Постанова № 22467394, 02.08.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2011
Номер справи
2а/0570/9073/2011
Номер документу
22467394
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
  • 2)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/9073/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретаріМіщенко І.Г.

за участю:

представника позивача Сулімової О.П.

представника відповідача Косякової Д.І.

представника відповідача Гуцол С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у місті Торезі Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція у місті Торезі Донецької області звернувся до суду з позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Позивач просив позов задовольнити, свої вимоги обґрунтовує тим, що станом на 12.05.2011 року ДВАТ «Торезьке ШПУ» має заборгованість перед бюджетом в сумі 1149751,74 грн., яка виникла згідно самостійно поданих платником податків податкової декларації з податку на додану вартість, податкових повідомлень-рішень, податкових розрахунків земельного податку, податкових декларацій з податку на доходи фізичних осіб, податкових декларацій з податку на прибуток та рішень про розстрочення податкового боргу.

На підставі викладеного позивач просив надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податкові заставі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав аналогічно викладеному в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову у судовому засідання заперечував, посилаючись на недотримання черговості погашення заборгованості у звязку із тим, що підприємство ДВАТ «Торезьке ШПУ» ДП ВАТ «ДХК «СШБ» згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України № 554 від 23.10.2008 року ліквідовано.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ у м. Торезі про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обовязкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством. Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Позивач є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.

Судом, встановлено, що Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахто прохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» зареєстровано виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 08.10.1996 року за № 1264105 0001 000084, про що свідчить свідоцтво № 490665 серії АОО.

Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 02.03.2010 року за № 71/29-014-1 відповідач знаходиться на податковому обліку у ДПІ м. Тореза з 30.10.1996 року за № б/н, свою діяльність здійснює на підставі статуту.

Відповідно до Наказу Міністерства вугільної промисловості від 23.10.2008 року за № 554 «Про ліквідацію шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» було вирішено вивести зі складу ВАТ «Державна холдингова компанія (ДХК) «Спецшахтобуріння» Державне відкрите акціонерне товариство (ДВАТ) «Торезьке шахто прохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» та припинити його діяльність шляхом ліквідації. До державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 02.12.2008 року було внесено запис щодо припинення юридичної особи.

Станом на 12.06.2011 року відповідач має податковий борг у розмірі 1149751,74 грн., що підтверджений зворотнім боком облікової картки та який складається з самостійно податних платником податків податкової декларації з податку на додану вартість від 20.11.2008 року № 21890, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість від 01.12.2008 року № 22098, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість від 01.12.2008 року № 22100, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість від 01.12.2008 року № 22102, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість від 01.12.2008 року № 22103, податкової декларації з податку на додану вартість від 22.12.2008 року № 23109, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.01.2009 року № 26014, податкової декларації з податку на додлану вартість від 20.05.2009 року № 7173, податкової декларації з податку на додану вартість від 19.06.2009 року № 8043, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.07.2009 року № 11053, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.08.2009 року № 12890, податкової декларації з податку на додану вартість від 21.09.2009 року № 13632, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.10.2009 року № 16248, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.11.2009 року № 18071, податкової декларації з податку на додану вартість від 21.12.2009 року № 18631, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.01.2010 року № 20657, податкової декларації з податку на додану вартість від 22.02.2010 року № 2423, податкової декларації з податку на додану вартість від 18.03.2010 року № 2836, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.04.2010 року № 5086, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.05.2010 року № 6866, податкової декларації з податку на додану вартість від 21.06.2010 року № 7456, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.07.2010 року № 9942, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.08.2010 року № 11972, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2010 року № 12522, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.10.2010 року № 15189, податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2010 року № 16622, податкової декларації з податку на додану вартість від 20.12.2010 року № 17160, податкової декларації з податку на додану вартість від 19.01.2011 року № 19424, податкової декларації з податку на додану вартість від 18.03.2011 року № 6207, податкового повідомлення-рішення від 14.04.2009 року № 0001411510/0, податкового повідомлення-рішення від 14.08.2009 року № 0003331510/0, податкового повідомлення-рішення № 08.09.2009 року № 0003771510/0, податкового повідомлення-рішення від 29.09.2009 року № 0004201510/0, податкового повідомлення-рішення від 31.12.2009 року № 0004851510/0, податкового повідомлення-рішення від 31.08.2010 року № 0001731510/0, податкового повідомлення-рішення від 30.11.2010 року № 0002731510/0, податкового рахунку земельного податку від 30.01.2010 року № 1196, податкового розрахунку земельного податку від 25.01.2011 року № 277, податкового повідомлення-рішення від 22.11.2010 року № 0002641510/0, податкового повідомлення-рішення від 31.12.2010 року № 0002871510/0, податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб від 19.03.2011 року № 6775, податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб від 20.04.2011 року № 10930. Податкового повідомлення-рішення від 01.04.2011 року № 0000141510/0, податкової декларації з податку на прибуток від 08.11.2010 року № 16084, податкової декларації з податку на прибуток від 08.02.2011 року № 20461, податкового повідомлення-рішення від 22.12.2010 року № 0002971510/0, рішення про розстрочку податкового боргу від 09.04.2008 року № 2-а-4876/08, рішення про розстрочку податкового боргу від 30.07.2009 року № 89/24-014-8, рішення про розстрочення податкового боргу від 01.02.2010 року № 10/24-012-10, рішення про розстрочку податкового боргу від 19.08.2010 року № 48/24-012-10, рішення про розстрочку податкового боргу від 12.02.2009 року № 18/24-014-18.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст.5 вказаного Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, при чому відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст.6 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Отже, на виконання вимог зазначеної норми Закону № 2181 позивачем направлялися перша за № 1/77 від 31.12.2004 року (отримана уповноваженою особою підприємства 05.1.2005 року) та друга за № 2/3 від 09.02.2005 року (отримана уповноваженою особою підприємства 15.02.2005), проте заборгованість погашена не була.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 2347433 від 13.01.2005 року, за погодженням із обтяжувачем, активи відповідача були зареєстровані у податкову заставу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, у звязку із чим строки їх добровільної сплати вийшли.

Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно із п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Отже, з матеріалів справи встановлено, що для сплати податкового боргу добровільно, строк вже минув, та враховуюче вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна платників податків - задовольнити повністю.

Надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство ВАТ «ДХК «Спецшахтобуріння» за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, у тому числі:

-податок на додану вартість в сумі 1024995 (один мільйон двадцять чотири тисячі девятсот девяносто пять) грн.. 30 коп., з них: основний платіж 815967 (вісімсот п'ятнадцять тисяч девятсот шістдесят сім) грн.. 26 коп., штрафні санкції 137336 (сто тридцять сім тисяч триста тридцять шість) грн. 13 коп., пеня 71691 (сімдесят одна тисяча шістсот девяносто одна) грн.. 91 коп. (код платежу 14010100 отримувач: Державний бюджет, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 31110029700084);

-податок на доходи фізичних осіб у сумі 6601 (шість тисяч шістсот одна) грн.. 92 коп., з них: основний платіж 5416 (пять тисяч чотириста шістнадцять) грн. 92 коп., штрафні санкції 1152 (одна тисяча сто пятдесят дві) грн. 05 коп., пеня 32 (тридцять дві) грн.. 95 коп., (код платежу 11019900, отримувач місцевий бюджет, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 33218800700084);

-земельний податок у сумі 43865 (сорок три тисячі вісімсот шістдесят пять) грн. 11 коп., у тому числі основний платіж 37039 (тридцять сім тисяч тридцять девять) грн.. 06 коп., штрафні санкції 5990 (пять тисяч девятсот девяносто) 48 коп., пеня 835 (вісімсот тридцять пять) грн.. 57 коп. (код платежу 13050100, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34687305, р/р 33218811700084);

-податок на прибуток у сумі 67616 (шістдесят сім тисяч шістсот шістнадцять) грн..71 коп., у тому числі: основний платіж - 65679 (шістдесят пять тисяч шістсот сімдесят девять) грн. 00 коп., штрафні санкції 1199 (одна тисяча сто девяносто девять) грн. 10 коп., пеня 738 (сімсот тридцять вісім) грн. 61 коп. (код платежу 11020100, отримувач Державний бюджет, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 31110029700084);

-податок на доходи найманих працівників в сумі 6672 (шість тисяч шістсот сімдесят дві) грн. 70 коп. у тому числі: пеня 6672 (шість тисяч шістсот сімдесят дві) грн. 70 коп., код платежу 11010101, отримувач Державний бюджет, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 33218800700084)

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 серпня 2011 року.

Постанова у повному обсязі буде складена 08 серпня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кірієнко В.О.