

Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, які не підлягають застосуванню до підприємства «Бізнес-центр» у зв'язку з перебігом строку давності, встановленого ст. 250 ГК України становить 814162, 82 грн.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині того, що застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення, є неправомірним.

Посилання позивача в апеляційній скарзі про неправомірність постанови суду першої інстанції щодо часткового скасування рішення ДПІ в Надвірнянському районі не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для зміни рішення суду.

Доводи ДПІ в Надвірнянському районі, про те що штрафні санкції застосовані до позивача не є адміністративно-господарськими не мають належного законодавчого підтвердження, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

За таких обставин постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування чи зміни колегія суддів не знаходить. Доводи апеляційних скарг на правильність висновків суду першої інстанції та на законність оскаржуваної постанови не впливають.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги підприємства «Бізнес-центр» Івано-Франківського обласного об'єднання ділових людей «Галицькі газди» та Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області ( тепер Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області Державної податкової служби) залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року по справі №2а-827/09/0970 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : М.П. Кушнерик

Д.М. Старунський

Повний текст виготовлено 27.04.2012 року