Постанова № 2324523, 08.02.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2008
Номер справи
6/23
Номер документу
2324523
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08.02.2008 р.                                                                                                     № 6/23

Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:

головуючого - судді Добрянська Я.І.,

секретаря судового засідання Зубко Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Казенне підприємство "Кіровгеологія"

доДержавна податкова інспекція у Печерському районі м.Києва

про визнання нечинними актів Представники: від позивачаБухарєв С.В. (довіреність від 29.01.2008 р. № ЯИД 930348) від відповідача Шкодич Ю.В. (довіреність від 16.01.08 р. № 519/9/10-209) Індутна К.В. (довіреність від 11.06.07 р. № 7847/9/10-209); Йовенко Т.С. (довіреність від 16.01.08 р. № 1094/9/10-209) 08.02.2008 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови. ОБСТАВИНИ СПРАВИ: Казенне підприємство «Кіровгеологія»звернулось в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 00031623012/0 на суму 186762,00 грн., з яких грн. –124508,00 основний платіж та 62254,00 грн. –штрафні (фінансові) санкції. Позивач Казенне підприємство «Кіровгеологія» відповідно до спільного Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 р. за № 388/12262 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», при обчисленні земельного податку земель комерційного використання з видом КВЕД 73.10.1 (дослідження та розробка в галузі природничих наук) та 73.10.2 (дослідження та розробка в галузі технічних наук) застосовує коефіцієнт Кф=1,20. Оскільки, на земельній ділянці площею 5241,14 кв.м розташована Центральна аналітична лабораторія та адміністративний корпус, в якому працюють тематичні групи з регіональних геологічних, геохімічних та геофізичних досліджень, а також галузевий науково –виробничий центр стандартизації та метрології «Геометрологія». Тобто, підрозділи, які не здійснюють геологічну розвідку за видом діяльності за КВЕД 74.20.1, до якого застосовується Кф=2,5. Тому, на думку позивача, відповідач зробив помилковий висновок щодо порушення товариством ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ.

Відповідач –ДПІ у Печерському районі м. Києва з позовом не погоджується та в обґрунтування зазначеного зазначає наступне. Відповідач вважає, що позивачем порушено вимоги статті 14 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження земельного податку за 2005 р. та ІІІ квартали 2006 року на загальну суму 124508,00 грн., внаслідок застосування замість Кф=2,5 коефіцієнта 1,20.

Таким чином, відповідач вважає, що застосовані штрафні (фінансові) санкції до Казенного підприємства «Кіровгеологія»на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовим фондами»в розмірі 62254,00 грн. відповідають чинному законодавству.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва          було проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 30.09.2003 року по 30.09.2006 року, в результаті якої складено Акт перевірки від 18.04.2007 року № 216/23-10/14308279. На підставі даного Акта відповідачем видане податкове повідомлення-рішення від 25.04.2007 року № 0003162312/0, яким нараховано позивачу 124508,00 грн. земельного податку та 62254,00 грн. штрафних санкцій, всього на суму 186762,00 грн.

Перевіркою встановлено, що в порушення ст. 14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ та пп.. б пп.. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III занижено земельний податок за 2005 р. ІІІ квартали 2006 року внаслідок застосування замість Кф=2,5 коефіцієнта 1,20 при розрахунку земельного податку.

Позивач не погодився з даним рішенням та оскаржив його в апеляційному порядку згідно з п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ до ДПІ у Печерському районі м. Києва. Рішенням ДПІ у Печерському районі м. Києва про результати розгляду скарги від 06.07.2007 р. № 19440/10/25-011 спірне податкове повідомлення –рішення залишено без змін, скарга товариства –без задоволення.

Казенне підприємство «Кіровгеологія»звернулося зі скаргою на зазначене рішення до Державної податкової адміністрації у м. Києві. Рішенням ДПА у м. Києві від 15.10.2007 р. № 4604/10/25-214 про результати розгляду скарги спірне податкове повідомлення –рішення залишено без змін, скарга товариства –без задоволення.

В подальшому підприємство направило скаргу на зазначене рішення до Державної податкової адміністрації України. Рішенням ДПА України від 21.11.2007 р. № 11581/6/25-0215 про результати розгляду повторної скарги спірне податкове повідомлення –рішення залишено без змін, скарга товариства –без задоволення.

Суд не погоджується з позицією відповідача щодо правомірності донарахування земельного податку та застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, з огляду на наступне.

