Постанова № 22588830, 30.01.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2012
Номер справи
2а/0570/13571/2011
Номер документу
22588830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2012 року справа №2а/0570/13571/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією у складі:

Головуючого судді: Гайдара А.В.,

суддів: Ханової Р.Ф., Яковенка М.М.

за участю секретаря Левченко Г.О.

за участю

представників позивачаОСОБА_2 та ОСОБА_3 (за довіреностями)

представників відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (за довіреностями)

у відкритому судовому засіданні розглянув апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великим платниками податків у місті Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 р. у справі № 2а/0570/13571/2011 (головуючий І інстанції Христофоров А.Б.) за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про зобов'язання відповідача списати суму податкового боргу позивача в розмірі 24616242,83 грн., яка обліковувалась станом на 1 січня 2011 року та яка залишилась не сплаченою станом на 01.06.2011 р.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 р. у справі № 2а/0570/13571/2011 позовні вимоги задоволені частково.

Зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку списати суму податкового боргу публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» з податку на додану вартість в розмірі 2 221 242 (два мільйони двісті двадцять одна тисяча двісті сорок дві) грн. 00 коп., яка обліковувалася станом на 1 січня 2011 року та залишилася не сплаченою станом на 1 червня 2011 року, і не була списана Рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку № 11/24-013 від 30.06.2011 р. про списання податкового боргу. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 р. у справі № 2а/0570/13571/2011 та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, невідповідність висновків суду обставинами справи, неповне та необєктивне дослідження обставин справи.

Представники відповідача у судовому засіданні в поясненнях та у судових дебатів просили задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представники позивача у судовому засіданні та у судових дебатів заперечували проти доводів апеляційної скарги, та просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивач - публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 03361081. Згідно ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України серії АГ № 507417 ПАТ «Донецькміськгаз» здійснює постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

04.06.2011 набрав чинності Закон України № 3320-УІ від 12.05.2011 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії» (далі - Закон № 3320).

Відповідно до п.п.З п.1 Закону № 3320, підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України доповнений пунктом 2-1, яким, зокрема, передбачено, що підлягає списанню податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування". ДАТ "Чорноморнафтогаз", суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий з природний газ та електричну енергію».

Відповідні рішення про списання зазначених сум приймаються контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. У разі відмови контролюючим органом у списанні згідно з цим пунктом платники податків можуть оскаржити такі дії в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», на умовах, визначених цим Законом, підлягають списанню заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі с ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року і не сплачена станом на . дату набрання чинності цим Законом: заборгованість ДК "Газ України" перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" (у тому числі реструктуризована) списується в межах сум, списаних підприємствам, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, і суб'єктам господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед ДК "Газ України";

кошти, які надходять суб'єктам господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, від споживачів на погашення заборгованості за спожитий природний газ, що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року, зараховуються на окремий поточний рахунок цих суб'єктів та використовуються ними виключно для виконання інвестиційних програм.

Відповідно до п. 2.2 ст. 2 цього Закону, заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.

Списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 2.5 ст. 2 Закону).

Як передбачено пунктом 2-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, згідно з положеннями цього пункту, списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію».

Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», він набирає чинності з дня його опублікування та діє до 31 грудня 2011 року. Вказаний Закон опублікований в офіційному друкованому виданні «Голос України» від 04.06.2011 № 101. Таким чином, списанню у даному випадку підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на 01 червня 2011 року. На підставі зазначених вище положень, позивач 20.06.2011 звернувся до СДШ із і заявою від 18.06.2011 № 05/1-2823 про списання податкового боргу, який існував станом на 01.01.2011 та залишився не сплаченим станом на 01.06.2011 та за даними бухгалтерського обліку складав 24 616 242,83 грн., з яких податок на прибуток - 1 034 202,68 грн., податок на додану вартість - 23 065 832,87 грн. (а.с. 6-7)

Рішенням № 11/24-013 від 30.06.2011 СДШ був списаний податковий борг ПАТ «Донецькміськгаз», який виник станом на 01.01.2011 та залишився не сплаченим на 01.06.2011 у сумі 13 394 796,35 грн., у т.ч: податок на прибуток - 1 034 202,68 грн., податок І на додану вартість - 12 360 593,67 грн. (а.с. 8).

