Ухвала суду № 23616716, 12.10.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
2а-1054/11/2770
Номер документу
23616716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1054/11/2770

12.10.11 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Цикуренка А.С.,

суддів Ілюхіної Г.П. ,

Омельченка В. А.

секретар судового засідання Фокіна Ю.В.

за участю сторін:

представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Конструкторське бюро комутаційної апаратури"- ОСОБА_2 , довіреність № б/н від 16.01.09

представник відповідача, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- ОСОБА_3, довіреність № 2750/9/10-039 від 30.08.11

представник відповідача, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- ОСОБА_4, довіреність № 344/10-004 від 22.06.09

представник відповідача, Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі- ОСОБА_5, довіреність № 15-32/6914 від 20.07.11

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Куімов М.В. ) від 20.06.11 у справі № 2а-1054/11/2770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Конструкторське бюро комутаційної апаратури" (вул. Вакуленчука, 22,Севастополь,99003)

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37,Севастополь,99011)

Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі (вул.Балаклавська, 9,м.Севастополь 99011)

про стягнення суми

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 20.06.2011 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Конструкторське бюро комутаційної апаратури" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя та Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі, - задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України з відповідних рахунків відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Конструкторське бюро комутаційної апаратури" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в сумі 1.892.057 гривень.

Стягнуто з державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Конструкторське бюро комутаційної апаратури" судові витрати в сумі 1.703 гривень 40 копійок.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 20.06.2011.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.

Судом встановлено, що ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі як юридична особа та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя як платник податків і зборів.

20.08.2008 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року на суму 138 335.00 грн. (том 1 а.с. 8-9); 20.11.2009 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2009 року на суму 17 802,00 грн. (том 1 а.с. 10-17); 21.12.2009 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за листопад 2009 року на суму 278 564,00 грн. (том 1 а.с. 18-24); 20.01.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за грудень 2009 року на суму 254 959,00 грн. (том 1 а.с.25-31); 20.08.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за липень 2010 року на суму 94 042,00 грн. (том 1 а.с.32-33); 20.09.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за серпень 2010 року на суму 156 613,00 грн. (том 1 а.с.34-35); 20.10.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за вересень 2010 року на суму 144 596,00 грн. (том 1 а.с.36-37); 19.11.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2010 року на суму 132 632,00 грн. (том 1 а.с.38-39); 16.12.2010 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за листопад 2010 року на суму 385 646,00 грн. (том 1 а.с.40-41); 19.01.2011 року ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість про відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року на суму 288 868,00 грн. (том 2 а.с. 126-129).

Відповідно до п. 1.8. ч. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (далі - Закон № 168) бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 168 платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Відповідно до п.п.7.7.3.-7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

30.12.2009 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у жовтні 2009 року. Перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2009 року у розмірі 278 564,00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». За результатами перевірки було складено довідку № 118/23-5/31583767/6966/10 від 30.12.2009 року (том 1 а.с.58-78).

04.02.2010 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за жовтень 2009 року та листопад 2009 року. Перевіркою було встановлено не можливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2009 року у розмірі 254 959,00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». За результатами перевірки було складено довідку № 9/23-2/31583767/631/10 від 04.02.2010 року (том 1 а.с.89-110).

03.12.2010 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за серпень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за липень 2010 року та вересень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за серпень 2010 року. Перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за серпень 2010 року у розмірі 156 613.00 грн.. що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». Також перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2010 року у розмірі 144 596,00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». За результатами перевірки було складено довідку № 170/23-2/31583767/8929/10 від 03.12.2010 року (том 2 а.с.1-42).

17.12.2010 року ДШ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена

позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період: вересень 2010 року. Перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування

податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2010 року у розмірі 132 632,00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної

перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». За результатами перевірки було складено

довідку № 176/23-2/31583767/9340/10 від 17.12.2010 року (том 2 а.с.52-75).

28.01.2010 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена

позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за жовтень 2010 року. Перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування

податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2010 року у розмірі 441 885.00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна»та ПП «Науково-виробнича фірма «УО МАІ8». За результатами перевірки було складено довідку № 1/23-2/31583767/508/10 від 28.01.2011 року (том 2 а.с.80-103).

17.03.2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конструкторське бюро комутаційної апаратури»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за листопад 2010 року. Перевіркою було встановлено неможливість підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2010 року у розмірі 288 868,00 грн., що пов'язано з неотриманням відповіді по запиту на проведення зустрічної перевірки ТОВ «Ай-Ті-Сі-Електроникс-Україна». За результатами перевірки було складено довідку № 10/23-2/31583767/2065/10 від 17.03.2011 року (том 2 а.с.133-153).

Посилання заявника апеляційної скарги на те, що судом першої інстанції не враховано існуючий механізм підтвердження права на бюджетне відшкодування ПДВ, а саме п.п. 4.1, 4.2 п.4 Методичних рекомендацій, затверджених наказом ДПА України № 350 від 18.08.2005 р. не враховується судом у зв'язку з тим, що Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті або відшкодуванню з Державного бюджету України, і строки проведення розрахунків встановлюються виключно пп.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно з до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. частиною 7 Закону № 168 передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отршмувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду: залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах; залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.

Таким чином, жодним правовим актом не встановлено залежність відшкодування ПДВ платнику податку від будь яких обставин, не передбачених Законом України «Про податок на додану вартість». Згідно ст. 19 Конституції України органи держаної власті зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Матеріалами справи підтверджено, що сума від'ємного значення з податку на додану вартість за періоди: липень 2008 року, жовтень-грудень 2009 року та липень-грудень 2010 року у загальному розмірі складає 1 892 057,00 грн. Наявність заборгованості відповідачем не заперечується, але, на час розгляду справи, вказана сума позивачу не відшкодована.

Посилання ДПІ на порушення позивачем на п.п.1.8, 7.7.10, 7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість»не містять правових норм, які підтверджують правомірність відмови відповідача в податковому відшкодуванні ПДВ, і не надають для цього законних підстав. Зазначені статті визначають загальний порядок обчислення податкових зобов'язань по ПДВ, а не встановлюють правові підстави для виключення заявлених позивачем податкових сум ПДВ для відшкодування з бюджету.

Надані позивачем документи є підставою для висновку про сплату ним сум податку в ціні придбання товару безпосередньому постачальнику товару. Сума податкового кредиту з ПДВ підтверджена належним чином оформлено податковою накладною та сплачено.

З урахуванням викладеного, законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника ПДВ права на податковий кредит від дотримання вимог законодавства іншим суб'єктом господарювання.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 20.06.11 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 жовтня 2011 р.

Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко

Судді підпис Г.П.Ілюхіна

підпис В.А.Омельченко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.С. Цикуренко