Як свідчать обставини справи, на підставі рішення Київського Комітету міської Ради депутатів від 12 вересня 1950 року № 2073 казенному підприємству "Кіровгеологія" відведено земельну ділянку біля 0,7 га для будівництва Центральної науково-дослідної лабораторії та господарських приміщень за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Кіквідзе, 8/9. Згідно з довідкою Київського Головного управління земельних ресурсів від 10 січня 2003 .року № З (№ Ю-14374/2003) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий № 82:114:005) та на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування площа земельної ділянки по вул. Кіквідзе, 8/9 складає 5398,59 м2. Функціональне використання землі: землі комерційного використання - 5241,14 м2, землі громадського призначення - 45,97 м2, землі досліджень та розробок - 111,48 м2. Рішенням Київської міської Ради від 27 квітня 2000 року № 104/825 "Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва" визначено коефіцієнти на функціональне використання землі: 2,5; 0,70; 1,2, базова вартість 1 м2 землі - 580,27 грн., узагальнюючий локальний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки - 1,35.

Як зазначено в акті перевірки (сторін. 22), відповідно до податкових розрахунків земельного податку, поданих казенним підприємством "Кіровгеологія" до державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, на 2005-2006 роки земельний податок складає: за 2005 рік –715130,00 грн., за період з 1 січня 2006 року по 30 вересня 2006 року –55512,00 грн. За даними перевірки земельний податок становить: за 2005 рік - 141609 грн. 30 коп., за період з 1 січня 2006 року по 30 вересня 2006 року - 109924 грн. 20 коп.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно зі статтею 5 зазначеного Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Згідно із статтею 13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 193 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацій) земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Відповідно до п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Згідно із статтею 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності(крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.

          Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач подавав до ДПІ у Печерському районі м. Києва розрахунки земельного податку за земельну ділянку в розмірі 5241,14 кв. м, в 2005 р. –71513,30 грн., за 9 місяців –55512,2 грн. з коефіцієнтом функціонального використання землі 1,2. На вказаній земельній ділянці розташовані Центральна аналітична лабораторія та адміністративний корпус, в якому працюють тематичні групи з регіональних геологічних, геохімічних та геофізичних досліджень, а також галузевий науково –виробничий центр стандартизації та метрології «Геометрологія». Тобто, підрозділи, які не здійснюють геологічну розвідку за видом діяльності за КВЕД 74.20.1, до якого застосовується Кф =2,5.

          Вказані підрозділи здійснюють діяльність, які відповідають КВЕДам 73.10.1 (дослідження і розробки і галузі природничих наук) та 73.10.2 (дослідження і розробки і галузі технічних наук), тому, коефіцієнт функціонального використання землі –становить 1,2.

          Судом встановлено, що виробнича діяльність КП «Кіровгеологія»поширюється на всю територію України. Виробнича діяльність здійснюється через відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи (пошуково-зйомочні експедиції), розташовані за межами м. Києва, що підтверджується довідкою від 01.02.2007 р. № 2/106, а саме:

геологорозвідувальна експедиція № 37 –м. Кіровоград, с. Гірське;

пошуково –зйомочна експедиція № 46 –м. Первомайськ Миколаївської області;

пошуково –зйомочна експедиція № 49 –м. Коростишів Житомирської області;

пошуково –зйомочна експедиція № 60 –м. Бровари Київської області;

управління виробничо-технічного обслуговування - м. Коростишів Житомирської області;

галузевий науково-виробничий центр «Геометрологія»- м. Київ, вул.. Кіквідзе, 8/9;

центральна лабораторія - м. Київ, вул.. Кіквідзе, 8/9.

Зазначені пошуково-зйомочні експедиції знаходяться на податковому обліку за місцем перебування. Як вбачається з матеріалів справи, пошуково –зйомочні експедиції подають розрахунки по сплаті земельного податку до регіональних податкових органів (копії в матеріалах справи), за кодом виду економічної діяльності 74.20.2, коефіцієнт 2,5.

Враховуючи все вищенаведене, суд погоджується з позивачем щодо не правомірності винесеного податкового повідомлення –рішення від 25.04.2007 р. № 0003162312/0 на загальну суму 186762,00 грн.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, відповідач не надав суду належних доказів щодо правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати нечинним податкове повідомлення –рішення від 25.04.2007 р. № 0003162312/0.

3.          Судові витрати в розмірі 3,40 грн. присудити на користь Казенного підприємства «Кіровгеологія»з Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя                                         Добрянська Я.І.