Головуючий у 1 інстанції - Яковлев Д.О.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2011 року справа №2а-8982/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Чебанова О.О.
суддів Старосуда М.І. , Юрченко В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 р. у справі № 2а-8982/11/1270 (головуючий І інстанції Яковлев Д.О.) за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Свердловську Луганської обл. до Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області третя особа - Державне підприємство "Свердловантрацит", Державне підприємство "Свердловантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Свердловська" про визнання дій незаконними та скасування постанови від 18.03.2011 року ВП № 24996671,-
ВСТАНОВИЛА:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську Луганської області звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби (далі - ВДВС) Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, третя особа на стороні відповідача Державне підприємство «Свердловантрацит» в інтересах Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська», про визнання дій незаконними та скасування постанови від 18.03.2011 року ВП № 24996671, в обґрунтування якого зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.03.2010 по справі № 2а-1073/10/1270 було задоволено позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську Луганської області про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків з Державного підприємства «Свердловантрацит» в інтересах Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська» в розмірі 74555,15 грн.
25.02.2011 позивачем було передано виконавчий лист від 13.08.2010 № 2а-1073/10/1270 про стягнення недоїмки до ВДВС Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, для примусового виконання і 10.03.2011 року головним державним виконавцем ВДВС Свердловського міського управління юстиції в Луганській області Бурлак В.В. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 24996671, але постановою від 18.03.2011 вказане виконавче провадження було зупинено у звязку з внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 № 2711 зі змінами (далі Закон України № 2711).
Позивач не погоджується з постановою головного державного виконавця ВДВС Свердловського міського управління юстиції в Луганській області Бурлак В.В. про зупинення виконавчого провадження з огляду на те, що дія Закону України № 2711 поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та субєкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року позов задоволено частково, скасувана постанова головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області Бурлак В.В. про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 13.08.2010 № 2а-1073/10/1270 про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків з Державного підприємства «Свердловантрацит» в інтересах Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська» в розмірі 74555,15 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Свердловську Луганської області.
Не погодившись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що судом першої інстанції не враховано, що відповідач діяв згідно Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року. Просив скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Коллегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.
Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (частина 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі Закон № 606).
Судом встановлено, що 10.03.2011 року головним державним виконавцем ВДВС Свердловського міського управління юстиції Бурлак В.В. винесено постанову ВП № 24996671 про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 2а-1073/10/1270, виданого Луганським окружним адміністративним судом 27.01.2011 року (а.с. 10).
18.03.2011 головним державним виконавцем ВДВС Свердловського міського управління юстиції Бурлак В.В. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 24996671 по примусовому виконанню виконавчого листа по справі № 2а-1073/10/1270, виданого 13.08.2010 Луганським окружним адміністративним судом, у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (а.с. 9).
Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 37 Закону № 606, виконавче провадження підлягає обовязковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначено, що цей закон регулює відносини, повязані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків віднесені: підприємства паливно-енергетичного комплексу, субєкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»).
Відповідно до п. 1.4 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана субєктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Вищенаведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 частини 1 статті 37 Закону № 606 щодо обовязкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та субєктів господарської діяльності, зазначених в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а борг ДП «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, оскільки борг виник через несплату ДП «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська» обовязкових страхових внесків, на які не поширюються норми Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а тому віднесення ДП «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «ЦЗФ «Свердловська» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», не є підставою для зупинення спірного виконавчого провадження.
Таким чином, колегія суддів не находить порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому залишає постанову суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 р. у справі № 2а-8982/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 р. у справі № 2а-8982/11/1270. залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
ГоловуючийО.О. Чебанов
СуддіМ.І.Старосуд
В.П. Юрченко