ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2012 р. Справа № 5023/8614/11
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого -Панової І.Ю.,суддів -Білошкап О.В., Хандуріна М.І.,за участю представників сторін:
ПАТ "УкрСиббанк" -Колток М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" на постанову господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012р. по справі № 5023/8614/11 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Інвест-Сервіс", -
в с т а н о в и в:
Постановою господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. задоволено клопотання голови ліквідаційної комісії про визнання боржника ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" банкрутом. Юридичну особу ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено ОСОБА_5
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" залишено без задоволення. Постанову господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. залишено без змін.
Публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012р. скасувати та припинити провадження у справі, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представника ПАТ "УкрСиббанк", перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Харківською області від 21.10.2011р. порушено провадження по справі про визнання банкрутом ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" на підставі ст. 51 України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Харківською області від 21.10.2011р. задоволено клопотання голови ліквідаційної комісії про визнання боржника ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" банкрутом. Юридичну особу ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено ОСОБА_5
При винесенні постанови про визнання ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" банкрутом, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що ліквідаційною комісією ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" були виконані усі передумови, встановлені чинним законодавством, для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Крім того, судами встановлено
, що майна боржника недостатньо для задоволення вимог його кредиторів, сума кредиторської заборгованості перевищує вартість активів боржника, що робить неможливим погашення заборгованості перед кредитором.
Згідно ч.1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" якщо вартості майна боржника -юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.
Необхідними передумовами для звернення з заявою на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" є дотримання боржником ст.ст.105, 110 Цивільного кодексу України, ч.5 ст.60 Господарського кодексу України.
Зокрема, статтею 105 ЦК України передбачено:
учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення;
учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи;
з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється;
комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи;
комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Статтею 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" зареєстровано 12.06.2007 року виконавчим комітетом Харківської міської ради, місцезнаходження: 61050, м. Харків, проспект Московський 47.
Відповідно до Статуту ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс", засновниками товариства є ОСОБА_5, вклад якого у статутний капітал складає 50% статутного капіталу та ОСОБА_6, вклад якого у статутний капітал складає 50% статутного капіталу.
08.08.2011 року на загальних зборах учасників ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс", учасниками товариства ОСОБА_5 та ОСОБА_6 були прийняті рішення про припинення діяльності ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" шляхом його ліквідації; виконання функцій комісії з припинення (ліквідаційної комісії) ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" покладено на орган управління, а саме на директора ОСОБА_5; встановлено порядок та строки ліквідації.
Директором ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" 30.09.2011р. було проведено інвентаризацію активів підприємства, про що складено інвентаризаційний опис основних засобів, згідно якого встановлено, що на балансі основні засоби відсутні,оскільки 01.07.2011 р. були списані.
17.10.2011 року на загальних зборах учасників ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс", де були присутні 100% учасників товариства - ОСОБА_5 та ОСОБА_6, були прийняті рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" станом на 17.10.2011р.; зобов'язано директора ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" ОСОБА_5, на якого покладено виконання функцій з припинення звернутись до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з недостатністю майна для задоволення вимог кредиторів.
Як встановили суди попередніх інстанцій, проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" містить відомості про відсутність майна боржника, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також дані про результати їх розгляду. З проміжного ліквідаційного балансу вбачається, що пасив підприємства перевищує його актив. У зв'язку з відсутністю майна боржника не було необхідності у проведенні оцінки майна боржника та аудиторської перевірки.
Директором ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" були направлені запити до відповідних органів, з яких надійшли відповіді про відсутність майнових активів у боржника, що підтверджується листом Управління Державтоінспекції ГУМВСУ в Харківській області від 05.10.2011р., листом Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 04.10.2011р.; довідкою Управління Держкомзему у місті Харків від 07.10.2011р.; листом Територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Харківській області від 05.10.2011р.
Відповідно до статті 75 Податкового Кодексу України На платника податків покладено обов'язок повідомити податкові органи про реорганізацію (ліквідацію) підприємства, шляхом подання заяви за формою № 8-ОПП, а податкові органи наділені правом проводити позапланові перевірки своєчасності, достовірності і повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) у випадку реорганізації (ліквідації) підприємств.
ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" направило повідомлення за формою №8 ОПП до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова про припинення діяльності товариства, яке було отримано ДПІ у Московському районі м. Харкова 05.08.2011 р.
Як вбачається з матеріалів справи, у "Бюлетені державної реєстрації" №187 (22) від 16.08.2011 року та в газеті "Урядовий Кур`єр" №147 (4545) від 12.08.2011р. було опубліковано повідомлення про прийняття рішення про припинення ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" діяльності; порядок і строки пред'явлення кредиторами претензій; термін пред'явлення кредиторами вимог встановлено до 16.10.2011 року.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №11603345 станом на 02.11.2011р. боржником повідомлено Департамент державної реєстрації юридичних та фізичних осіб -підприємців при виконавчому комітеті Харківської міської ради про рішення щодо припинення діяльності підприємства боржником у встановленому порядку, про що до ЄДРПОУ було внесено відповідний запис.
Після публікації оголошення про прийняття загальними зборами учасників рішення про припинення ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" до товариства надійшла заява від Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" з майновими вимогами до боржника на суму 253 917,24 швейцарських франків, що за офіційним курсом НБУ станом на 07.09.2011р. складає 2 371 394,04 грн.
