УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2012 р.Справа № 2а-1870/7089/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче акціонерне товариство «ВНДІкомпресормаш» на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.12.2011р. по справі № 2а-1870/7089/11
за позовом Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче акціонерне товариство «ВНДІкомпресормаш»
до Сумської митниці Державної митної служби , Головного управління Державного казначейства України в Сумській області
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" звернулось до суду з позовом до Сумської митниці Державної митної служби України та до Головного управління Державного казначейства України в Сумській області про скасування рішення Сумської митниці про визначення країни походження товару від 05 квітня 2011 року № 805000003/2011/0019/1; визнання незаконною (недійсною) та скасування картки відмови Сумської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 05 квітня 2011 року № 80500000/1/00048; стягнення з Державного бюджету України (Головне управління Державного казначейства України у Сумській області (40030, м. Суми, вул. Воскресенська, 7) надмірно сплачених грошових коштів у зв'язку з митним оформленням товару у розмірі - 45 000 грн. шляхом перерахування вказаної суми на поточний рахунок AT ВНДІкомпресормашкод ЄДРПОУ 00220434, п/р № 260076397 в СОД Райффайзен банк Аваль, МФО 337483.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 01.12.2011 року позивачу відмовлено в задоволені позову.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким повністю задовольнити його позовні вимоги. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин вимоги Митного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1864, «Правил визначення країни походження товарів», затверджених рішенням голів Урядів країн СНД від 30.11.2000 року та деякі норми Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що під час митного оформлення товарів, ним відповідачу надавався весь необхідний перелік відповідних документів, витребуваних митним органом, що судом першої інстанції не прийнято до уваги.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, учасників судового засідання, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" надало до відділу митного оформлення Сумської митниці Державної митної служби України вантажну митну декларацію № 805000009/2011/003695 від 28 березня 2011 року для митного оформлення товару - дизельних двигунів.
У відповідності до вимог ст.ст. 259, 262, п. 1 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України, позивач задекларував митну вартість товару за ціною - 757450,48 грн. (з врахуванням витрат на перевезення), що підтверджується ВМД № 805000009/2011/003695 від 28 березня 2011 року та декларацією митної вартості № 805000009/2011/003695 від 28 березня 2011 року.
Позивачем для підтвердження визначення країни походження товару було надано відповідачу: контракт № 03-29/41726-55780 від 22 січня 2010 року, додаткову угоду № 1-А від 11 травня 2010 року до контракту, додаткову угоду № 12 від 28 лютого 2011 року до контракту, рахунок-фактуру (інвойс) № 608 від 23 березня 2011 року, платіжні доручення № 23 від 21 березня 2011 року та № 25 від 22 березня 2011 року, товарну накладну МР № 0447767 від 23 березня 2011 року з додатком № 1, транзитну декларацію № 11206528/240311/0000967 з добавочним листом до транзитної декларації, декларацію на товари № 06528/240311/0003283 від 24 березня 2011 року з добавочним листом, міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) ВР № 0002839, сертифікат про походження товару форми СТ-1, акт експертизи походження товарів, декларацію митної вартості № 805000009/2011/003695 від 28 березня 2011 року та ВМД № 805000009/2011/003695 від 28 березня 2011 року.
На підставі наданих документів Сумська митниця прийняла рішення про визначення країни походження товару від 05 квітня 2011 року № 805000003/2011/0019/1.
В пункті 7 вказаного рішення Сумська митниця зазначила, що у неї виникли сумніви стосовно критерію походження товару, так як документи щодо країни походження сировини та комплектуючих до ТПП не надавались (згідно з актом експертизи від 03.03.11 №1400/1). Відсутні документи, які містять вартісні показники використаної сировини іноземного походження, їх перелік, розрахунок собівартості кінцевої продукції на підставі якого було визначено частку вартості імпортної сировини у загальній вартості готової продукції. В зв'язку з чим неможливо перевірити критерій достатньої переробки товару. Враховуючи вимоги п.п. 4, 19 "Правил визначення країни походження товарів", затверджених Рішенням Ради Глав Урядів країн СНД від 30 листопада 2000 року, надання преференційного режиму зі сплати ввізного мита неможливо. Згідно з декларацією про походження товару - країна походження товару - Білорусь.
