Ухвала суду № 23616130, 17.10.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
2а-1422/11/2770
Номер документу
23616130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1422/11/2770

17.10.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко С.Ю.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Дугаренко О.В.

секретар судового засідання Каптусаров С.Д.

за участю сторін:

представник позивача: Державного підприємства "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача: Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник третьої особи: Севастопольської міської Ради- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Прохорчук О.В. ) від 04.08.11 у справі № 2а-1422/11/2770

за позовом Державного підприємства "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" (вул. Новикова, 60-А, м. Севастополь, 99042)

до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя (вул. 7 Листопада, 3, м. Севастополь, 99042)

треті особи: Севастопольська міська Рада (вул. Леніна, 3, м. Севастополь, 99011)

про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 04 серпня 2011 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя, треті особи: Севастопольська міська Рада про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення .

Не погодившись з рішенням суду, Державне підприємство "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 04 серпня 2011 року та прийняти нову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; тим, що ДП "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" та Севастопольська міська Рада не вносили змін до договорів оренди земельної ділянки щодо збільшення розміру орендної плати за землю, інших умов збільшення розміру орендної плати в Україні не передбачено; у договорах не передбачені терміни освоєння земельних ділянок.

У судове засідання 17.10.2011 сторони не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Згідно з частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги перевіривши юридичну оцінку обставин та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство»зареєстровано Балаклавською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 12.07.1996 за № 1 075 105 0001 000474.

Згідно з пунктом 2.1 статуту підприємство позивача створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; ведення мисливського господарства, охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування підприємству.

26.01.2005 між Державним підприємством «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство»та Севастопольською міською радою були укладені наступні договори оренди земельних ділянок:

№ 78 - для створення зони короткострокового любительського риболовецького відпочинку, за адресою: місто Севастополь, район Сухої річки та гори Гасфорт (Чорнорічінське лісництво, квартал 1, виділ 5,16);

№ 79 - для розміщення туристичної бази на 270 місць, за адресою: місто Севастополь, урочище Батіліман (Орлинівське лісництво, квартал 9, виділ 17,43);

№ 80 - для розміщення туристичної бази на 115 місць «Старий кордон Ласпі», за адресою: місто Севастополь, урочище Батіліман (Олинівське лісництво, квартал 16, виділ

31);

№ 81 - для будівництва та обслуговування бази відпочинку «Лісної кордон», за адресою: місто Севастополь, урочище Батіліман (Олинівське лісництво, квартал 9, виділ 16,40).

17.02.2011 Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі міста Севастополя проведено невиїзну позапланову документальну перевірку Державного підприємства «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство»з питань правильності нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період жовтень-грудень 2010 року.

За результатами якої складений акт № 8/85/15-03/00992266, яким встановлено порушення позивачем статей 13 та 21 Закону України «Про оренду землі»та статті 2 Закону України «Про плату за землю», а саме - заниження орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 8570,30 грн.

На підставі акту перевірки 03.03.2011 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002941503/0 про визначення грошового зобов'язання за основним платежем у розмірі 8570,30 грн., за штрафними санкціями 2142,58 грн.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.

Згідно зі статтею 2 Закону України „Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в державній або комунальній власності, відповідно до статті 13 вказаного Закону, є договір оренди земельної ділянки.

Як зазначено в статті 19 Закону України „Про плату за землю" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Статтею 21 Закону України „Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю". Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно зі статтею 27 Закону України „Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 договорів оренди землі від 26.01.2005, укладених між позивачем та Севастопольською міською радою, річна орендна плата за користування земельними ділянками встановлюється відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003 № 1348 та у відповідності зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі»: за договором № 78 у розмірі 2,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; за договором № 79 у розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; за договором № 80 у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; за договором № 81 у розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому, згідно з умовами договорів, грошова оцінка земельних ділянок для періоду розміщення, будівництва приймається до уваги не довше, чим протягом трьох років від дати прийому-передачі земельних ділянок. Грошова оцінка для послідуючого періоду приймається до уваги з дати початку експлуатації об'єктів розміщення, будівництва, але не пізніше трьох років від дати прийому-передачі земельних ділянок.

Як вбачається з витягів із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок №№ 540/1, 541/1, 542/1, 543/1, 544/1, виданих Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів, станом на 01.01.2008 грошова оцінка земельних ділянок, які перебувають в оренді позивача, становить: 814497,00 грн. на земельну ділянку площею 0,9131 га; 487467,00 грн. на земельну ділянку площею 2,1233 га; 379828,00 грн. на земельну ділянку площею 1,7966 га; 545047,00 грн. на земельну ділянку площею 2,1146 га; 102509,00 грн. на земельну ділянку площею 0,3977 га.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.01.2005 усі чотири земельні ділянки, на підставі актів прийому-передачі, передані позивачу.

Пунктами 4.7 договорів оренди земельних ділянок від 26.01.2005 встановлено, що у випадку порушення передбачених договорами строків освоєння (забудови) орендованої земельної ділянки, розмір річної орендної плати підлягає корегуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2, визначений відповідно до Методики, та який застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єктів, передбачених договорами, але не більше 10 % нормативної грошової оцінки.

Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

З матеріалів справи вбачається, що на час проведення перевірки позивача, договори про внесення змін до договорів оренди землі від 26.01.2005 №№ 78, 79, 80, 81 щодо строків освоєння, будівництва, укладені не були, будь-які докази щодо завершення розміщення, будівництва об'єктів також позивачем не надані.

Договорами оренди земельних ділянок №№ 78, 79, 80, 81 від 26.01.2005 не передбачено обов'язковість внесення змін щодо підвищення плати за оренду земельних ділянок до договорів, але передбачено безумовне підвищення орендної плати щорічно в залежності від індексації грошової оцінки земельної ділянки з обов'язком здійснити щорічний розрахунок орендної плати та її сплати самим орендарем.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що надані позивачем документи (додаток до розпорядження міської державної адміністрації № 701-р від 13.06.2005 з переліком місць для проведення культурно-масових заходів і організованого безпечного місцевого відпочинку, ліміт на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення міста Севастополя на 2010 рік, дозволи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Севастополі на спеціальне використання природних ресурсів в заказниках «Мис Айя»та «Байдарськии»на 2010 рік та договір про часткову участь у будівництві зони короткострокового любительського риболовецького відпочинку від 10.08.2007, укладений між позивачем та Приватним підприємством «Хуторок у ручья») не свідчать про виконання позивачем вимог договорів оренди земельних ділянок щодо їх освоєння, тобто використання за цільовим призначенням.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що при прийнятті податкового повідомлення-рішення за порушення позивачем Закону України «Про оренду землі»та Закону України «Про плату за землю»відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог є правильним.

Рішення суду першої інстанції прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права та підстави для його скасування відсутні.

Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 04.08.11 у справі № 2а-1422/11/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис О.В.Дугаренко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя С.Ю. Яковенко