Таким чином, списана сума податкового боргу є меншою, ніж вказував позивач у своїй заяві від 18.06.2011 № 05/1-2823 на 3 733 132,00 грн. податку на додану вартість.

Згідно листа відповідача від 26.07.2011 № 29522/10/24-013, на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2011 у справі 2а/0570/6974/2011 з рахунків ПАТ «Донецькмісьгаз» стягнуто 1871 242,00 грн., які згідно п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України спрямовані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, у т.ч. зменшено податкового боргу минулих періодів на суму 616 175,38 грн. по декларації № 9001486379, зменшено податкового боргу минулих років на суму 200000,00 грн. згідно рішення про розстрочення грошового зобов'язання № 18, зменшено боргу по % за користування податковим кредитом на суму 4629,04 грн., зменшено податкового боргу минулих років на суму 941 209,58 грн. по декларації № 9002013541 зменшено податкового боргу по пені на суму 109 228,00 грн. На виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2011 у справі 2а/0570/8914/2011 з рахунків ПАТ «Донецькмісьгаз» стягнуто 1861890,00 грн., які згідно п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України спрямовані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, у т.ч. зменшено податкового боргу минулих років на суму 1511 890,00 грн. по декларації № 9006420615, зменшено податкового боргу по пені на суму 350 000,00 грн. (а.с. 17). Копії зазначених у листі СДПІ декларацій та рішення про розстрочення податкових зобов'язань наявні у матеріалах справи (а.с. 34-43). Як вбачається з постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2011 у справі 2а/0570/6974/2011, з ПАТ «Донецькміськгаз» на користь Державного бюджету України стягнуто кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 1871242,00 грн., який виник по декларації з ПДВ за березень 2011 року від 20.04.2011 № 9002528158 (а.с. 9-12).

Згідно з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2011 у справі 2а/0570/8914/2011 з ПАТ «Донецькміськгаз» стягнуто кошти в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом в сумі 1 861 890,00 грн., який виник по декларації з ПДВ за квітень 2011 року (а.с. 13-16).

Дії СДПІ по спрямуванню коштів, стягнутих за вищезазначеними постановами Донецького окружного адміністративного суду, на погашення податкового боргу, який існував до 01.01.2011, позивач оскаржив до Донецького окружного адміністративного суду, звернувшись із адміністративним позовом від 04.08.2011 № 05/1-3459 (а.с. 30-33).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2011 у справі № 2а/0570/13530/2011 задоволені вказані позовні вимоги ПАТ «Донецькміськгаз», внаслідок чого:

визнані протиправними дії СДПІ з віднесення коштів у розмірах 1 871 242,00 грн. та 1 861 890,00 грн., стягнутих з поточних рахунків ПАТ «Донецькміськгаз» у виконання постанов Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.201 ґ року по справі № 2а/0570/6974/2011 і від 31.05.2011 року по справі № 2а/0570/8914/2011, на зменшення податкового боргу минулих років;

СДПІ зобов'язано внести зміни в особову картку платника податків - ПАТ «Донецькміськгаз» шляхом віднесення сум у розмірах 1 871 242,00 грн. та 1 861 890,00 грн. на зменшення податкового боргу за березень 2011 року у розмірі 1 871 242,00 грн. по декларації ПДВ від 20.04.2011 року № 9002528158 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05/05.2011 року по справі № 2а/0570/6974/2011, та за квітень 2011 року у розмірі 1 861 890,00 грн. по декларації з ПДВ № 90036833665 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2011 року по справі № 2а/0570/8914/2011 (а.с. 55-62).

Вказана постанова набрала законної сили 13.10.2011 р. згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.10.2011 р., якою залишена без змін постанова суду першої інстанції (а.с. 48-54).

Як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податку, наданого відповідачем у судове засідання, СДПІ не внесла до неї відповідних змін на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2011 у справі № ,2а/0570/13530/2011.

Таким чином, на даний час податковий орган не зарахував суми у розмірах

1 871 242,00 грн. та 1 861 890,00 грн. на зменшення податкового боргу за березень 2011 року у розмірі 1871 242,00 грн. по декларації ПДВ від 20.04.2011 року № 9002528158 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2011 року по справі № 2а/0570/6974/2011, та за квітень 2011 року у розмірі 1 861 890,00 грн. по декларації з ПДВ № 90036833665 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2011 року по справі № 2а/0570/8914/2011.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Статтею 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, суд вважає встановленими обставини щодо невиконання відповідачем обов'язку зарахувати сплачені позивачем суми ПДВ у розмірах 1 871 242,00 грн. та 11 861 890,00 грн. на зменшення податкового боргу за березень 2011 року у розмірі II 871242,00 грн. по декларації ПДВ від 20.04.2011 року № 9002528158 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2011 року по справі № 2а/0570/6974/2011, та за квітень 2011 року у розмірі 1 861 890,00 грн. по декларації з ПДВ № 90036833665 на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2011 року по справі № 2а/0570/8914/2011.

З урахуванням вказаних обставин, суд апеляційної інстанції зазначає, що станом на перше число місяця набрання чинності Законом України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» (тобто, на 1 червня 2011 року) податковий борг ПАТ«Донецькміськгаз», на погашення якого СДПІ неправомірно зарахувала сплачені позивачем суми на виконання постанов Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2011 року по справі № 2а/0570/6974/2011 та від 31.05.2011 року по справі № 2а/0570/8914/2011, залишався не погашеним.

Крім того, позивачем не оскаржувалось рішення СДПІ від 30.06.2011 р. №11/24-013 щодо часткового списання податкового боргу.

Податковий борг списується відповідно до Порядку списання безнадійного податкового боргу, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 р. №1034, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 р. за №1429/18724 (далі - Порядок №1034), а згідно з п.3.1 Порядку №1034 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, у даному випадку, здійснюється виключно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Тобто, списанню підлягає той податковий борг, який є відповідним (за датою виникнення, та несплачений) та який обліковується в особових рахунках платника податків.

Предметом спору по даній справі є списання податкового боргу, який би виник після виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2011 р., що залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.10.2011 р. у справі №2а/0570/13530/2011.

Однак, судове рішення у справі №2а/0570/13530/2011 на дату розгляду справи у суді апеляційної інстанції не виконане, тому податковий борг, який позивач просить списати відсутній, оскільки він не зазначений в особових рахунках ПАТ «Донецькміськгаз».

У разі виконання вище зазначеного судового рішення виник би податковий борг, який би обліковувався в особових рахунках ПАТ «Донецькміськгаз», а відповідач за будь-яких підстав відмовлявся б його списувати, позов про зобов'язання відповідача списати такий податковий борг був законодавчо виправданим, але, враховуючи, що підстави, за якими зазначене судове рішення не виконане, не стосуються предмету спору у цій справі, вбачається, що позовні вимоги у даній справі є передчасними.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав та позовні вимоги є передчасними і не підлягають задоволенню.

Згідно статті 17 КАС України передбачено, що предметом розгляду в адміністративній справі можуть лише такі рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, з якими пов'язується виникнення прав та обов'язків у інших осіб.

Колегія суддів вважає, що складений відповідачем акт не порушує конкретних прав платника податків, не породжує правові наслідки, не спрямований на регулювання тих чи інших відносин та не має обов'язкового характеру для позивача.

Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.

Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великим платниками податків у місті Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 р. у справі № 2а/0570/13571/2011 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 р. у справі № 2а/0570/13571/2011 скасувати.

Прийняти нове рішення.

У задоволенні позову публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про зобов'язання відповідача списати суму податкового боргу позивача в розмірі 24616242,83 грн., яка обліковувалась станом на 1 січня 2011 року та яка залишилась не сплаченою станом на 01.06.2011 р. - відмовити у повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний колегією суддів 03 лютого 2012 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: А.В.Гайдар

Судді: Р.Ф. Ханова

М.М. Яковенко