На підставі рішення про визначення країни походження товару від 05 квітня 2011 року № 805000003/2011/0019/1 Сумською митницею позивачу було видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 05 квітня 2011 року № 805000003/1/00048 .
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення до суду жодних порушень відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача не відбулося. Натомість Сумською митницею вжито всіх необхідних заходів в межах чинного законодавства щодо отримання підтвердження відомостей про критерії достатньої переробки товару, а тому Сумська митниця діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 42 Митного кодексу України, під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.
Згідно ст. 276 Митного кодексу України, країна походження товару визначається з метою застосування тарифних та нетарифних заходів регулювання ввезення товару на митну територію України та вивезення товару з цієї території, а також забезпечення обліку товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.
Одним із принципів визначення країни походження товарів згідно Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради Глав Урядів СНД від 30 листопада 2000 року ратифіковані Законом України від 20 вересня 2001 року № 2735-ІІІ, є критерій достатньої обробки (переробки), відповідно до якого товар, якщо в його виробництві беруть участь дві країни чи більше, вважається таким, що походить з тієї країни, на території якої його було піддано останній істотній обробці (переробці), достатній для надання товарові його характерних властивостей.
Відповідно до пункту 9 Правил визначення країни походження товарів, товар користується режимом вільної торгівлі, якщо він відповідає критеріям походження, встановленим Правилами визначення країни походження товарів.
Додатком 1 до Правил визначення країни походження товарів встановлено перелік товарів, до яких застосовується правило адвалерної частки як самостійно, так і в поєднанні з виробничими та технологічними процесами виробництва товару.
Як встановлено матеріалами справи, наданий до пільгового митного оформлення товар двигуни дизельні Д8408, задекларовані за вантажною митною декларацією № 8050000009/2011/003695, входить до переліку виробничих і технологічних операцій, затверджених додатком 1 до вказаних Правил.
Відповідно до пункту 4 Правил визначення країни походження товарів, у випадку, якщо застосовується правило адвалерної частки, вартісні показники розраховуються:
- для імпортованих матеріалів - за митною вартістю цих матеріалів при їх увезенні в країну, в якій здійснюється виробництво кінцевої продукції, чи, при невідомому походженні імпортованих матеріалів, за документально підтвердженою ціною їхнього першого продажу на території країни;
- для кінцевої продукції - за ціною на умовах "франко-завод" ("франко-склад") продавця.
Відповідно до Листа Державної митної служби від 29 травня 2009 року № 14/617-ЕП "Щодо особливостей здійснення перевірки критеріїв походження, виконання кумулятивного принципу та технологічних операцій, необхідних для набуття преференційного походження товарів, що імпортуються в Україну на умовах угод про вільну торгівлю, укладених Україною з країнами СНД", перевірка правила адвалерної частки здійснюється на підставі:
- інвойсів/вантажних митних декларацій на імпорт матеріалів/сировини іноземного походження, або
- документів на придбання в країні виробництва товару матеріалів невідомого походження;
- документів про калькуляцію собівартості продукції, на підставі яких уповноваженим органом було визначено частку вартості імпортної сировини у загальній вартості готової продукції.
Товари дизельні двигуни Д245-291, Д243-726, код 8408 за УКТЗЕД отримують статус походження, якщо виконуються такі умови: виготовлення, при якому вартість усіх використаних матеріалів не повинна перевищувати 50% ціни кінцевої продукції.
