ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" квітня 2012 р. Справа № 5023/777/12
вх. № 777/12
Суддя господарського суду Лавренюк Т.А.
при секретарі судовогозасідання Трофименко С.В.
за участю представників сторін:
прокурора - Коваленко Ю.В., посв. № 102 від 22.06.10р.; позивача - Харківська міська рада - не з*явився; КП "Харківські теплові мережі" - ОСОБА_1, дов. № 38-4495/395 від 23.11.10р. відповідача - ОСОБА_2, дов. № 886271 від 18.06.10р.
розглянувши справу за позовом Прокурора Московського району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківська міська рада, м. Харків в особі КП "Харківські теплові мережі" м. Харків
до ФО-П ОСОБА_3, м. Харків
про стягнення 14 938,23 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради в особі КП "Харківські теплові мережі" звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь КП "Харківські теплові мережі" вартість безпідставно спожитої теплової енергії у розмірі 14 938,23 грн., а також покласти на відповідача судовий збір.
Прокурор позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представинк Харківської міської ради у призначене судове засідання не з'явився, до матеріалів справи долучені письмові пояснення, в яких міська рада просить суд позовні вимоги прокурора задовольнити та розглянути справу без участі їх представника за наявними матеріалами. Тому суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника Харківської міської ради за наявними в справі матеріалами.
КП "Харківські теплові мережі" позовні вимоги прокурора підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні, у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує повністю з підстав, викладених у відзиві та додаткових заперечення до позову, та просить в задоволенні позовних вимог прокурора відмовити.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідач на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 02.08.06р. займає нежитлові приміщення загальною площею 49,5 м.кв., які знаходяться в житловому будинку АДРЕСА_2. Система опалення житлового будинку АДРЕСА_2 є централізованою та при включенні системи опалення, автоматично опалення здійснюється у всіх приміщеннях зазначеного будинку.
Згідно з Розпорядженням Харківського міського голови "Про початок опалювального сезону" в м. Харкові, Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" здійснило постачання теплової енергії до приміщень відповідача за вищенаведеною адресою в опалювальні періоди 2009-2010 р.р., 2010-2011 р.р., 2011-2012 р.р.
Відповідач договір на користування тепловою енергією на потреби опалення з КП "Харківські теплові мережі" по приміщенню АДРЕСА_2 не укладав. Система опалення приміщення відповідача єдина з системою опалення усього житлового будинку та не має окремого теплового вводу, у зв'язку з чим у КП "Харківські теплові мережі" відсутня технічна можливість відключити приміщення відповідача від централізованої системи опалення.
Факт користування тепловою енергією підтверджується актами на включення та відключення опалення у опалювальних сезонах 2009-2010 р.р., 2010-2011 р.р., 2011-2012 р.р. які підписані та скріплені печатками представників позивача (КП "Харківські теплові мережі") та балансоутримувачем будівлі АДРЕСА_2.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно, без укладання відповідного договору, споживав теплову енергію, яка постачалась позивачем до вищезазначеного житлового будинку.
Відповідно до ст.ст.1212, 1213 ЦК України, особа, яка одержала майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, встановленої законом або договором зобов'язана повернути безпідставно придбане майно цій особі, а у випадку неможливості повернути безпідставно придбане майно в натурі - відшкодувати його вартість, яка визначається на момент придбання.
Розрахунок спожитої теплової енергії на опалення виконаний КП "Харківські теплові мережі" за формулою: споживання теплової енергії на опалення=теплове навантаження*(температура внутрі приміщення-середня температура зовнішнього повітря за місяць)/(температура внутрі приміщення-середньорічна температура наружнього повітря по місту Харкову для проектування будівель та споруд)*кількість годин подачі опалення.
На підставі зазначеного, відповідачу направлялись платіжні вимоги-доручення на оплату за отриману теплову енергію, а також листи-вимоги № 735/17 від 19.05.11р. та № 134/17 від 26.01.12р. у відповідності до ст.530 Цивільного кодексу України
Вартість безпідставно придбаної відповідачем теплової енергії за період з січня 2010р. по грудень 2011р. складає 14 938,23 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь КП "Харківські теплові мережі".
Що стосується заперечень відповідача щодо позовних вимог, викладених у відзиві та доповненнях до нього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відзиві на позов відповідач зазначає, що прокурор Московського району м. Харкова не має повноважень на звернення із відповідною позовною заявою до господарського суду, оскільки КП "Харківські теплові мережі" не є органом, уповноваженим державою виконувати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Ці заперечення не приймаються судом до уваги оскільки, відповідно до ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист в суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Однією з форм представництва, що визначено в ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. При цьому, відповідно до ч.5 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Тобто прокурор у межах своєї компетенції має право звертатись до суду з позовними заявами, вимоги яких спрямовані на захист в суді інтересів держави, зокрема комунальних підприємств, у випадках наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
КП "Харківські теплові мережі" згідно п.1.1 Статуту засновано відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про підприємства в Україні", "Про підприємництво", "Про власність" та інших законодавчих актів, та належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до рішення № 191/03 від 24.09.03р. ХVI сесії Харківської міської ради XXIV скликання "Про комунальну власність м. Харкова".
Відповідно до ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97р., міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами. Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що прокурор правомірно звернувся до господарського суду із позовною заявою для захисту інтересів держави.
