Постанова № 23688394, 17.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
2а-11331/11/0170/20
Номер документу
23688394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 лютого 2012 р. Справа №2а-11331/11/0170/20

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі:

головуючого - судді Кисельової О.М.,

при секретарі Беловій І.С.,

за участю: представників позивача - Біченкова М.В., відповідача Приватного підприємства "ПАН БУД" - Рудько Р.І., відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" - Мончук А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Кримдо Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49", Приватного підприємства "ПАН БУД"про стягнення коштів за нікчемним правочином

ПОСТАНОВИВ:

Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49", Приватного підприємства "ПАН БУД" про стягнення в дохід держави суми, одержаної за нікчемним правочином, а саме: за договором купівлі - продажу, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" та Приватним підприємством "ПАН БУД" в розмірі 24829,56 грн. в тому числі ПДВ -4138,26 грн. в рівних частинах з кожного відповідача по справі.

Позовні вимоги мотивуючи тим, що Красноперекопською ОДПІ складено акт №495/23-04/32188239 від 05.05.2011 року за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Реммаркет» за серпень 2010 року та Приватним підприємством "ПАН БУД"за грудень 2010 року. Первинними документами, наданими до перевірки, встановлено, що ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49" за перевіряємий період мав господарські відносини з Приватним підприємством "ПАН БУД", що у бухгалтерському та податковому обліку відображено відповідно до податкової накладної №780 від 08.12.2010 року, видаткової накладної №РН780 від 08.12.2010 року, рахунку - фактури №СФ652 від 08.12.2010 року, платіжного доручення №859 від 08.12.2010 року. При перевірці було враховано висновки акту від 25.03.2011 року №3410/23-7/37081614 документальної позапланової невиїзної перевірки Приватним підприємством "ПАН БУД" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання за грудень 2010 року ДПІ в м. Сімферополі, яким встановлено, що Приватним підприємством "ПАН БУД" зайво включено до складу податкового зобов'язання суми ПДВ з продажу товарів (робіт, послуг) по безтоварних операціях, сформовано податковий кредит по відсутнім документам з метою одержання податкової вигоди. У Приватного підприємства "ПАН БУД" відсутні основні фонди та виробничі потужності, трудові ресурси, транспортні засоби, що вказують про неможливість фактичного здійснення господарської діяльності між даними підприємствами; підприємство декларувало у податковій звітності господарські операції щодо придбання товарів(робіт, послуг) у підприємств, які фактично не відбувалися, тобто є нікчемними. Отже у Приватного підприємства "ПАН БУД" відсутні адміністративно - господарські можливості на виконання господарських зобов'язань по укладеним угодам та відсутні фактичні дії, спрямовані на виконання взятих на себе зобов'язань, отже такі угоди носять фіктивний характер.

Порушення допущені Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49", Приватним підприємством "ПАН БУД" порушують публічний порядок сплати податку на додану вартість та інтереси держави та суспільства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав, які вказано в позові.

В судовому засіданні представник Приватного підприємства "ПАН БУД" проти позовних вимог заперечував, пояснивши, що актом перевірки підприємства не визначено які саме правочини з участю Приватного підприємства "ПАН БУД" ДПІ вважає недійсними, перелік правочинів відсутній, акт не конкретизований. Всі правочини, укладені у грудні 2010 року з ПП "ПАН БУД" не оскаржені, недійсними чи нікчемними не визнані, крім того, є виконаними та оплаченими. Також, ДПІ в м.Сімферополі за результатами перевірки підприємства вже знято податкового зобов'язання та податкового кредиту по ПДВ за грудень 2010 року, відповідно їх застосування повторюється з Красноперекопською ОДПІ, на обліку якої Приватне підприємство "ПАН БУД" не перебуває.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснивши, що укладена сторонами угода не визнана нікчемною судом, вся необхідна первинна документація складена належним чином, господарські операції здійснено та проведено, тому висновок про нікчемність є безпідставним.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "ПАН БУД" є юридичною особою, яка 26.04.2010 року зареєстрована виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується довідкою з ЄДР (а.с.5-6).

ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49" є юридичною особою, яка 18.01.2005 року зареєстрована виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради, що підтверджується довідкою з ЄДР (а.с.7-10).

Обидва відповідача знаходяться на податковому обліку в органах державної податкової служби та є суб'єктами господарювання - юридичними особами, що зобов'язані виконувати обов'язки, покладені на них законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Красноперекопською ОДПІ складено акт №495/23-04/32188239 від 05.05.2011 року за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49", яка проведена на підставі направлення від 18.04.2011 року №107/23-04 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Реммаркет» за серпень 2010 року та ПП «Пан Буд» за грудень 2010 року (а.с.11-20). На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення від 12.05.2011 року №0000122304, яким встановлені порушення п.п.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого, ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49" занижено податок на додану вартість за грудень 2010 року на загальну суму в розмірі 4138,26 грн.(а.с.21).

Позивач, посилаючись на висновки вищенаведеного акту перевірки, в основу якого покладено висновки акту перевірки від 25.03.2011 року №3410/23-7/37081614 документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства "ПАН БУД" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання за грудень 2010 року ДПІ в м. Сімферополі щодо нікчемності укладених Приватним підприємством "ПАН БУД" правочинів, відповідно до чого зроблено висновок про недійсність правочину між Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" та ПП «Пан Буд», на підставі статей 202, 203, 215, 228 Цивільного кодексу України, просить стягнути в дохід держави з відповідачів суми, одержаної за нікчемним правочином, а саме за договором купівлі - продажу, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" та Приватним підприємством "ПАН БУД" в розмірі 24829,56 грн. в тому числі ПДВ -4138,26 грн. в рівних частинах з кожного відповідача по справі.

При цьому позивач, як до позову так і в процесі розгляду справи не надав суду договору, який вважає нікчемним, що фактично сам в акті перевірки №495/23-04/32188239 від 05.05.2011 року і встановив , а посилається лише на податкові накладні та рахунки-фактури на загальну суму 24829,56 грн., в зв'язку з чим і просить стягнути на його думку незаконно отриманні кошти сторонами цього договору.

Відповідно до ст.202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст.204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом, або якщо він не визнаний судом недійсним. Відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно з ч.5 ст.203 Цивільного кодексу України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Суд, не розглядаючи питання щодо законності укладання Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляхове-будівельне управління-49" та Приватним підприємством "ПАН БУД" договору купівлі-продажу на підставі якого однією зі сторін було отримано суму в розмірі 24829,56 грн., про що і не ставиться в позові питання, вирішує питання про правомірність отримання такої суми внаслідок укладеного між сторонами договору, який позивач вважає нікчемним що встановив в акті перевірки наведених суб'єктів господарювання.

Позивач, посилаючись на недодержання відповідачами публічного порядку, зазначає про порушення ними порядку сплати ПДВ.

При цьому, згідно з ч.1 ст.228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.228 Цивільного кодексу України у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Для визнання правочину недійсним за ч.3 ст.228 Цивільного кодексу України податковий орган повинен був заявити відповідну вимогу в позовній заяві, оскільки позивач не заявив про такі позовні вимоги, та правочин не був визнаний судом недійсним, підстави для застосування наслідків у вигляді стягнення одержаного за угодою відсутні.

Саме у випадку визнання судом правочину недійсним у зв'язку з укладенням його з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, підлягає розгляду судом питання щодо повернення одержаного за такою угодою при встановленні наявності умислу у однієї з сторін договору чи обох сторін.

Суд також зазначає, що позивач, звернувшись до суду з позовом просить стягнути з відповідачів в дохід держави суму, одержану за нікчемним правочином, тоді як законом не передбачено такий спосіб захисту прав, як стягнення коштів в дохід держави за нікчемним правочином з підстав, на які посилається податковий орган, а саме: укладання правочину без мети настання реальних наслідків та порушення інтересів держави та суспільства.

Таким чином, суд не знаходить законних підстав для стягнення з ТОВ "Шляхове-будівельне управління-49" та ПП «Пан Буд» в дохід держави суми, одержаної за нікчемним правочином, укладеним між зазначеними підприємствами, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кисельова О.М.