Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-4438/11/0170/1
16.11.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Іщенко Г.М. ,
Кучерука О.В.
секретар судового засідання Міщенко М.М.
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р. ) від 24.05.2011 у справі № 2а-4438/11/0170/1
за позовом Постійного представництва Відкритого акціонерного товариства "Трест "Шахтспецбуд" - Пансионат "Рибаче" (вул. Новоселів, 1/ а, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
до Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим (вул. Леніна 22-а, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.05.2011 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Трест "Шахтспецбуд" до Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим №0001041701/0 від 22.09.2010 в сумі 73301,67 грн.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим №0001041701/1 від 15.11.2010 в сумі 73301,67 грн.
Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.05.2011 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Сторони явку уповноважених представників в судове засідання, призначене на 16.11.2011 не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, позивач до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутність, відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
На підставі та за правилами ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.
Позивач - Постійне представництво Відкритого акціонерного товариства "Трест "Шахтспецбуд"- Пансіонат "Рибаче" (далі- ПП ВАТ "Трест "Шахтспецбуд"- Пансіонат "Рибаче"), звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції в м.Алушта АР Крим в сумі 73301,67 грн. від 22.09.2010 №0001041701/0 та від 15.11.2010 № 0001041701/1.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 10.08.2010 представниками податкового органу на підставі направлень № 318/22 від 30.06.2010, № 360/22 від 27.07.2010, наказу ДПІ у м.Алушта АР Крим "Про продовження терміну проведення перевірки ПП ВАТ "Трест "Шахтспецбуд"- пансіонат "Рибаче" від 27.07.2010 № 360, проведено планову виїзну перевірку ПП ВАТ "Трест "Шахтспецстрой"- Пансіонат "Рибаче" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 по 31.03.2010, за результатами проведення якої складено акт № 1202/22/19441787 від 10.08.2010.
В акті перевірки зазначено, що за порушення п.1.6, п.1.15 ст.1, п.п.3.1.3 п.3.1 ст.3, п.п.4.3.36 п.4.3. ст.4, п.17.2 ст.17 Закону № 889, Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агенту без утримання податку та її форми, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2006 №063, за результатами перевірки донарахований податок з доходів, виплачених підприємством на користь фізичних осіб у сумі 25035,62 грн. (166904,10 грн. х 15 %).
На підставі акту перевірки за порушення ПП ВАТ "Трест "Шахтспецстрой"- Пансіонат "Рибаче" п.1.6, п.1.15 ст.1, п.п.3.1.3 п.3.1 ст.3, п.п.4.3.36 п.4.3. ст.4, п.17.2 ст.17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковим повідомленням -рішенням ДПІ у м.Алушті №0001041701/0 від 22.09.2010 визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 73301,67 грн.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що спірними податковими повідомленнями -рішеннями ПП ВАТ "Трест "Шахтспецстрой"- Пансіонат "Рибаче" за результатами перевірки донарахований податок з доходів, виплачених підприємством на користь фізичних осіб у зв'язку з тим, що податковим органом не прийнято до уваги Довідки про право фізичних осіб на отримання доходу від податкового агента без утримання податку у зв'язку з їх невідповідністю Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063.
Відповідно до п.п.4.3.36 п.4.3. ст.4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин та втратив чинність з 01.01.2011 (згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI) до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації) доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянках), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва.
Отримувач таких доходів подає податковому агенту довідку про своє право на отримання доходу з джерела його виплати без утримання податку.
Форма довідки, термін дії, порядок її видачі та застосування розробляються центральним податковим органом за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Механізм видачі довідки про право фізичної особи - власника сільськогосподарської продукції на отримання доходу від податкового агента - суб'єкта господарювання без утримання податку з доходів фізичних осіб на момент виникнення спірних правовідносин регулювався Порядком видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063 (далі -Порядок №1063).
Пунктом 2 Порядку №1063 передбачено, що довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку (далі - довідка) видається безоплатно сільською, селищною, міською радою особисто власнику сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки) у 10-денний строк з дня звернення за місцем проживання або місцем розташування земельної ділянки на підставі письмової заяви, якщо сільськогосподарська продукція вирощується (виробляється) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено у результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки); ведення садівництва; індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до п.3 Порядку №1063 у довідці зазначаються порядковий номер, за яким довідку зареєстровано, та дата (число, місяць і рік) її видачі; паспортні дані власника сільськогосподарської продукції (прізвище, ім'я та по батькові, серія і номер паспорта, ким і коли виданий), місце проживання (область, район, місто, селище, село, вулиця, будинок, корпус, квартира); ідентифікаційний номер власника сільськогосподарської продукції згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, крім осіб, що через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідним державним органам; вид використання земельної ділянки; розмір земельної ділянки у гектарах; ініціали та прізвище голови або секретаря виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради; дата, до якої дійсна довідка.
