ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2012 р. Справа № 5023/491/12
вх. №
Суддя господарського суду Добреля Н.С.
при секретарі судового засідання Шевченко А.О.
за участю представників сторін:
прокурора - Дмитрієв І.Ф., посвідчення №234 від 10.11.11р.;
позивача - ОСОБА_1, довіреність №08-11/90/2-12 від 04.01.12р.;
3-й особи - ОСОБА_1, довіреність №2671/0/84-12 від 04.01.12р.;
відповідача - ОСОБА_2, довіреність №14.12.10р.;
розглянувши справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, м. Харків
3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків
до Приватного Акціонерного товариства "Інститут "Укроргверстатінпром", м. Харків
про внесення змін до договору
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Жовтневого району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить винести рішення, яким внести зміни до договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди зареєстрованого 25 вересня 1995 року за № 136 виконкомом Харківської міської ради народних депутатів м. Харкова шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди укладеним у редакції викладеній в позовній заяві. Судові витрати просить покласти на відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує необхідністю приведення договору оренди у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 06.02.12р. за позовною заявою було порушено провадження по справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
17.02.12р. представник відповідача надав заперечення на позовну заяву в яких проти позову заперечує, свої заперечення обґрунтовує тим, що договором оренди земельної ділянки №136 від 05.06.1995р. не передбачено зміни ставки орендної плати з підстав, на які посилається позивач у позовній заяві, а також це суперечить вимогам ст. 651 ЦК України.
05.03.12р. представник позивача надав відзив на заперечення, в яких вказує, що існують усі підстави для задоволення позовних вимог посилається на Закон України "Про оцінку земель" а також зазначає, що 25.12.2007 року Харківською міською радою прийнято рішення №335/07 Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 року.
19.03.12р. представник позивача надав клопотання в якому вказує, що відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" відповідач змінив своє найменування, у зв`язку з чим, позивач просить суд вважати найменування відповідача Приватне акціонерне товариство "Інститут "Укроргверстатінпром".
Представник прокуратури в судовому засіданні 19.03.12р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні 19.03.12р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник третьої особи в судове засідання 19.03.12р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 19.03.12р. проти позову заперечував в повному обсязі, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши клопотання представника позивача, в якому просить вважати найменування відповідача Приватне акціонерне товариство "Інститут "Укроргверстатінпром", вважає за можливе його задовольнити керуючись положеннями ст. 5 Закону України "Про акціонерні товариства".
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши уповноваженого представника відповідача, судом встановлено наступне.
05.06.1995р. між Харківською міською радою та Закритим акціонерним товариством "Інститут "Укроргверстатінпром" було укладено договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди відповідно до п. 1.1. якого Виконавчий комітет Харківської міської ради народних депутатів рішенням №316 від 08.06.1994р. надає, а акціонерне товариство "Інститут "Укроргверстатінпром" приймає в тимчасове користування земельну ділянку, за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 6, загальною площею 1,2580 гектарів, який зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 25.09.1995р. за №136 виконкомом Харківської міської Ради народних депутатів м. Харкова.
Пунктом 1.2. договору встановлено, що ділянка надається в тимчасове користування на умовах оренди строком на двадцять п'ять років для експлуатації виробничих будівель та споруд.
Згідно з п. 2.1. договору орендна плата за землю вноситься землекористувачем щомісячно у вигляді орендної плати у розмірі 96027000 карбованців на рахунок №001142163 у ХОД АК УСБ м. Харків, МФО 351016 код 22726370 не пізніше п`ятнадцятого числа наступного місяця.
Відповідно до підпункту «а» п. 3.1. договору міськвиконком має право вносити зміни до розділу 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Додатковими угодами від 30.10.1997р., 05.10.1999р., 29.12.2001р. сторонами внесено зміни до п. 2.1. договору де визначили, що плата за землю у вигляді орендної плати вноситься землекористувачем щомісячно з 01.01.2002р. на рівні 2316,82 грн. на рахунок міськфінуправління № 25420250055102, МФО 351641 у АКІБ "УкрСіббанк", код ЗКПО 02316291, код платежу *,00224900, 13050100, 01, не пізніше п'ятнадцятого числа наступного місяця.
Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було направлено керівнику АТ «Інститут Укроргверстатінпром» лист №2403 від 14.03.08р. в якому доводило до відома, що згідно з рішеннями 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007р." від 25.12.2007 р. №335/07 , 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р. та "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові" з 01.03.2008 р. змінюється базова вартість 1 кв.м. земель м. Харкова та запроваджується новий порядок визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками. Пунктом 6.1. останнього Положення передбачено, що розмір орендної плати, встановлений договорами оренди, у тому числі договорами тимчасового користування на умовах оренди, укладеними до набрання чинності цього Положення, підлягає перерахунку. Також повідомив відповідача, що підставою для визначення розміру орендної плати, відповідно до вищенаведеного положення, є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, у зв`язку з чим, відповідач повинен замовити в землевпорядній організації витяг із технічної документації про визначення такої оцінки і надати його управлінню земельних відносин для приведення зазначеного розміру у відповідність до чинного законодавства та оформлення додаткової угоди до кожного окремого договору оренди землі до 07.04.2008 р.
Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було направлено керівнику АТ «Інститут Укроргверстатінпром» попередження №8261/0/84-09 від 02.10.09р. в якому вказує, що Управління земельних відносин вдруге (лист № 2403 від 14.03.2008) доводить до Вашого відома, що згідно з рішеннями 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007р." від 25.12.2007р. №335/07, 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові" зі змінами та доповненнями внесеними на протяги 2008-2009 років, рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." від 25.02.2009р. № 31/09 з 01.03.2008р. запроваджується новий порядок визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками. Оскільки підставою для визначення розміру орендної плати, відповідно до вищенаведеного положення, є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, Ви повинні замовити в землевпорядній організації витяг із технічної документації про визначення такої оцінки та реєстраційну справу (до кожного окремого договору землі), яка необхідна для реєстрації в Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" додаткової угоди і надати їх управлінню земельних відносин для приведення зазначеного розміру у відповідність до чинного законодавства та оформлення додаткової угоди до договору оренди землі. У разі невиконання вищенаведених вимог до 01,11.2009р. з метою недопущення втрат бюджетних коштів залишаємо за собою право розглядати зазначене питання з урахуванням положень чинного законодавства з нарахуванням збитків заподіяних Харківській міській раді внаслідок незабезпечення належним чином розрахунків з бюджетом у розмірах, що відповідають діючому законодавству.
Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було направлено генеральному директору ЗАТ «Інститут Укроргверстатінпром» попередження №8862/0/84-09 від 27.09.10р. в якому вказує, що Управління земельних відносин з метою забезпечення виконання рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р." від 25.12.2007 р. № 335/07,19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові" зі змінами та доповненнями внесеними на протязі 2008-2009 років, рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 р. № 242/08 та 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 р. № 31/09 "Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р." від 25.02.2009 р. № 31/09 в черговий раз повідомляє, що проведено перерахунок розміру орендної плати та підготовлено проект додаткової угоди до договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди № 136 від 25.09.1995р., які пропонує узгодити відповідно до чинного законодавства (вул. Квітки-Основ'яненко, 7, кімн. 3.7). У разі невиконання вищенаведених вимог у місячний термін з моменту отримання цього листа та відмови від укладання додаткової угоди до вищезазначеного договору оренди землі управлінням земельних відносин будуть підготовлені документи для подачі позивної заяви до суду з метою виконання договірних зобов'язань, а саме укладання додаткової угоди в примусовому порядку.
Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було направлено керівнику ЗАТ «Інститут Укроргверстатінпром» пропозицію №5004/0/84-11 від 01.06.11р. в якому вказує, що Управління земельних відносин з метою забезпечення виконання рішень 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р." від 25.12.2007 р. № 335/07, 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові" зі змінами та доповненнями внесеними на протязі 2008-2009 років, рішень 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 р. № 242/08 та 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 о № 31/09 "Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.", а також на виконання ст.ст. 181, 188 Господарського кодексу України направляє Вам на розгляд та погодження три примірника договору про зміну договору оренди землі № 136 від 25 вересня 1995 р. та три примірника розрахунку орендної плати в зв'язку зі зміною розміру орендної плати. Підписані та скріплені печаткою (для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) три примірника договору про зміну договору оренди землі № 136 від 25 вересня 1995 р. та три примірника розрахунку орендної плати просимо повернути у двадцятиденний строк після одержання пропозиції до управління земельних відносин (вул. Квітки - Основ'яненка, 7, кімн. 3.7.) для подальшої його передачі до Управління Держкомзему у місті Харків для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку. У разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин будуть підготовлені документи для подачі позовної заяви до суду з метою укладання договору про зміну договору оренди землі в примусовому порядку.
