Постанова № 23569991, 15.03.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2012
Номер справи
2а-14328/11/2670
Номер документу
23569991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14328/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"15" березня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого - Бєлової Л.В.,суддів: Безименної Н.В., Міщука М.С.при секретарі -Салоїд І.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу позивача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»до Державної податкової інспекції в Печерському районі м. Києва про визнання протиправним наказу № 1864 від 13.09.2011 року ,-

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2011 року позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просило:

- визнати протиправним наказ від 13 вересня 2011 року № 1864 начальника державної податкової інспекції у Печерському районі в м. Києві про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс», ЄДРПОУ 34881820.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції від 03 листопада 2011 року, позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс» подано апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, позицію з'явившихся учасників та перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи, при ухваленні оскаржуваного рішення суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З такими висновками колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що 13.09.2011 року винесено наказ № 1864 «Про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»(а.с. 11).

19 вересня 2011 року позивачем отримано вищевказаний наказ та повідомлення № 1037/23-3 від 03.09.2011 року про проведення планової виїзної перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства тривалістю 20 робочих днів, починаючи з 29.09.2011 року(а.с. 9).

Даючи правову оцінку вищевикладених обставин справи, колегія суддів зазначає, що постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України - органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пп.75.1.2. п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, як використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а такої отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно з п.77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Вимоги до документів, крім службового посвідчення, містяться у Методичних рекомендаціях щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 14.04.2011 року № 213.

Так, згідно з вимогами 1.1. вищезазначених Рекомендацій, відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.

Відповідно до Додатку № 1 та Додатку № 7 до наказу ДПА від 14.04.2011 року № 213, повідомлення про перевірку та направлення на проведення перевірки повинні містити дату початку проведення перевірки та обов'язкове посилання на Наказ.

Колегія суддів зазначає, що повідомлення про проведення та направлення на проведення планової перевірки видаються виключно на підставі Наказу начальника відповідного податкового органу і повинні містити ті данні, які визначені в наказі.

Крім того, 15 березня 2012 року, в судовому засіданні апеляційного суду представник позивача підтримав апеляційну скаргу та зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»оскаржується наказ відповідача № 1864 від 13.09.2011 року, в зв'язку з тим, що він не відповідає вимогам законодавства, а саме в наказі не зазначено дату початку перевірки, що призвело до того, що за короткий проміжок часу до позивача тричі приходили різні інспектори відповідача з направленнями на перевірку, відповідно до спірного наказу, проте з різними датами початку планової перевірки.

Так, відповідно до направлення на перевірку від 30.09.2011 року № 1362/23-3, виданого ОСОБА_3 на проведення планової виїзної перевірки з 30 вересня 2011 року тривалістю 20 днів (а.с. 12).

В направленні на перевірку від 30.09.2011 року № 367/17-05, виданого ОСОБА_4 взагалі не проставлено дати початку перевірки, хоча дане направлення було пред'явлено позивачу 30 вересня 2011 року (а.с. 13).

Також, в матеріалах справи міститься направлення на перевірку від 29.09.2011 року № 1352/23-12. виданого ОСОБА_5, відповідно до якого початок перевірки позивача 29 вересня 2011 року (а.с. 63).

Представник відповідача в судове засідання апеляційного суду 15 березня 2012 року не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с. 74).

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що наказ про проведення перевірки дотриманням суб'єктами податкового законодавства повинен містити дату початку проведення перевірки.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу позивача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»-задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року -скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

Статтею 202 КАС України визначено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд , -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу позивача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 листопада 2011 року -скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»до Державної податкової інспекції в Печерському районі м. Києва про визнання протиправним наказу № 1864 від 13.09.2011 року -задовольнити.

Визнати протиправним Наказ начальника Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 13 вересня 2011 року № 1864 про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс», ЄДРПОУ 34881820

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено 26.03.2012 року.

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Безименна Н.В.

Міщук М.С.