Ухвала суду № 23632349, 06.12.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
2а-6093/09/5/0170
Номер документу
23632349
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-6093/09/5/0170

06.12.11 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Лядової Т.Р. ,

Привалової А.В.

секретар судового засідання Карпова І.І.

за участю сторін:

представник позивача, Державного підприємства "Кримські генеруючі системи"- ОСОБА_2, довіреність № 2 від 11.01.11

представник відповідача, Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 25.01.11 по справі № 2а-6093/09/5/0170

за позовом Державного підприємства "Кримські генеруючі системи" (вул. Монтажна, 1,м.Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)

до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим (вул. Борзенко 40,м.Керч,Автономна Республіка Крим,98300)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-6093/09/5/0170 (суддя Сидоренко Д.В.) позов задоволений.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим № 0000381501/0 від 10.02.2009 року, № 0000381501/1 від 16.03.2009 року, № 0000381501/2 від 27.04.2009 року про нарахування Державному підприємству «Кримські генеруючі системи»штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток підприємств у розмірі 3585,90 грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Кримські генеруючі системи»(95493, АР Крим, м.Сімферополь, вул. Монтажна, 1) 3,40 грн. судових витрат.

Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція в м.Керчі АР Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-6093/09/5/0170 та прийняти нову постанову суду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права.

У судове засідання 06.12.2011року представник відповідача не з'явився, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.

Представник позивача заперечує проти апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне підприємство «Кримські генеруючі системи»звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в АР Крим, Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим з вимогами щодо:

- скасування рішення ДПІ в м. Керч № 2967/10/25-0 від 16.03.2009 року про результати розгляду первинної скарги;

- скасування рішення ДПА в АР Крим № 1114/10/25-023 від 21.04.2009 року про результати розгляду первинної скарги;

- визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в м. Керчі № 0000381501/0 від 10.02.2009 року, № 0000381501/1 від 16.03.2009 року, № 0000381501/2 від 27.04.2009 року про сплату штрафних санкцій з податку на прибуток підприємств, що перебувають у державній власності, у розмірі 20% на суму 3585,90 грн. Також надав уточнення позовних вимог, в якій він просив закрити провадження в частині позовних вимог щодо скасування рішення ДПІ в м.Керчі № 2967/10/25-0 від 16.03.2009 року про результати розгляду первинної скарги, скасування рішення ДПА в АР Крим № 1114/10/25-023 від 21.04.2009 року про результати розгляду первинної скарги. Крім того, позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ в м.Керч № 0000381501/0 від 10.02.2009 року, № 0000381501/1 від 16.03.2009 року, № 0000381501/2 від 27.04.2009 року про сплату штрафних санкцій з податку на прибуток підприємств, що перебувають у державній власності, у розмірі 20% на суму 3585,90 грн.

Посадовими особами Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим 28.01.2009 року проведено невиїзну документальну перевірку Структурного підрозділу «Камиш-Бурунська теплоелектроцентраль»Державного підприємства «Кримські генеруючі системи»з питань своєчасності сплати на прибуток до бюджету.

За результатами перевірки складено акт № 203/15-1/30909683 від 28.01.2009 року (а.с.8-9), в якому зафіксовано порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»в частині несвоєчасної сплати податку на прибуток. Так, згідно з розрахунком № 37199 від 30.10.2008 року за 3 квартали 2008 року сума податку, що підлягає сплаті позивачем до бюджету, становить 22 871,00 грн., граничний строк сплати - до 19.11.2008 року. Частина податкового зобов'язання погашена за рахунок переплати у сумі 4 941,48 грн. Недоплата податку на прибуток станом на 19.11.2008 року становила 17 929,50 грн. СП «Камиш-Бурунська ТЕЦ»ДП «Кримські генеруючи системи»18.12.2008 року до ДПІ в м.Керч подано розрахунок № 42601 податку на прибуток за 11 місяців 2008 року, згідно якого податкове зобов'язання має негативне значення в сумі 22 871,00 грн. У зв'язку з чим, 30.12.2008 року по картці особового рахунку платника проведено до зменшення зобов'язання з податку на прибуток на 22 871,00 грн. Таким чином, фактично податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 3 квартали 2008 року позивачем сплачено 30.12.2008 року з затримкою сплати у 41 день.

На підставі даних акту перевірку, керуючись п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачем 10.02.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000381501/0 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20% в сумі 3585,90 грн. (а.с.5).

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач 19.02.2009 року звернувся зі скаргою до ДПІ в м.Керчі АР Крим (а.с.25-26).

Рішенням ДПІ в м.Керчі АР Крим № 2967/10/25-0 від 16.03.2009 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0000381501/0 від 10.02.2009 року, скаргу ДП «Кримські генеруючи системи»- без задоволення (а.с.27-29).

За результатами розгляду скарги, на підставі даних акту перевірки № 203/15-1/30909683 від 28.01.2009 року, керуючись Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996 року № 29 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996 року за № 723/1748, ДПІ в м.Керчі АР Крим 16.03.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000381501/1 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20% в сумі 3585,90 грн. (а.с.6).

Позивачем 25.03.2009 року до ДПА в АР Крим подано повторну скаргу на податкові повідомлення-рішення ДПІ в м.Керчі АР Крим № 0000381501/0 від 10.02.2009 року та № 0000381501/1 від 16.03.2009 року (а.с.30-32).