У відповідності до підпункту 3.3.3 пункту 3.3 Порядку роботи відділу митних платежів регіональної митниці, митниці при здійсненні контролю за правильністю визначення країни походження товарів, що переміщуються через митний кордон України, та прийняття рішень про визначення країни походження товару затвердженого наказом Державної митної служби України від 9 листопада 2009 року № 1070 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2009 року за № 1268/17284, посадові особи відділу здійснюють контроль за правильністю визначення країни походження товарів під час митного контролю та митного оформлення товарів за запитами ПМО або посадових осіб відділу, що працюють на постійній основі в інших підрозділах митного органу (далі - запит), у разі: необхідності перевірки критерію достатньої переробки товару.
Судовим розглядом встановлено, що до сектору походження товарів відділу адміністрування митних платежів Сумської митниці було направлено запит відділом митного оформлення щодо необхідності перевірки критерію достатньої переробки товару.
З метою пільгового митного оформлення, для підтвердження країни походження товару "двигунів дизельних", задекларованих за ВМД № 8050000009/2011/003695, ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" було подано до Сумської митниці сертифікат про походження товару форми СТ-1 від 23 березня 2011 року № 1/2070-1 та як додаткові відомості про країну походження, відповідно до пункту 5 Порядку визначення країни походження товару, що переміщується через митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року № 1864, акт експертизи від 10 березня 2010 року № 1/2070-1 (а.с.84-86). При перевірці інформації, зазначеної в графі 9 сертифікату (критерій походження товару), у відповідача виникли сумніви відносно критерію походження товару, так як документи щодо країни походження сировини та комплектуючих до Торгово-промислової палати не надавались (згідно з пунктом 12 акту експертизи від 10.03.2010 № 1/2070-1). Акт експертизи, наданий ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш", містить тільки узагальнюючі дані, а інформація щодо вартісних показників використаної сировини іноземного походження, перелік сировини іноземного походження та комплектуючих, які були використані при виготовленні двигунів дизельних, розрахунок собівартості кінцевої продукції на підставі якого було визначено частку вартості імпортної сировини у загальній вартості готової продукції відсутні. Згідно з актом експертизи, вищезгадана інформація знаходиться у додатках № 1-4, які є невід'ємною часткою акту, але вони до акту надані не були. Крім того, акт експертизи, наданий до пільгового митного оформлення, складався більше року тому і на момент подання до митного оформлення втратив чинність.
Відповідно до п. 5 Порядку визначення країни походження товару, що переміщується через митний кордон України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року № 1864, у разі коли в декларації про походження товару та в інших документах, що подаються митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення, є розбіжності у відомостях про країну походження товару або митним органом встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені в декларації, декларант має право надати митному органу для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару сертифікат або додаткові відомості, на підставі яких відповідно до положень Митного кодексу України щодо визначення країни походження та порядку, встановленого Держмитслужбою, митним органом визначається країна походження товару.
Додатковими відомостями про країну походження є відомості, що містяться в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фітосанітарних, ветеринарних тощо), митній декларації країни експорту, якими супроводжується товар, а також у паспортах, технічній документації, висновках-експертизах митних та інших уповноважених органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження відомостей про країну походження товару.
Запитом № 9 від 29 березня 2011 року, з яким ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" було ознайомлене 29 березня 2011 року, ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" було повідомлено про необхідність надати документи, які підтверджують критерій достатньої переробки двигунів дизельних Д8408:
- довідки про калькуляцію собівартості продукції, на підставі якої було визначено частку вартості імпортної сировини у загальній вартості готової продукції;
- довідка про вартісні показники використаних матеріалів іноземного походження;
- інвойси/накладні, вантажні митні декларації на імпорт сировини іноземного походження або документів на придбання в країні виробництва товару матеріалів невідомого походження.
Однак, ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" було подано до Сумської митниці новий акт експертизи від 03 березня 2011 року № 1/1400-1 (а.с.23-24), який не містив додатків, у яких мала бути необхідна інформація для остаточного визначення критерію достатньої переробки товару.
