Ухвала суду № 23619164, 01.11.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2011
Номер справи
2а-13958/10/15/0170
Номер документу
23619164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-13958/10/15/0170

01.11.11 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Привалової А.В. ,

Лядової Т.Р.

секретар судового засідання Карпова І.І.

за участю сторін:

представника позивача., Акціонерного товариства закритого типу "Канон"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим- Шилін Віталій Сергійович, довіреність № 34/10 від 16.04.10

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Тоскіна Г.Л.) від 02.12.10 по справі № 2а-13958/10/15/0170

за позовом Акціонерного товариства закритого типу "Канон" (вул. Самохвалова, 19,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2010 у справі № 2а-13958/10/15/0170 (суддя Тоскіна Г.Л.) адміністративний позов задоволений.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим щодо невизнання податкової декларації документом податкової звітності з податку на додану вартість за вересень 2010 року, отриманої від Акціонерного товариства закритого типу "Канон" (ідентифікаційний код юридичної особи 22278184) 20.10.2010 року.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію в м.Сімферополі АР Крим відобразити за даними картки особового рахунку з податку на додану вартість Акціонерного товариства закритого типу "Канон" (ідентифікаційний код юридичної особи 22278184) основні показники поданої декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року з 20.10.2010 року.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства закритого типу "Канон" (ідентифікаційний код юридичної особи 22278184) 3,40 грн. судових витрат.

Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція в м.Сімферополі АР Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2010 у справі № 2а-13958/10/15/0170 та прийняти нову постанову суду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права.

У судове засідання 01.11.2011року представник позивача не з'явився, явку своїх представників не забезпечив, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Акціонерне товариство закритого типу "Канон" звернулось до адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість АТЗТ «Канон»за вересень 2010 року податковою звітністю, зобов'язання ДПІ в м.Сімферополі АР Крим відобразити показники податкової декларації з податку на додану вартість АТЗТ «Канон»за вересень 2010 р в картки особового рахунку з податку на додану вартість.

Позовні вимоги мотивовані необґрунтованими діями податкового органу щодо невизнання декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року документом податкової звітності, порушенням податковим органом Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181, відсутністю підстав відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181 для невизнання податкової декларації з податку на додану вартість позивача за вересень 2010 року податковою звітністю.

З матеріалів справи вбачається, що 20.10.2010 року ДПІ в м.Сімферополі АРК отримана податкова декларація з податку на додану вартість позивача за вересень 2010 року з доданками (а.с.7-10).

Повідомленням від 21.10.2010 року №45340/10/28-4 (а.с.7) позивачу запропоновано здати декларацію, при цьому зазначено, що декларація з податку на додану вартість за вересень 2010 року відповідно до п.п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181 не визнана, як податкова декларація, оскільки всупереч вимогам п. 1.1., пп.1.2. п. 1 Порядку заповнення і подачі податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166, податкова декларація з податку на додану вартість за вересень 2010 року надана АТЗТ «Канон», яке не зареєстровано платником податку на додану вартість.

Згідно із п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181 з змінами та доповненнями податкова декларація, - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Підпунктом 4.1.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 з змінами та доповненнями передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження. Таким чином відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 з змінами та доповненнями підставами невизнання податкової звітності податковою декларацією є: не зазначення обов'язкових реквізитів, не підписання відповідними посадовими особами, не скріплення печаткою платника податків. Ці підстави є вичерпаними та не підлягають розширеному тлумаченню.

Відповідно до п. 3.1. Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 9 липня 1997 р. за N250/2054 «Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення, подання»із змінами і доповненнями декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти Е-mail; поштовими відправленнями. Вступна частина, службові поля та чотири розділи податкової декларації з податку на додану вартість, податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної), податкової декларації з податку на додану вартість і (переробних підприємств) та податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) подаються на двох двосторонніх аркушах формату А-4, скріплених між собою; додатки до декларацій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/(спеціальної)) - на аркушах формату А-4 (п. 3.2.) Декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки і чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без І виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк.

Судова колегія вважає, що податкова декларація, подана позивачем, вказаним вимогам не суперечить.

Що стосується посилання представника відповідача на анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, як на підставу для невизнання податкової декларації з податку на додану вартість документом податкової звітності, судова колегія зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи Ухвалою про забезпечення адміністративного позову Окружного адміністративного суду від 03.08.2009 року по справі № 2а-9114/09/8/0170 за позовом АТЗТ «Канон»до ДПІ в м.Сімферополі АР Крим про визнання недійсним і акту №138/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість задоволено клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову, а саме: до набрання судовим рішенням по справі 2а-9114/09/8/0170 законної сили зупинено дію акту ДПІ в м.Сімферополі АР Крим №138/15-2 від 27.09.2009 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Постановою Окружного адміністративного суду від 26.11.2009 року по справі № 2а-9114/09/8/0170 визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ в м.Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ «Канон», оформлено актом №138/15-2 від 27.09.2009 року. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010 року постанова Окружного адміністративного суду АР Крим залишена без змін.

Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ «Канон», оформлено актом №138/15-2 від 27.09.2009 року, визнано протиправним та скасовано, дія зазначеного рішення зупинена з 03.08.2009 року, судова колегія вважає, що у відповідача були відсутні підстави для невизнання податкової декларації з податку на додану вартість позивача документом податкової звітності у зв'язку з тим, що позивач не зареєстрований платником податку на додану вартість до набрання судового рішення по справі законної сили.

Судова колегія вважає, що повноваження органів державної податкової служби щодо прийняття податкових декларації обмежено вичерпним переліком - прийняти декларацію або відмовити в її прийнятті з підстав, визначених законом.

Право же привласнювати декларації статус "не визнана як податкова декларація" з підстав інших, ніж встановлено Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181, чинним податковим законодавством України не передбачено.

Наказ Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 року №827, на якій посилається представник відповідача в обґрунтування заперечень на адміністративний позов, по-перше, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, по-друге, є підзаконним нормативно-правовим актом, який не повинен суперечить Закону, та встановлювати додаткові правові норми, яки визначають обов'язкові правила поведінки, у даному випадку - підстави для невизнання податковою звітністю податкову декларацію, не встановлені Законом, на підставі яких виникають, змінюються або припиняються правовідносини.

Доказів наявності передбачених пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181 обставин, які б дозволяли податковому органу не визнавати подані документи податковою декларацію, відповідач у встановленому порядку не надав.

Дії відповідача щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість позивача за вересень 2010 року податковою звітністю не ґрунтуються на Законі, норми якого регулюють спірні правовідносини, вчинені з порушенням основних принципів адміністративної юстиції, дотримання яких є складовою частиною демократичного суспільства, тому є протиправними.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом І Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 N 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за N 843/11123, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік і відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні 1 сплачуватися такими платниками (п. 3.1 Інструкції).

Судова колегія вважає, що наведені положення законодавства свідчать про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2010 у справі № 2а-13958/10/15/0170 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2010 у справі № 2а-13958/10/15/0170 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2010 у справі № 2а-13958/10/15/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 07 листопада 2011 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис А.В.Привалова

підпис Т.Р.Лядова

З оригіналом згідно

Суддя З.І.Курапова