Заявлені грошові вимоги до боржника виникли на підставі кредитного договору №11187107000 від 24.07.2007р. та складаються з заборгованості за строковим кредитом у розмірі 251 514,81 швейцарських франків, що за офіційним курсом НБУ станом на 07.09.2011р. складає 2 348 957,17 грн. та заборгованості по процентам за користування кредитом у розмірі 2 402,43 швейцарських франків, що за офіційним курсом НБУ станом на 07.09.2011р. складає 22 436,87 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, заява банку була розглянута, кредиторські вимоги визнані ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" в повному обсязі, про що було повідомлено кредитора.
Вказані кредиторські вимоги внесені до проміжного ліквідаційного балансу станом на 17.10.2011 року, який долучено до матеріалів справи.
Відповідно до п. 2.1. кредитного договору № 11187107000 від 24.07.2007 року, укладеного між ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" і АТ "УкрСиббанк", в забезпечення виконання зобов'язань ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" за даним договором АТ "УкрСиббанк" прийняло у заставу нерухомість, а саме: нежитлових приміщень 1-го поверху № 22 в літ. "А-2"загальною площею 33,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Харків, пр. Московський, 47; нежитлових приміщень 1-го поверху № 14-1-:14-9 літ. "А-2"загальною площею 193,3 кв.м., що розташовані за адресою: м. Харків, пр. Московський, 47; нежитлових приміщень 1-го поверху № 13-1-:-13-5 в літ. "А-2"загальною площею 128,7 кв.м., що розташовані за адресою: м. Харків, пр. Московський, 47. Вказане майно є власністю громадянина ОСОБА_7.
Поручителями ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" за кредитним договором № 11187107000 від 24.07.2007 року є ТОВ "Інекс", ПП фірма "Інекс", фізична особа - підприємець ОСОБА_8, фізична особа -підприємець ОСОБА_7, що підтверджується договорами укладеними АТ "УкрСиббанк" з поручителями ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс", а саме: договором іпотеки б/н від 24.07.2007 р. зі змінами до нього; договором поруки № П-11187107000 від 24.07.2007р.; договором поруки №П1-11187107000 від 24.07.2007р.; договором поруки №П2-1187107000 від 24.07.2007р.; договором поруки №П3-1187107000 від 24.07.2007р.
Тобто, як встановлено судами попередніх інстанцій, майно, передане в іпотеку, не є власністю боржника ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс".
Суд апеляційної інстанції правомірно відхилив посилання ПАТ "УкрСиббанк" на те, що заява про порушення провадження по справі про банкрутство ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" підлягала поверненню з підстав повного забезпечення заставою кредиторських вимог банку, оскільки кредиторські вимоги ПАТ "УкрСиббанк" до боржника забезпечені заставою майна, належного не боржнику, а третім особам - майновим поручителям.
Стаття 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає можливість відмови у прийняті заяви на підставі того, що вимоги одного з потенційних кредиторів є забезпеченими заставою майна не боржника, а інших осіб.
Таким чином, судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно доданих боржником до справи документів - витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №33610333 від 02.11.2011р. та витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №33610300 від 02.11.2011р. вбачається, що обтяженого рухомого та нерухомого майна у ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" не виявлено; відповідно до повідомлення ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" №02/11 від 01.11.2011р. має поточний рахунок №26004137810500 у АТ "УкрСиббанк", на якому залишок грошових коштів станом на 01.11.2011р. складає 1 792,14 грн.
Крім цього, надані до суду апеляційної інстанції повідомлення з Управління ДАІ ГУМВСУ в Харківській області, КП "Харківське міське юро технічної інвентаризації", Територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Харківській області підтверджують відсутність майнових активів у ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс".
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" направило повідомлення до ДПІ у Московському районі м. Харкова про припинення діяльності товариства, в якому боржник просив ДПІ у Московському районі м. Харкова провести перевірку та надати довідку про відсутність заборгованості по обов'язковим зборам і платежам.
При цьому, суд апеляційної інстанції вірно зазначив, що не проведення ДПІ перевірки не перешкоджає винесенню постанови про визнання ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" банкрутом та не може бути підставою для скасування на цій підставі постанови, оскільки податкові органи не обмежені в проведенні вказаної перевірки стосовно ТОВ "Буд-Інвест-Сервіс" під час здійснення ліквідаційної процедури - після прийняття постанови про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Судом апеляційної інстанції правомірно відхилені посилання банку на неподання ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" рішення уповноваженого органу про затвердження ліквідаційного балансу та звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин, судами попередніх інстанцій встановлено, що ліквідаційною комісією ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" були виконані усі передумови, встановлені чинним законодавством, для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з матеріалів справи вбачається, що майна боржника недостатньо для задоволення вимог його кредиторів, сума кредиторської заборгованості перевищує вартість активів боржника, що робить неможливим погашення заборгованості перед кредитором, отже боржник є дійсно неплатоспроможним, що свідчить про скрутний фінансовий стан боржника і неможливість відновлення виробництва.
Тому суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, правомірно задовольнив клопотання голови ліквідаційної комісії про визнання боржника ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" банкрутом, визнав юридичну особу ТОВ "Буд - Інвест - Сервіс" банкрутом та відкрив відносно банкрута ліквідаційну процедуру.
З урахуванням вищезазначеного, виходячи із меж перегляду справи касаційною інстанцією, встановлених ст. 111-7 ГПК України, відповідно до яких правова оцінка обставин та достовірності доказів є виключно прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. та постанова Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012р. прийняті у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для їх скасування немає.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів, які викладені в оскаржуваних рішеннях.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 -11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 10.11.2011р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012р. по справі № 5023/8614/11 залишити без змін.
Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Хандурін М.І.