Згідно із вимогами статті 12 Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради Глав Урядів СНД від 30 листопада 2000 року ратифіковані Законом України від 20 вересня 2001 року № 2735-ІІІ, у графі 9 сертифіката про походження товару форми СТ-1 зазначається: товар, що підданий достатній обробці/переробці, із вказаним чотирьох цифр коду товарної позиції по ТН ЗЕД СНД кінцевої продукції. Так, у графі 9 сертифіката про походження товару форми СТ-1 № 1/2487-1 визначено - Д8408. Оскільки була відсутня повнота обсягу документів, що підтверджують виконання критерію достатньої обробки/переробки, зазначеного у графі 9 сертифіката про походження товару форми СТ-1, застосування режиму вільної торгівлі до ввезеного товару, було неможливо. Країна походження товару була визначена відповідно до декларації про походження товару, яка являє собою заяву на комерційному рахунку.
Відповідно до абзацу другого пункту 20 Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради Глав Урядів СНД від 30 листопада 2000 року ратифіковані Законом України від 20 вересня 2001 року № 2735-ІІІ, товари, походження яких не встановлене, чи походження яких встановлене, але при цьому щодо них не може бути застосований режим вільної торгівлі через відсутність необхідних для цих цілей документів, в тому числі і документи, що підтверджують виконання критерію достатньої обробки/переробки, зазначеного у графі 9 сертифіката про походження товару форми СТ-1, пропускаються в країну ввозу відповідно до вимог тарифного і нетарифного регулювання країни-імпортера.
Відповідно до пункту 16 вказаних Правил, у випадку виникнення сумнівів відносно відомостей, що містяться у сертифікаті (у даному випадку графа 9 сертифікату), митний орган країни ввезення товару може звернутися до уповноваженого органу, який завірив сертифікат, або до компетентних органів країни походження товарів з мотивованим проханням повідомити додаткові або уточнюючі відомості, включаючи прохання, пов'язані з простими вибірковими перевірками сертифікатів.
Відповідно до ч. 4 ст. 283 Митного кодексу України, у разі виникнення сумнівів з приводу достовірності сертифіката чи відомостей, що в ньому містяться, включаючи відомості про країну походження товару, митний орган може звернутися до органу, що видав сертифікат, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, з проханням про надання додаткових відомостей.
Відповідно до п. 4.7 Методичних рекомендацій щодо перевірки правильності визначення країни походження товарів, що ввозяться на митну територію України на умовах угод про вільну торгівлю затверджених наказом Державної митної служби України від 25 червня 2004 року № 472, при перевірці сертифіката митний орган може використовувати інформацію уповноваженого органу, додатково надану для підтвердження достовірності відомостей, внесених у сертифікат, а саме: виконання критерію походження, встановленого Правилами визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради Глав Урядів СНД від 30 листопада 2000 року ратифіковані Законом України від 20 вересня 2001 року № 2735-ІІІ.
У відповідності до підпункту 3.6.2 пункту 3.6 Порядку роботи відділу митних платежів регіональної митниці, митниці при здійсненні контролю за правильністю визначення країни походження товарів, що переміщуються через митний кордон України, та прийняття рішень про визначення країни походження товару затвердженого наказом Державної митної служби України від 9 листопада 2009 року № 1070 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2009 року за № 1268/17284, посадова особа відділу має право при перевірці відомостей про країну походження товару у визначеному законодавством України порядку: готувати звернення митного органу до уповноваженого органу, що видав преференційний сертифікат, з приводу перевірки на достовірність преференційного сертифіката чи відомостей, що в ньому містяться, включаючи відомості про країну походження товару (у тому числі в разі необхідності перевірки критерію достатньої переробки товару).
