ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2012 р.Справа № 2-а-13681/09/2170
Категорія:Головуючий в 1 інстанції:
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Романішина В.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2010 року, у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень, та за позовом Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, у якому ставить вимоги до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.06.2009 року №0000262352, на суму 39805,50 грн., та №0000272352 в частині застосування штрафу, на суму 6460,00 грн., за порушення п.9 ст.3 ЗУ "Про РРО".
Вимоги обґрунтовано тим, що 28.05.2009 року працівниками податкового органу проведено перевірку за дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результати якої складено акт №0509/21/22/23/НОМЕР_1 від 28.05.2009 року, яким встановлено порушення:
- п.2.6 Постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а саме неоприбутковання готівкових коштів в КОРО за період з 08.05.2009 р. по 27.05.2009 року;
- п.1, 9, 13 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій на повну суму покупки, незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків, незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.
За результатами перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.06.2009 року №0000262352, на суму 39805,50 грн., та №0000272352, на суму 7025,00 грн.
Фізичною особою -підприємцем визнано штрафні санкції, в частині порушення ним п.п.1, 13 ЗУ "Про РРО", та добровільно сплачено штрафні санкції, в сумі 260,37 грн.
Вважає, що ним не порушено п.9 ст.3 ЗУ "Про РРО" та п.2.6 вищевказаного Положення, так як фіскальні чеки роздруковано вчасно та покладено у КОРО.
Податковий орган звернувся до суду з позовом, в якому ставить вимоги до ФОП ОСОБА_1 про стягнення з останньої штрафних санкцій, на загальну суму 46570,13 грн. за вищевказаними рішеннями.
Вважає, що останньою порушено вимоги податкового законодавства, суму штрафних санкцій добровільно не сплачено, а тому вона підлягає стягненню у примусовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2010 року позов ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення, а позов Чаплинської МДПІ в Херсонській області задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням в частині стягнення штрафних санкцій за порушення п.9 ст.3 ЗУ "Про РРО" та п.2.6 вищевказаного Положення, фізичною особою-підприємцем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нову постанову, якою її позов задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 28.05.2009 року працівниками податкового органу проведено перевірку за дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результати якої складено акт №0509/21/22/23/НОМЕР_1 від 28.05.2009 року, яким встановлено порушення:
- п.2.6 Постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а саме неоприбутковання готівкових коштів в КОРО за період з 08.05.2009 р. по 27.05.2009 року;
- п.1, 9, 13 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій на повну суму покупки, незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків, незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.
За результатами перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.06.2009 року №0000262352, на суму 39805,50 грн., та №0000272352, на суму 7025,00 грн.
Фізичною особою -підприємцем визнано штрафні санкції, в частині порушення ним п.п.1, 13 ЗУ "Про РРО", та добровільно сплачено штрафні санкції, в сумі 260,37 грн.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог податкового органу, в частині стягнення з фізичної особи-підприємця штрафних санкцій за порушення п.9 ст.3 ЗУ "Про РРО" та п.2.6 Постанови НБУ №637, оскільки фізичною особою підприємцем не підклеєно вищевказані фіскальні звітні чеки до КОРО та не зроблено відповідний запис про готівкові надходження.
Судова колегія не погоджується з даним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Пунктом 9 ст.3 ЗУ "Про РРО" встановлено, що суб'єкти господарювання, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки та забезпечувати їх зберігання в КОРО.
Статтею 7 ч.4 вищевказаного закону передбачено застосування фінансової санкції -двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен не збережений чек.
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004 р. передбачено, що приватні підприємці, які здійснюють проведення готівкових коштів із застосуванням РРО зобов'язанні щоденно проводити готівкові кошти у повній сумі їх фактичного надходження у книзі розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій.
Статтею 2.6 даного Положенням встановлено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК -оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Судовою колегією встановлено, що вищевказані фіскальні звітні чеки роздруковано вчасно та покладено до КОРО. На підтвердження цього факту, фізичною особою-підприємцем надано до суду першої інстанції контрольну стрічку РРО, де надруковані вищевказані денні Z-звіти.
Контрольна стрічка, відповідно до програмного забезпечення РРО, створює технічну неможливість неоприбуткування готівкових коштів.
Таким чином, суму готівки, у розмірі 7691,10 грн., внесено платником податків до податкового та бухгалтерського обліку, оскільки її проведення через РРО, а зазначення її в фіскальній памяті РРО, відображення на роздрукованих та збережених фіскальних звітах покладених до КОРО, робить неможливим ухилення позивача від сплати податків.
Відсутність запису про вищевказані готівкові надходження у КОРО та не підклеєння чеків до КОРО, при фактичному роздрукуванні фіскальних звітних чеків та оприбуткуванні зазначеної суми, свідчить лише про порушення фізичною особою-підприємцем порядку ведення КОРО, а не про відсутність вказаних фіскальних звітних чеків та неналежний облік надходження коштів за вказаний день.
Такої думки додержується й Вищий адміністративний суд України у своєму рішенні по справі №К/9991/68929/11 від 07 березня 2012 року.
З огляду на вищевикладене судова колегія приходить до висновку, що фізичною особою-підприємцем не порушено п.9 ст.3 ЗУ "Про РРО" та п.2.6 вищевказаного Положення, а тому вказані штрафні санкції є необґрунтованими та підлягають скасуванню.
Стосовно порушень фізичною особою-підприємцем п.1 та п.13 ст.3 ЗУ "Про РРО", судовою колегією встановлено наступне.
Рішенням податкового органу №0000272352 від 10.06.2009 року, застосовано штрафні санкції, у розмірі 565,00 грн., за порушення п.1 та п.13 ст.3 ЗУ "Про РРО". ФОП ОСОБА_1 визнано дані порушення та частково сплачено штрафні санкції, у розмірі 260,37 грн. Залишок несплаченого боргу складає 304,63 грн., який добровільно не сплачено, а відтак він підлягає стягненню у примусовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи допустив порушення норм процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАСУ, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 -задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2010 року -скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області -задовольнити, а позов Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Скасувати рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області №0000262352 від 10 червня 2009 року про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій, у розмірі 39805,50 грн., за порушення п.2.6 Постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
Скасувати рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області №0000272352 від 10 червня 2009 року, в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій, у розмірі 6460,00 грн., за порушення п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до державного бюджету (рахунок 31119104700186, одержувач - державний бюджет Каланчацького району, код одержувача 24103802, банк УДК м.Херсон, МФО 852010) фінансові санкції, у розмірі 304,63 грн. (триста чотири гривні, шістдесят три копійки), за порушення п.п.1, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом 20 днів, після набрання нею законною сили до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
В.Л. Романішин