Вказані листи та попередження відповідачем були отримані, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (арк. спр. 19).
Проте, відповідач на вказані пропозиції не відреагував, в матеріалах справи відсутні докази укладення додаткової угоди до спірного договору оренди землі щодо приведення у відповідність до чинного законодавства розміру орендної плати.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Отже земельна ділянка за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 6, знаходиться у віданні Харківської міської ради.
Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 «Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 «Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові» основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3. Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання.
Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право нак й неї, та державної реєстрації забороняється. Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
З урахуванням наведених положень чинного законодавства України суд приходить до висновку про те, що взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо оренди землі врегульовані відповідним господарським договором - договором оренди, зареєстрованим в державному реєстрі. При цьому укладення цього договору є обов'язковим у разі використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 6 в силу наведених вище приписів чинного законодавства.
Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
У Відповідності до ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
З урахуванням викладеного, на підставі матеріалів справи суд приходить до висновку про те, що укладення договору оренди землі може відбуватися в судовому порядку (оскільки укладення договору наразі є обов'язковим в силу приписів чинного законодавства України). При цьому наразі вбачається, що позивачем додержаний встановлений досудовий порядок укладання договорів в судовому порядку, запропонована додаткова угода до договору відповідає вимогам чинного законодавства та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів сторін.
Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень) відповідач доказів на спростування викладених обставин не надав. У зв'язку з цим суд приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Вказані норми щодо умов зміни договору оренди землі знайшли своє відображення у пункті 36 договору оренди землі від 18.08.2004р. за № 7936/04.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі», ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до п. 13 договору оренди землі від 18.08.2004р. за № 7936/04 сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;
- внаслідок інфляції - щорічно;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Так, Рішенням Харківської міської ради «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.»від 25.12.2007р. № 335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Також встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.» вводиться в дію з 1 березня 2008 року.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 42/08 (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.2009р. № 31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.
Відповідно до п. 1.1. Положення регламентує надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками.
Пунктом 2 встановлюються обов'язки суб'єктів процесу встановлення плати за землю.
Юридичні особи - землекористувачі та власники земельних ділянок - на підставі даних державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно обчислюють земельний податок за встановленою формою та надають її до відповідної податкової інспекції разом з податковою декларацією на поточний рік, сплачують земельний податок згідно з встановленими строками.
Відповідно до п. 3.1. Положення замовник (землекористувач):
- підготовляє копії документів на право власності чи користування земельною ділянкою або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- подає заяву на виконання робіт з підготовки вихідних даних для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та виготовлення інформаційного файлу земельної ділянки у встановленому форматі до Підприємства - оцінювача;
- подає заяву, підготовлені вихідні дані для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та інформаційний файл земельної ділянки у встановленому форматі до Управління Держкомзему у місті Харків для надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформація державних органів та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого та регіонального самоврядування. Основними джерелами інформації органів місцевого і регіонального самоврядування є акти органів місцевого та регіонального самоврядування.
Інформація органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом опублікування її в офіційних друкованих виданнях, опублікування її в інших засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіо та аудіовізуальні засоби масової інформації.
Згідно вимог ст. 21 Закону України «Про інформацію» рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради, публікуються в газеті «Харківські відомості », Бюлетенях міської ради.
За таких умов, вищевказані рішення Харківської міської ради опубліковані та вважаються такими, що доведені до відома зацікавлених осіб.
Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення Харківської міської ради є обов'язковими для виконання на території міста Харкова.
