КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-11611/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григоровчи П.О.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
У Х В А Л А
Іменем України
"14" березня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Борисюк Л.П., Собківа Я.М.,
за участю секретаря: Прищепчука А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Спільного українсько -німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «Кершер»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 15.07.2011 року №0003254120,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Спільне українсько -німецьке товариство з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «Кершер», звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 15.07.2011 року №0003254120.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2011 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 15.07.2011 року №0003254120 в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 228910,00 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2011 року в частині задоволених вимог та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши суддю -доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції -без змін, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, посадовими особами Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було проведено перевірку господарської одиниці позивача АЗС, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 11-б; за результатами перевірки складений акт від 28.01.2011р. №0152/26/59/23/25196004.
22 лютого 2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення -рішення №0001342305, яким на підставі акту перевірки за порушення п. 1., 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 846072,00 грн.
Позивач оскаржив зазначене податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації у м. Києві та Державної податкової адміністрації України, за результатами чого Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.07.2011 року №0003254120, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 228911,00 грн. (114455,00 х 2 = 228910 грн.) + 1 грн.)
Як вбачається з акту перевірки, органом державної податкової служби встановлені наступні порушення:
- реалізація товарів не облікованих у встановленому порядку на загальну суму 114455,00 грн. (на АЗС відсутній другий примірник змінного звіту АЗС за формою №17-НП, порушено встановлений порядок ведення обліку на загальну суму 423035,50 грн., на момент перевірки відсутні будь-які накладні, товарно-транспортні накладні), чим порушено п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті РРО в розмірі 6,10 грн., чим порушено п.1, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Перевіряючи законність та обґрунтованість постанови Окружного адміністративного суду м. Києва колегією суддів встановлено наступне.
Щодо встановленого перевіркою порушення позивачем вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг», колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 12. ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 цього Закону встановлено, зокрема, що облік товарних запасів ведеться юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
В акті перевірки зазначено, що позивачем здійснювалася реалізація товарів не облікованих у встановленому порядку на загальну суму 114455,00 грн. Такий висновок органом державної податкової служби здійснений у зв'язку із відсутністю на АЗС другого примірника змінного звіту АЗС за формою №17-НП та будь-яких прибуткових та товарно-транспортних накладних.
З метою встановлення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року N 281/171/578/155 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за N 805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі -Інструкція № 281).
Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.
Відповідно до п. 10.2.10 Інструкції № 281 на підставі ТТН (товарно-транспортних накладних) та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.
Пунктом 10.3.1.3 Інструкції № 281 передбачено, що відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.
Наказом Генерального директора СП ТОВ «Кершер»від 30.12.2010р. №537 затверджено Положення про облікову політику СП ТОВ «Кершер».
Абз. 4 п. 10.5 Облікової політики передбачено, що змінні звіти з обліку нафтопродуктів складаються у наступному порядку: добовий змінний звіт складається для відображення руху нафтопродуктів у бухгалтерському обліку з 00 годин до 00 годин.
Пунктом 10.6 Облікової політики встановлено, що облік нафтопродуктів відображається у відповідності з Інструкцією №281.
Згідно з п. 10.4.1 Інструкції №281, на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.
Відповідно до п. 10.4.3 Інструкції №281, після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий залишається на АЗС.
Пунктами 16.1 та 16.2. Інструкції № 281 встановлено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи. Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції змінний про те, що звіт АЗС складається з урахуванням вимог Інструкції №281 та Облікової політики, та наприкінці доби разом з ТТН, як того вимагає п. 10.4.3 Інструкції №281, передається до бухгалтерської служби підприємства.
Крім того, як свідчить змінний звіт АЗС за 28.01.2011 року в день проведення перевірки -28.01.2011року надходжень нафтопродуктів не було, отже на АЗС були відсутні оригінали ТТН.
Щодо встановлення факту відсутності обліку нафтопродуктів за місцем їх реалізації, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що в акті відсутня інформація щодо наявності розбіжностей між даними Х-звіту РРО, роздрукованого на момент перевірки, та фактичними залишками нафтопродуктів у резервуарах АЗС, визначених шляхом інвентаризації цих залишків з урахуванням положень Інструкції №128.
До матеріалів справи додано лише інформацію щодо виявлених перевіркою фактичних залишків нафтопродуктів, при цьому, копія Х-звіту з інформацією щодо залишків нафтопродуктів за даними обліку позивача - відсутня.
Крім того, з акту перевірки вбачається, що податковим органом не зафіксовано факту реалізації не облікованого товару, а є посилання виключно на порушення порядку обліку товару за місцем реалізації.
При цьому, відповідач, як під час розгляд справи в суді першої та і другої інстанції, не надав розрахунків -з яких обсягів ПММ виходив податковий орган визначаючи вартість не оприбуткованого товару. Акт перевірки, взагалі не містить чіткого визначення з чого виходив податковий орган при визначенні у відомості кількості ПММ як не оприбуткованих та не містить визначення вчиненого позивачем (на АЗС) правопорушення, а саме - у чому полягає порушення встановленого порядку обліку товарів на АЗС.
Оскільки постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2011 року в частині порушення п.1, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті РРО) сторонами в апеляційному порядку не оскаржується, тому колегія суддів відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України не переглядає зазначену постанову в цій частині.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 15.07.2011 року №0003254120 в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 228910,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 19.03.2012 року)
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.