Рішенням ДПА в АР Крим № 1114/10/25-023 від 21.04.2009 року повторну скаргу ДП «Кримські генеруючи системи»залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення № 0000381501/0 від 10.02.2009 року та № 0000381501/1 від 16.03.2009 року - без змін (а.с.33-36).

За результатами розгляду повторної скарги ДПІ в м. Керчі АР Крим 27.04.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000381501/2 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20% в сумі 3585,90 грн. (а.с.7).

Не погодившись з рішеннями податкових органів за результатами розгляду скарг ДП «Кримські генеруючи системи»звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в м.Керч № 0000381501/0 від 10.02.2009 року, № 0000381501/1 від 16.03.2009 року, № 0000381501/2 від 27.04.2009 року.

При погашенні підприємствами-учасниками розрахунків заборгованості виникають додаткові податкові зобов'язання, які в подальшому можуть бути погашені за механізмом, визначеним Порядком.

На виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 р. № 440 КП «Кримські генеруючі системи»у 2008 році була виділена субвенція за різницею в тарифах на теплову енергію, яка постачається населенню підприємством.

Згідно з довідкою ДП «Кримські генеруючі системи»(а.с.22) за результатами проведених розрахунків за Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року №440 у ДП «Кримські генеруючі системи»виникли податкові зобов'язання з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року в сумі 2 858 918,00 грн.

ДП «Кримські генеруючі системи»є платником консолідованого податку на прибуток, податок на прибуток був розподілений пропорційно між структурними підрозділами.

По розрахунку податкових зобов'язань структурного підрозділу «Камиш-Бурунська теплоелектроцентраль»податок на прибуток до сплати склав 22 871,00 грн.

Відповідно до довідки № 91 від 15.09.2005 року ДПІ в м.Керчі АР Крим взято на податковий облік платника податків - Структурний підрозділ «Камиш-Бурунська теплоелектроцентраль»Державного підприємства «Кримські генеруючі системи»(а.с.10).

Згідно додатку К6 до рядка 13 декларації з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2008 року (а.с. 11-14) позивачем задекларований розрахунок податку, що сплачується за місцем розташування філій, у тому числі СП Камиш-Бурунська ТЕЦ по коду рядка 13.4.3. нарахована сума податку у розмірі 22 871,00 грн.

Граничний строк сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за 3 квартали 2008 року у розмірі 22 871,00 грн. встановлений до 19.11.2008 року.

Враховуючи наявну у підприємства на особовому рахунку суму переплати у розмірі 4 941,48 грн., дана сума була зарахована в рахунок часткового погашення зобов'язання СП Камиш-Бурунська ТЕЦ за 3 квартали 2008 року.

Приймаючи до уваги збитки від господарсько-фінансової діяльності за підсумками 11 місяців 2008 року, нарахована сума податку на прибуток була зменшена на 22 871,00 грн., про що зазначено у додатку К6 до рядка 13 декларації з податку на прибуток ДП «Кримські генеруючі системи»за 11 місяців 2008 року (а.с. 15-18). Граничний строк сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року встановлений до 30.12.2008 року.

Негативне значення податку на прибуток СП Камиш-Бурунська ТЕЦ Державною податковою інспекцією в м.Керчі АР Крим було враховано як погашення податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 3 квартали 2008 року в сумі 17 929,50 грн.

За висновками відповідача СП Камиш-Бурунська ТЕЦ було порушено граничний строк сплати узгодженої суми податкового зобов'язання на 41 день (граничний строк - 19.11.2008 року, фактично сплачено - 30.12.2008 року).

У зв'язку з цим на підставі абз. 2 п. 17.1.17 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до позивача були застосовані штрафні санкції у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу в сумі 3585,90 грн.

За підсумками фінансово-господарської діяльності сума податку на прибуток СП Камиш-Бурунська ТЕЦ за 11 місяців 2008 року має негативне значення: - 22 871,00 грн., тобто з урахуванням суми, вказаній у декларації за 9 місяців 2008 року, а саме: 22 871,00 грн., сума податку на прибуток, що підлягає сплаті за 11 місяців 2008 року дорівнює - 0.

Таким чином, позивачем не проводилась сплата узгодженої суми податкового зобов'язання в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки сума податку на прибуток за 3 квартали 2008 року була зменшена шляхом негативного значення податку на прибуток за 11 місяців 2008 року.

Судова колегія вважає, що відповідно до п. 1.5 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 143 від 29.03.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 року за № 271/7592, податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем необґрунтовано зменшено податкове зобов'язання з податку на прибуток за 3 квартали 2008 року на 22 897,00 грн. визначено як погашення податкового боргу. Оскільки зменшення у додатку К6 до рядка 13 декларації з податку на прибуток підприємства наростаючим підсумком не є погашенням податкового боргу в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», як і не є уточнюючою декларацією, що свідчить про відсутність правових підстав для застосування штрафних санкцій згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 7 цього Закону, адже відповідно до вказаної норми штрафні санкції за прострочення сплати податкових зобов'язань розраховуються від погашеної суми боргу. Як вбачається з матеріалів справи погашення позивачем податкового зобов'язання з податку на прибуток за 3 квартали 2008 року не проводилось.

Таким чином відповідачем неправомірно нараховані штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток підприємств у розмірі 3 585,90 грн.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-6093/09/5/0170 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Керчі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-6093/09/5/0170 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-6093/09/5/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 12 грудня 2011 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис Т.Р.Лядова

підпис А.В.Привалова

З оригіналом згідно

Суддя З.І.Курапова