В матеріалах справи наявні листи управління земельних відносин від 02.10.2009р. №8261/0/84-09, від 01.06.2011р. № 5004/0/84-11, якими відповідача було повідомлено про обов"язковість укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявний Витяг № 3098/08 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.07.2010р. ; розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 01.01.2007р. № 58/11, відповідно до якого розмір орендної плати в місяць за оренду земельної ділянки площею 12580 кв.м. за адресою: вул. Цементна,6 становить 14189,93 грн.
За таких підстав, відповідачу було відомо про необхідність укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Приймаючи до уваги п.2.19 Постанови пленуму Вищого господарського суду України " Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин " якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради законні, обґрунтовані, підтвердженні належними доказами та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судового збору суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. В даному випадку сплата судового збору покладається на відповідача.
На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 Земельного кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 187, 284 Господарського кодексу України, ст.ст. 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Клопотання представника позивача, в якому просить вважати найменування відповідача Приватне акціонерне товариство "Інститут "Укроргверстатінпром" - задовольнити.
Вважати найменування відповідача - Приватне акціонерне товариство "Інститут "Укроргверстатінпром".
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди зареєстрованого 25 вересня 1995 року за № 136 виконкомом Харківської міської ради народних депутатів м. Харкова шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди укладеним у наступній редакції:
ДОГОВІР ПРО ЗМІНУ
договору на право тимчасового користування землею на
умовах оренди зареєстрованого
«25 » вересня 1995 року за № 136 виконкомом
міської ради народних депутатів м. Харкова
«17» травня 2011 р.
Харківська міська рада Харківської області в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО „ІНСТИТУТ УКРОРГВЕРСТАТІНПРОМ" в особі генерального директора Белявцева Миколи Івановича з другого боку домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі ", рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007р. № 335/07 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.", рішень 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові ", рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 р. № 242/08 „Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 41/08 „Про затвердження „Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові ", листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2011р. № 344/22/6-11 пункти 2.1., 2.2. та перший абзац розділу 4. „Особливі умови " договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди, зареєстрованого "25" вересня 1995 р. за № 136 змінити та доповнити розділ 2. „Плата за землю " пунктами 2.3. та 2.4. і викласти у такій редакції:
„2.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації (додаток до листа № 3098 від 21.07.2010 р.) становить 5675970 грн. (п'ять мільйонів шістсот сімдесят п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
2.2. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 58/11 від 31.01.2011 р. на рік становить 3 % від її нормативної грошової оцінки і складає 170279,10 грн. (сто сімдесят тисяч двісті сімдесят дев'ять гривень десять копійок), або в місяць - 14189,93 грн. (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять гривень дев'яносто три копійки).
2.3 Орендар самостійно здійснює обчислення розміру орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
2.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;
в) внаслідок інфляції - щорічно;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом."
„4. ОСОБЛИВІ УМОВИ:
- за несвоєчасну сплату орендної плати нараховується пеня відповідно до чинного законодавства. Пеня повинна сплачуватись разом з заборгованістю з поточних платежів орендаря."
2. Цей договір про зміну є невід'ємною частиною договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди, зареєстрованого "25" вересня 1995 р. за № 136 виконкомом Харківської міської Ради народних депутатів м. Харкова і складений та підписаний в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, який провів його державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО
Харківської області „ІНСТИТУТ УКРОРГВЕРСТАТІНПРОМ"
м. Харків, м-н Конституції, 7 61125, м. Харків, Червоношкільна
код 04059243 набережна, буд. 16
р/рах. 260002842
в Східно - Українському
Енергетичному
банку „Мегабанк"
МФО 351629 код 00224900
В особі міського голови В особі генерального директора
______ Г.А. Кернес ______ М.І. Белявцев
/ підпис/ /підпис/
Цей договір про зміну договору оренди землі
зареєстровано: ______________________
Від ______ року за № __
Факт державної реєстрації
засвідчую
__________ ____
(П.І.Б.)
Стягнути з Приватного Акціонерного товариства "Інститут "Укроргверстатінпром" (61125, м. Харків, Червоно шкільна набережна, 16, код 00224900) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова у Харківській області, № рахунку 31210206700003, код ЄДРПОУ 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській обл., МФО 851011) - 1073,00 грн. судовий збір.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Добреля Н.С.
Повний текст рішення складено 26.03.2012 року.