Матеріалами справи доведено, що ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" було повідомлене листом Сумської митниці від 14 травня 2011 року № 09/3502, що відповідно до пункту 21 Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради Глав Урядів СНД від 30 листопада 2000 року ратифіковані Законом України від 20 вересня 2001 року № 2735-ІІІ, до товарів може бути відновлений режим вільної торгівлі за умови отримання необхідних документів, які підтверджують виконання критерію достатньої обробки/переробкии протягом одного року з моменту митного оформлення.
Верифікацію сертифіката про походження товару форми СТ-1 від 23 березня 2011 року № 1/2070-1 проводить Державний митний комітет Республіки Білорусь відповідно до запиту Держмитслужби від 21 вересня 2011 року № 16/2-16.1/1347 (а.с.118-119).
Листом Сумської митниці від 22 червня 2011 року № 09/4451 (а.с.95-96), було повідомлено ПАТ "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" щодо верифікації вищевказаного сертифікату на предмет виконання критерію достатньої обробки/переробки товару дизельні двигуни Д245-291, Д243-726(код 8408 за УКТЗЕД).
Відповідно до ч. 5 ст. 283 Митного кодексу України, товар не вважається таким, що походить з відповідної країни, доти, доки митні органи у випадках, встановлених цим Кодексом, не одержать належним чином оформлений сертифікат про походження товару або затребувані ними додаткові відомості.
Відповідно до п. 5.4 Правил визначення країни походження товарів ратифікованих Законом України від 06 липня 2011 року № 3592-VI "Про ратифікацію Угоди про Правила визначення країни походження товарів у Співдружності Незалежних Держав", стосовно товарів, зазначених у пункті 5.3 цих Правил, може застосовуватися (відновлюватися) режим вільної торгівлі на митних територіях держав - учасниць Угоди за умови одержання належного посвідчення про їхнє походження (надання сертифіката форми СТ-1 та за необхідності інших документів, що підтверджують країну походження товарів) до закінчення 12 місяців з дня реєстрації митної декларації в країні ввезення (крім випадків фальсифікації сертифіката форми СТ-1).
Згідно вимог п. 4.2.3 Порядку роботи відділу митних платежів регіональної митниці, митниці при здійсненні контролю за правильністю визначення країни походження товарів, що переміщуються через митний кордон України, та прийняття рішень про визначення країни походження товару затвердженого наказом Державної митної служби України від 9 листопада 2009 року № 1070 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2009 року за № 1268/17284, посадові особи відділу при здійсненні контролю за правильністю визначення країни походження товарів після випуску їх у вільний обіг відповідно до заявленого митного режиму приймають: рішення про відновлення режиму вільної торгівлі/найбільшого сприяння, Рішення (у разі наявності), прийняте під час здійснення процедур митного контролю та митного оформлення товарів, скасовується.
Рішення про відновлення режиму вільної торгівлі/найбільшого сприяння приймається після підтвердження уповноваженим органом достовірності (автентичності) сертифіката (у тому числі преференційного) чи відомостей, що в ньому містяться, або на підставі інформації (документів) уповноваженого органу, що видав преференційний сертифікат, яка уточнює відомості, зазначені у преференційному сертифікаті.
Після прийняття рішення про відновлення режиму вільної торгівлі, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню з Державного бюджету України платнику податків.
Так, ВМД № 805000009/2011/003695 було прийнято згідно відбитка штампа Під митним контролем- 28 березня 2011 року.
Тобто, за умови одержання Сумською митницею належного посвідчення про походження товарів можливе відновлення режиму вільної торгівлі до 28 березня 2012 року.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що на час судового розгляду жодних порушень відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача не відбулося. Натомість Сумською митницею вжито всіх необхідних заходів в межах чинного законодавства щодо отримання підтвердження відомостей про критерій достатньої переробки товару.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про те, що Сумська митниця діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче акціонерне товариство «ВНДІкомпресормаш» залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.12.2011р. по справі № 2а-1870/7089/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяСпаскін О.А.Судді Сіренко О.І. Любчич Л.В.
Повний текст ухвали виготовлений 02.04.2012 р.