Ухвала суду № 23579569, 03.04.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2012
Номер справи
2а-9713/10/1070
Номер документу
23579569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-9713/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лапія С.М.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"03" квітня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Твердохліб В.А., Костюк Л.О.

при секретарі - Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Молочна Компанія»до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ «Українська Молочна Компанія»звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2010 року №0000621660/0.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року адміністративний позов задоволено, скасовано податкове повідомлення -рішення Яготинської МДПІ Київської області від 19.11.2010р. № 0000621660/0.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Яготинська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити в позовних вимогах.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що при проведенні позапланової виїзної перевірки позивача згідно акту від 17.04.2009 року № 311/2301/34099131 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року відповідачем встановлено порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: в порушення п. 81.3 ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість»та пп. 5.8 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПАУ від 30.05.1997 року № 166 сума податку на додану вартість сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальникам на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки товарів (робіт, послуг), основних фондів, то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню. Якщо вхідний ПДВ за товари (послуги), основними фондами раніше потрапив до загальної декларації, а потім їх спрямовують для використання в спеціальній режимній діяльності (TOB «УМК»з 01.01.2009р застосовують спец режим оподаткування), то необхідно зменшити податковий кредит за встановленою формою, перенісши його до скороченої декларації. Отже, TOB «УМК»з 01.01.2009р. необхідно перенести значення рядка 26 загальної декларації звітного податкового періоду до податкової декларації (скороченої по спец режиму).

У податковій декларації з ПДВ за вересень 2010 року податкові зобов'язання становлять 118 496 грн, податковий кредит 5479 грн., 123 975 грн. - позитивне значення між сумою податкового забов'язання і податковим кредитом, тобто сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, становить 123 975 грн..

З 1 січня 2009 року діє ст. 81 ЗУ «Про податок на додану вартість», яким встановлений спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства.

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей, (п.81 .2 ЗУ «Про податок на додану вартість»). При цьому якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню, (п.81 .3 ЗУ «Про податок на додану вартість»). Така сума ПДВ враховується до валових витрат платника ПДВ (від'ємне значення суми рядку 18 Декларації по ПДВ (скороченій).

Декларацію з ПДВ (скорочену) згідно з вимогами і по формі, передбаченими Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 січня 2009 року N 8 «Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість»суб'єкти спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства почали складати, починаючи зі звітності за січень 2009 року (лист ДПАУ країни від 04.02.2009 р. №2095/7/16-1116).

Згідно пп. 5.7.1 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПАУ від 30.05.1997 року № 166 (далі - Порядок № 166), у податковій декларації (скороченій) на підставі п. 81 .15.1 ЗУ «Про податок на додану вартість»відображаються: товари (послуги), які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції. У разі якщо товари (послуги), основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виготовлення сільськогосподарських товарів (послуг), а частково для інших товарів (послуг), то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з частки використання таких товарів (послуг), основних фондів в операціях сільськогосподарського виробництва та відповідно в інших операціях.

Указаний розподіл відбувається у тому періоді, у якому здійснювалось таке виготовлення та/або придбання, а розподілені суми відповідно включаються до значень рядків 10, 12, 13 декларації з податку на додану вартість та декларації з податку на додану вартість (скороченої), довідково відображаються у рядках 101, 121, 131 податкової декларації (скороченої).

Згідно пп. 5.8. Порядку № 166 у рядку 16.3 відображається коригування, пов'язане з використанням раніше придбаних товарів (послуг), основних фондів частково для виготовлення сільськогосподарськими підприємствами сільськогосподарських товарів (послуг) або переробними підприємствами готової продукції, а частково для інших.

Таке коригування проводиться виходячи із залишкової вартості основних фондів та вартості залишків товарів, що використовуються чи підлягають використанню в сільськогосподарському або переробному виробництві відповідно до частки використання таких товарів (послуг), основних фондів в операціях сільськогосподарського або переробного виробництва та в інших операціях (для сільськогосподарських підприємств не нижче питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг), розрахованої відповідно до вимог пункту 81.6 статті 81 Закону): у разі зміни напряму використання товарів (послуг), основних фондів з іншої діяльності на діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства або на діяльність з виготовлення готової продукції переробним підприємством; при реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.

Дані зміни пп..5.8. Порядку №166 від 30.05.1997 року вступили в дію з 10.02.2009 року, після вступу ст.81 ЗУ «Про податок на додану вартість».

Право платника податку розпоряджатися сформованим податковим кредитом регулюються виключно Законом України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7. ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Беручи до уваги п.п. 7.7.2. ЗУ «Про податок на додану вартість», якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.п. 15.3.1. п.15.3. ст.15 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перейшов на спеціальний режим оподаткування з 01.01.2009 року, а сума, заявлена до відшкодування в декларації з податку на додану вартість за січень 2009 року, складається виключно з податкового кредиту, якій виник у 2008 році та включений в декларацію з ПДВ в січні 2009року.

Таким чином, позивач, подаючи загальну декларацію з податку на додану вартість за січень 2009 року, який був отриманий в результаті господарської діяльності 2006-2008 роках, має право включати в рядок 26 Загальної декларації залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду.

Окрім того, судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем 17.04.2009 року була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2009 року, за результатами якої складено акт перевірки № 311/2301/34099131.

Перевіркою встановлено порушення позивачем порядку ведення податкового обліку, а саме порушено п. 8-1.3 ст.8-1 ЗУ „Про податок на додану вартість" та пп.5.8 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997року №166.

Отже, на думку відповідача TOB „Українська Молочна Компанія" з 01.01.2009 року необхідно перенести значення рядка 26 загальної декларації звітного податкового періоду до податкової декларації (скороченої по спец режиму). Тобто, рядок 26 загальної декларації повинен залишитися незаповнений.

Відповідно до пп.5.8 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997року №166, коригування податкового кредиту відображається у рядку 16. Виключивши із рядка 26 загальної декларації з ПДВ за січень 2009 року залишок від'ємного значення, позивач не мав права вносити в рядок 23.2 наступних податкових декларацій значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду. Тобто, рядок 23.2 загальної декларації з ПДВ за вересень 2010 року повинен бути незаповненим.

На підставі акту перевірки від 17.04.2009 року винесено податкове повідомлення- рішення від 28.04.2009 року № 0000162300/0, яке було оскаржено позивачем до суду. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2010 року, яка Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.09.2011 року залишена без змін, позовні вимоги TOB «Українська Молочна Компанія»до Яготинської МДПІ Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволені та скасовано податкове повідомлення-рішення від 28.04.2009 року № 0000162300/0.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, відповідач безпідставно виключив суму від'ємного значення в рядку «26»з податкової загальної декларації за січень 2009 р. на підставі акту від 17.04.2009 року № 311/2301/34099131, яка повинна була відобразитися в загальній декларації за вересень 2010 року.

З урахуванням викладеного суд першої інстанції прийшов до висновку, що в декларації за вересень 2010р., сума податкових зобов'язань 123 975 ,00 (сто двадцять три тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять) грн. враховується у зменшенні від'ємного значення звітного місяця, який складав 2 267 885,00 грн., але не як 5479,00 грн.

Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Костюк Л.О.