В своїх запереченнях на позовну заяву представник відповідача також зазначає, що ФОП ОСОБА_3 ще у 2009 році відмовилась від отримання послуг по централізованому опаленню та постачанню. Відключення від теплопостачання виконано організацією, яка має свідоцтво на допуск до виконання такого виду робіт, з повідомленням та пропозицією КП "Харківські теплові мережі" бути присутнім під час виконання зазначених робіт. У зв'язку з цим відповідач стверджує, що з вересня 2009року не приймає теплові ресурси від КП "Харківські теплові мережі".
Питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоквартирних житлових будинках регулюється: Правилами з надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630 (із змінами внесеними Кабінетом Міністрів України від 31.10.2007р. № 1268) та Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від мереж централізованого теплопостачання, затвердженого наказом № 4 від 22.11.05 р. Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.12.2005р. за № 1478/11758, (із змінами, внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007р. № 169), а також СНиП 2.04.05.-91* Опалення, вентиляція та кондиціонування.
Внесені зміни до вищезазначених правил та наказу роблять неможливим відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води окремих квартир та приміщень в багатоквартирному житловому будинку, але надають можливість відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирного житловому будинку в цілому, по рішенню загального зібрання та згоди всіх власників приміщень, що знаходяться в житловому будинку.
Так відповідно до 2.1. Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від мереж централізованого теплопостачання, для вирішення питання відключення житлового будинку від мереж централізованого опалення власники приміщень повинні звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії (таку комісію створює орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води) з письмовою заявою.
При позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (п. 2.2.1).
Згідно з п.п. 2.5., 2.6., 2.7. Правил, відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.
По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Відповідно ч. 2 ст. 34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач не здійснив передбачених чинним законодавством дій щодо здійснення відключення приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, наданий акт виконаних робіт щодо демонтажу системи опалення, виконаних ТОВ фірма "Харківагроснаб" (арк. с. 54) не приймається судом, як належний доказ відключення від системи теплопостачання, оскільки він не відповідає вимогам норм чинного законодавства, які встановлюють порядок такого відключення.
Окрім того, рішенням господарського суду Харківської області у справі № 49/116-10 від 11.10.10р. за позовом Прокурора Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради в особі КП "Харківські теплові мережі" до відповідача також вже було встановлено що акт виконаних робіт по демонтажу системи опалення від 21.07.2009р., виконаних ТОВ фірма «Харківагроснаб», є неналежним доказом відключення відповідача від системи опалення.
30.03.12р. представниками КП "Харківські теплові мережі" в присутності споживача ФОП ОСОБА_3 було проведено обстеження системи теплоспоживання приміщення, яким встановлено, що відповідач використовує приміщення як магазин непродовольчих товарів, який розташований на першому поверсі 3-поверхового житлового будинку та станом на 30.03.12р. відповідачем самовільно демонтовано чотири опалювальні прилади, а чотири транзитні стояка опалення закриті гіпсокартоном. Інші чотири транзитні стояки опалення виведені в приміщення за заізольовані матеріалом типа "Мерілон". Проектна документація та узгоджувальна документація на демонтаж приладів опалення та ізоляцію транзитних стояків споживачем не надана.
Зазначеним обстеженням також встановлено, що внаслідок самовільного демонтажу приладів опалення в приміщенні відповідача порушено тепловий баланс житлового будинку, розбалансовано гідравлічний режим внутрішньобудинкової системи опалення, в результаті чого мешканці житлових приміщень, які розташовані суміжно з нежитловим приміщенням відповідача, отримують неякісні послуги теплопостачання. На момент обстеження, опалення приміщення відповідача відбувається за рахунок тепловіддачі суміжних житлових приміщень. Тепловий режим, який встановлено на момент обстеження, вказує на безпідставне споживання теплової енергії на потреби опалення нежитлового приміщення відповідача.
За результатами обстеження системи теплоспоживання КП "Харківські теплові мережі" складено Акт обстеження № ОНОТ/7415 від 30.03.12р., який міститься в матеріалах справи.
Таким чином, суд вважає доведеним факт безпідставного отримання відповідачем теплової енергії за період з січня 2010р. по грудень 2011р.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору підлягають віднесенню на відповідача.
Керуючись ст.121 Конституції України, ст.ст.530, 1212, 1213 Цивільного кодексу України, Законом України "Про прокуратуру", Правилами з надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від мереж централізованого теплопостачання, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (юридична адреса: 61052, АДРЕСА_1, фактична адреса: 61038, АДРЕСА_2, код НОМЕР_1, відомості про дату, місце народження та відкриті поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (адреса: 61037, м. Харків, вул. Доброхотова, 11, р/р 260333012313 ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823, код ЄДРПОУ 31557119) - 14 38,23 грн. вартості безпідставно спожитої теплової енергії.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (юридична адреса: 61052, АДРЕСА_1, фактична адреса: 61038, АДРЕСА_2, код НОМЕР_1, відомості про дату, місце народження та відкриті поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області, № рахунку 31215206783003, код одержувача 37999654, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 101, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) - 1609,50 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної чинності.
Суддя Лавренюк Т.А.
Повний текст рішення по справі № 5023/777/12 складено та підписано 09.04.12р.