Ухвала суду № 22559268, 14.12.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2011
Номер справи
2а/0570/13123/2011
Номер документу
22559268
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Полякова К.В.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2011 року справа №2а/0570/13123/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів <Суддя учасник колегії >

Ханової Р.Ф.

Яковенка М.М.

при секретарі Левченко Г.О.

за участю

представника відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю)

у відкритому судовому засіданні розглянула апеляційну скаргу Добропільського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 р. у справі № 2а/0570/13123/2011 (головуючий І інстанції Полякова К.В.) за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області до Добропільського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення витрат з виплат пенсій в розмірі 286519,01 грн.,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Добропільського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення витрат з виплат пенсій в розмірі 286519,01 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 р. у справі № 2а/0570/13123/2011 позовні вимоги задоволено частково, а саме: стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Добропіллі на користь управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі витрати з виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві по справі ОСОБА_5, за період з травня по червень 2011 року на суму 300 гривень 00 копійок. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, у звязку з чим підлягає скасуванню та просив постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні в поясненнях та у судових дебатів просила задовольнити апеляційну крагу, скасувати постанову першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області від 26.12.2000 року, є юридичною особою, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 № 543844 (а.с. 32).

Згідно копії довідки № 043456, відповідача включено до Єдиного Державного Реєстру Підприємств та Організацій України, про що присвоєно код ЄДРГІОУ № 25968286 (а.с. 31).

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі виплачено з травня по червень 2011 року пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який номер внаслідок нещасного випадку на виробництві за травня по червень 2011 року ОСОБА_5, у сумі 300 гривень: ОСОБА_6, у сумі 258,4 гривень, ОСОБА_7 в сумі 83,6 гривень та ОСОБА_8 1625,37 гривень, а також державну адресну допомогу по вказаним особам та витрати на її доставку, які відповідач відмовився прийняти до заліку відшкодування витрат з виплати та доставки пенсій.

Пенсійне забезпечення громадян України відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного фонду України, при цьому стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, здійснюється органами Пенсійного фонду України.

З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"(надалі -Закон №1105), обов'язок щодо відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності у зв'язку із втратою годувальника, покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (п. п. „г", „д" п. 1 ст. 21 Закону).

Відповідно до пункту 5 статті 24 Закону №1105, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований.

мас право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"від 22 лютого 2001 року № 2272-Ш, Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 р., з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому, кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

На виконання Закону №1105 правлінням Пенсійного фонду України та правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України прийнята спільна постанова від 4 березня 2003 року № 5-4/4, якою затверджений Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (надалі -Порядок).

Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.. Відповідно до ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"та Порядку № 5-4/4 від 04.03.2003 року відповідач зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, а саме: суму основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, суми витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вказаних пенсій.

Наведений перелік відшкодування шкоди при ушкодженні здоров'я є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

З аналізу норм чинного законодавства вбачається, що державна адресна допомога не передбачена у переліку соціальних послуг та виплат, які згідно етапі 21 Закону № 1105 та пункту 4 Порядку № 5-4/4, здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

В пункті 4 Постанови № 265 передбачено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати державну адресну допомогу не встановлений законом.

З огляду на зазначене, позовні вимоги щодо відшкодування витрат щомісячної державної адресної допомоги не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Крім того, з положень ст. 21 Закону № 1105-ХІУ вбачається, що Законом не передбачений обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати Пенсійному фонду витрати па доставку державної адресної допомоги.

У пункті 4 Порядку, яким встановлений перелік виплат, які відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду, також відсутні витрати, пов'язані з виплатою державної адресної допомоги та витрати на її доставку.

Що стосується відшкодування витрат з виплати та доставки пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у відношенні ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_5, а також сум витрат на поховання по ОСОБА_8 колегія суддів зазначає наступне.

Судом встановлено, що батьками ОСОБА_6, яка народилася 6 лютого 1989 року, є ОСОБА_9 та ОСОБА_10. ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, причина смерті трудове каліцтво. ОСОБА_6 призначена пенсія по втраті годувальника (а.с. 50). Статтею 36 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Відповідно до ст. 33 Закону України від 23.09.1999 №1105-ХІУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами, зокрема, є діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років.

Згідно довідки, виданої Білицьким професійним ліцеєм 14.09.2006 вих. №252, дата закінчення навчання ОСОБА_6 становить 30 червня 2008 року (а.с. 97).

УГІФУ у м. Добропіллі не надано доказів того, що ОСОБА_6 в період з травня по червень 2011 року є вихованкою, учнем, студенткою, курсантом, слухачем або стажистом навчального закладу.

Таким чином, з 1 липня 2008 року пенсія ОСОБА_6 має виплачуватися за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а понесені ним витрати відшкодуванню за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків не підлягають, оскільки згідно з ч. 8 ст. 36 Закону №1058-ІУ пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який номер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Також судом встановлено, що батьком ОСОБА_11 є ОСОБА_12 (а.с. 51).

Відповідно акту №10 про нещасний випадок ОСОБА_13 працював інспектором ДПС ВДАІ Добропільського МРВ УМВС України в Донецькій області. Смерть ОСОБА_13 наступила в період проходження служби (а.с. 52-54).

Статтею 23-1 Закону України від 20 грудня 1990 року№565-ХП "Про міліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 29 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХП) члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до ст. 29 Закону №2262-ХП пенсії в разі втрати годувальника сім'ям осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби.

Згідно ст. 8 Закону №2262-ХП виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, пенсія ОСОБА_7 має виплачуватися за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому понесені Пенсійним фондом України витрати по виплаті цієї пенсії відшкодуванню за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків не підлягають.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача щомісячних страхових виплат, виплачених за травснь-червень 2011 року по ОСОБА_5, суду зазначає, що батько ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_14.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_14 помер від нещасного випадку на виробництві.

На підставі довідки МСЕК ОСОБА_5 є інвалідом третьої групи безстроково (а.с. 48).

На підставі ч.І ст. 33 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами, зокрема є інваліди - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності.

Таким чином, відповідач повинен відшкодувати та прийняти до заліку суму виплаченої пенсії ОСОБА_5 у розмірі 300 гривень. Суми адресної допомоги, виплаченої ОСОБА_5 не підлягають відшкодуванню з підстав зазначених вище.

Заявлені, позивачем вимоги щодо обов'язку Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати допомогу на поховання є безпідставними з наступних підстав.

З копії свідоцтва про смерть, виданого виконкомом Білозерської міської ради міста Добропілля Донецької області 26.04.2011 р., вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_8 (а.с. 91).

Згідно копії постанови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України м. Добропіллі від 18.05.2011 року, ОСОБА_8, яка має право на виплати в разі смерті потерпілого, померла, у зв'язку з чим, страховий випадок « втрата годувальника», знято з облік) ІНФОРМАЦІЯ_4.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що понесені Управлінням витрати на поховання не підлягають відшкодуванню Фондом.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції не порушив норми матеріального та процесуального права, що дає підстави визнати рішення суду таким, що є законним і обґрунтованим, а тому постанова суду не підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Добропільського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 р. у справі № 2а/0570/13123/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 р. у справі № 2а/0570/13123/2011 залишити без змін.

Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 19 грудня 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Гайдар

Судді: Р.Ф. Ханова

М.М. Яковенко