Відповідно до п.5 Порядку №1063 довідка видається строком на п'ять років.
Згідно з п.6 Порядку №1063 довідка подається власником сільськогосподарської продукції податковому агенту.
Пунктом 7 Порядку №1063 передбачено, що інформація про видачу довідки передається сільською, селищною, міською радою органові державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки протягом 10 днів з моменту видачі власнику сільськогосподарської продукції.
Отже, фізичні особи-платники податку не включають до складу свого загального місячного або річного оподатковуваного доходу доходи від відчуження безпосередньо ним - власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянках), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва у разі надання отримувачем таких доходів податковому агенту довідки про своє право на отримання доходу у джерела його виплати без утримання податку.
З урахуванням викладеного, податковий агент в цьому випадку не утримує податок з доходів, що отримуються від нього власниками сільськогосподарської продукції.
Судом першої інстанції встановлено, що у 2008 - 2009 роках ПП ВАТ "Трест "Шахтмпецбуд"- пансіонат "Рибаче" згідно актам закупу, копії яких знаходяться в матеріалах справи, та видатковим касовим ордерам фізичним особам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 виплачені доходи у розмірі 166904,10 грн. за здану ними сільськогосподарську продукцію без утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб.
Виплата зазначеним фізичним особам доходів без утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб підтверджується податковими розрахунками сум доходу ПП ВАТ "Трест "Шахтмпецбуд"- пансіонат "Рибаче", нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (довідки 1-ДФ), копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Як вбачається з матеріалів справи, висновок відповідача про порушення законодавчих норм був зроблений у зв'язку з тим, що надані до перевірки копії довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку за формою 3-ДФ не відповідають вимогам Порядку №1063 в частині їх заповнення, а саме: довідки, що свідчать про одержання фізичними особами земельних ділянок, без зазначення у них для яких цілей вони саме надані (відсутність найменування сільськогосподарської продукції та продукції первинної переробки). Назви видів сільськогосподарської продукції повинні відповідати назвам, зазначеним у Державному класифікаторі продукції й послуг ДК 016-97 (розділи 01,02). Також надані довідки без номеру та дати видачі, без строку дії та з виправленнями в розмірі земельної ділянки, без вказівки розміру земельної ділянки і за яким критерієм з 4-х вона видана і т.п.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 517 (яка діє з 05.06.2009) до Порядку №1063 внесені зміни, необхідність зазначення в довідці для яких цілей вона саме надана, тобто найменування сільськогосподарської продукції, включаючи продукцію первинної переробки, виключено з обов'язкових реквізитів довідки.
Отже, законодавець визнав відсутність необхідності зазначення в довідці про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку найменування сільськогосподарської продукції.
Крім того, судом першої інстанції безперечно встановлено, що посилання відповідача на відсутність в довідках інших обов'язкових реквізитів є безпідставним, оскільки спростовується матеріалами справи.
Що стосується довідки № 696/03-17, виданої Красноармійською сільською радою депутатів Красноперекопського району АР Крим ОСОБА_2, строком дії до 21.07.2012, яка свідчить про одержання ОСОБА_2 земельної ділянки (присадибна ділянка 0,22 га) для вирощування овочів, фруктів, ягід та м'яса, то вона видана 21.07.2009, тоді як виплата в 2009 році зроблена 13.07.2009 у розмірі 1387,00 грн., тобто раніше ніж видана довідка за формою 3-ДФ, слід зазначити наступне.
З актів закупу ПП ВАТ "Трест "Шахтспецстрой"- Пансіонат "Рибаче" слідує, що ОСОБА_2 здавалася сільськогосподарська продукція 25.07.2008, 12.08.2008, 29.08.2008, 10.09.2008 та 13.07.2009, тобто під час дії довідки за № 549/03-16 від 06.06.2007, яка діяла до 06.06.2010.
Довідка №696/03-17 видана Красноармійською сільською радою депутатів Красноперекопського району АР Крим 21.07.2009, тобто вже після здачі ОСОБА_2 сільськогосподарської продукції.
Таким чином, посилання податковим органом на те, що довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку ОСОБА_2 видана лише 21.07.2009, тоді як виплата зроблена 13.07.2009, є безпідставним.
У порушенні вимог ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а надані позивачем письмові пояснення є належними та допустимими доказами в розумінні ч.1,4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.05.2011 у справі № 2а-4438/11/0170/1 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 21 листопада 2011 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис Г.М. Іщенко
підпис О.В.Кучерук
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська