Головуючий у 1 інстанції - Сергєєв В.М.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2011 року справа №2а-8951/11/1207
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Блохін А. А.
суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського міського центру зайнятості на постанову Жовтневого районного суду міста Луганська від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-8951/11/1207 за позовом ОСОБА_2 до Луганського міського центру зайнятості Луганського обласного центру зайнятості, Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії - видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Луганського міського центру зайнятості про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він у період з 03.01.2001 року по 23.05.2011 року працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «КУБ-ГАЗ», код ЄДРПОУ 30694895 на посаді начальника адміністративно-господарського відділу. Наказом № 86-к від 23.05.2011 року позивача було звільнено з займаної посади у зв'язку зі скороченням численності штату, відповідно до п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
24 травня 2011 року позивач звернувся до Луганського міського центру зайнятості як особа яка шукає роботу. У той же день позивач був зареєстрований як такий що шукає роботу. 31 травня 2011 року позивачу було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю згідно пункту 1 ст. 22 та пункту 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Виплату допомоги позивачу по безробіттю відкладено на період з 31.05.2011р. по 23.06.2001р.
На день звільнення позивачу виповнилось повних 58 років 7 місяців. Тобто, до встановленого законом строку пенсійного віку позивачу залишилось менше ніж півтора року. Оскільки позивача було звільнено з займаної посади у зв'язку зі скороченням численності штату, відповідно до п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, позивач має страховий стаж понад 25 років, то позивачу відповідно до п/п «г» пункту 1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІ1 в редакції внесеної Законом України від 17.11.2005 р. № 3108-ІУ та абз.2 пункту 7 Порядку «Реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219, відповідач повинен видати клопотання до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Всупереч діючому законодавству та встановленому порядку, відповідач не видав клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід позивача на пенсію, чим допустив протиправну бездіяльність. Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача як суб'єкта владних повноважень та зобов'язати відповідача вчинити певні дії - видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію.
Постановою Жовтневий районний суд міста Луганська від 27 вересня 2011 року задоволено. Визнано противоправною бездіяльність Луганського міського центру зайнятості Луганського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України щодо ненадання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська клопотання про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_2 та зобов'язано Луганський міський центр зайнятості видати вищезазначене клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію позивача з 24.06.2011 року.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова прийнята з порушенням норм права, у звязку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом 1 інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_2 у період з 03.01.2001 року по 23.05.2011 року працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «КУБ-ГАЗ», код ЄДРПОУ 30694895 на посаді начальника адміністративно-господарського відділу. Наказом № 86-к від 23.05.2011 року та позивача було звільнено з займаної посади у зв'язку зі скороченням численності штату, відповідно до п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України. Як вивільнена особа, позивач 24 травня 2011 року звернувся до Луганського міського центру зайнятості як особа яка шукає роботу. У той же день позивач був зареєстрований як такий що шукає роботу. 31 травня 2011 року позивачу було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю згідно пункту 1 ст. 22 та пункту 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Виплату допомоги позивачу по безробіттю відкладено на період з 31.05.2011р. по 23.06.2001р., оскільки за цей період позивач отримав від підприємства де працював вихідну допомогу відповідно до ст. 44 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до п/п «г» пункту 1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ в редакції внесеної Законом України від 17.11.2005 р. № 3108-ІУ - працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Відповідно до абз.2 пункту 7 Порядку «Реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 зі змінами від 25.05.2011р. - громадянам передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку і трудовий договір з якими розірвано відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України, в тому числі військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, у разі, коли вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на такий вид пенсії, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення, у разі відсутності підходящої роботи видається клопотання до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Оскільки позивач має страховий стаж понад 25 років, позивач був звільнений з займаної посади у зв'язку зі скороченням численності штату, відповідно до п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, зареєстрований у державної служби зайнятості протягом семи календарних днів після вивільнення, як такий що шукає роботу, відповідач не надав позивачу підходящої роботи, та враховуючи, що на день реєстрації позивачу залишилось менше ніж півтора року до встановленого законом строку пенсійного віку, позивач має повне право на отримання клопотання до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Доводи відповідача, що позивач не надав заяву спеціалісту центру зайнятості та відповідно, не виявив бажання отримати клопотання про достроковий вихід на пенсію після реєстрації в службі зайнятості, отримав статус безробітного, тому він не може вважатися вивільненою особою, а після отримання статусу безробітного позивач втратив право на достроковий вихід на пенсію судом першої інстанції до уваги не прийнято, оскільки жодним нормативно-правовим актом, які регулюють питання видачі клопотання до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію не передбачено подання вивільненою особою передпенсійного віку заяви до державної служби зайнятості про видачу клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Клопотання до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію видається державною службою зайнятості при наявності підстав, які перелічені у ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ тау Порядку «Реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про зайнятість населення» - громадяни мають право оскаржити дії працівників державної служби зайнятості до відповідного за підпорядкуванням органу цієї служби або до суду в порядку, встановленому законодавством.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Луганського міського центру зайнятості на постанову Жовтневого районного суду міста Луганська від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-8951/11/1207 - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду міста Луганська від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-8951/11/1207 за позовом ОСОБА_2 до Луганського міського центру зайнятості Луганського обласного центру зайнятості, Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії - видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Г.М. Міронова
І.В. Юрко