ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2012 р. Справа № 22510/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Довгополова О.М., Коваля Р.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року у справі за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова до благодійної організації ,,Львівський благодійний фонд сприяння розвитку сучасної культури" про припинення юридичної особи,-
В С Т А Н О В И В :
19 січня 2010 року державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила винести рішення про припинення юридичної особи - благодійної організації ,,Львівський благодійний фонд сприяння розвитку сучасної культури".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач з 20 жовтня 1994 року не подає податкову звітність.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, податковий орган подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права та при неповному з'ясуванні обставин в справі.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідач з 20 жовтня 1994 року систематично порушує вимоги п. 16.4 ст. 16 Закону України ,,Про оподаткування прибутку підприємств", не подає податкову звітність.
З огляду на викладене позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
Оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, апеляційний суд у відповідності до пункту 2 частини 1 статі 197 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
З матеріалів справи суд вбачає, що благодійна організація ,,Львівський благодійний фонд сприяння розвитку сучасної культури" взятий на облік в органах державної податкової служби 20.10.1994 року за 3289, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 102.09.2009 року за № 11587.
Згідно акту № 116 від 07 вересня 2009 року благодійна організація ,,Львівський благодійний фонд сприяння розвитку сучасної культури" з 20.10.1994 року не подає декларації по податку на прибуток, заборгованість по сплаті податків та інших обов'язкових платежів до бюджетів відсутня.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у благодійної організації відсутній обов'язок подавати податкові декларації про прибуток та сплачувати податок на прибуток, оскільки її діяльність не передбачає отримання прибутків, а тому остання не підпадає під дію Закону України ,,Про оподаткування прибутку підприємств".
Проте, такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають обставинам справи та нормам матеріального права і є помилковими.
Визначення загальних засад благодійництва, забезпечення правового регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, гарантування державної підтримки її учасникам, створення умов для діяльності благодійних організацій відповідно до законодавства України регулюються Законом України ,,Про благодійництво та благодійні організації".
Відповідно до ст. 11 цього Закону ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.
Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України; контроль за діяльністю благодійних організацій, в тому числі і порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції (ч. 3 ст. 21, ч. 1 ст. 22 зазначеного Закону).
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України ,,Про благодійництво та благодійні організації" форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями встановлюються центральним податковим органом з урахуванням особливостей благодійної діяльності.
Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 року № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 року за № 290/2094.
За змістом ст. 9 Закону України ,,Про систему оподаткування" платники податків зобовязані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням, сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до ч. 1 ст. 3, абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців; підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів, апеляційний суд дійшов висновку, що благодійна організація не звільнена від обов'язку подавати до податкового органу фінансову звітність.
Оскільки відповідач з 1994 року не подає фінансові звіти, а тому відповідно до вимог ст. 38 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який не містить жодних виключень щодо благодійних організацій, апеляційний суд вважає правильним позов задовольнити та прийняти судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки не врахував, що підставами для припинення юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби не тільки податкових декларацій по податку на прибуток, а також документів фінансової звітності, форми, порядок складання та подання якої передбачено наведеними нормами законодавства.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Оскільки суд першої інстанції при винесенні постанови допустився помилки в частині застосування норм матеріального права, апеляційний суд визнає правильним апеляцій скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги податкового органу задовольнити.
Керуючись ст.195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року у справі № 2а-548/10/1370 - скасувати та прийняти нову по станову, якою позов задовольнити.
Припинити юридичну особу благодійну організацію ,,Львівський благодійний фонд сприяння розвитку сучасної культури" (м. Львів, вул. Шевченка, 23 код ЄДРОПУ 20828729).
Копію постанови направити державному реєстратору виконавчого комітету Львівської міської ради для виконання вимог ст. 38 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді О.М. Довгополов
Р.Й. Коваль