Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2011 року справа №2а/0570/14143/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Білак С. В.
суддів Гаврищук Т.Г. , Сухарька М.Г.
при секретарі Іллінові О.Є.
з участю представника позивача Бистрова М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 р. у справі № 2а/0570/14143/2011 за позовом державної податкової інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м.Донецька звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення податкової заборгованості в розмірі 208089.59 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р. позов було задоволено частково. Стягнуто з рахунків в банках, що обслуговують відповідача кошти у розмірі 156.18 грн. В іншій частині позовних вимог позивачу було відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції при постановленні рішення були порушені норми матеріального та процесуального права.
Податкове повідомлення-рішення, яке було отримане відповідачем є узгодженим в розумінні ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не оскаржене ні в судовому, ні в апеляційному порядку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги представника позивача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавторанс» є платником податків, зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 23 від 17 січня 2011 року .
21 жовтня 2010 року відповідачем до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька наданий податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року, яким визначено суму збору, що підлягає сплаті у розмірі 156,18 гривень.
01 грудня 2010 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька на підставі викладених в акті № 5892/23-2/03119055 від 08 листопада 2010 року висновків, прийнято податкове повідомлення рішення № 0001692342/0/19841, яким відповідачу були донараховані податкові зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 207933,41 гривень, з яких за основним платежем, строком сплати до 20.12.2010р. 148378,00 гривень, штрафні санкції 59555,41 гривень.
Станом на 31 серпня 2011 року за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 208089,59 гривень, що підтверджується даними облікової картки платника.
Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», діючого на час виникнення спірних правовідносин, податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Порядок узгодження податкових зобовязань встановлений статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення визначені «Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Пунктом 4 Положення передбачено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.
Відповідно до пункту 9 Положення базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.
На підставі положень підпункту 2 пункту 10 Положення платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.
Відповідно до пункту 13 Положення платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
З огляду на зазначене, кінцевим строком плати збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний період 9 місяців 2009 року є 30 жовтня 2010 року.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів самостійно узгоджені податкові зобовязання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначені в податковому розрахунку за звітний податковий період 9 місяців 2010 року в сумі 156,18 гривень відповідачем у встановлені законодавством строки сплачені не були.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов висновку про задоволення заявлених позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 156,18 грн.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідача суми у розмірі 207933,00 гривень, що є сумою несплачених відповідачем зобовязань, нарахованих за податковим повідомленням-рішенням № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року судом першої інстанції помилково зроблено висновок щодо не доведення позивачем вручення податкового повідомлення-рішення № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року відповідачу, яке не є узгодженим у розумінні приписів статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як вбачається з матеріалів справи, 02 грудня 2010 року державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька, відповідачу ТОВ «Херсонавтотранс» було поштою направлено податкове повідомлення рішення про донарахування податкових зобовязань з комунального податку № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року за адресою: м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 143-а.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» зареєстроване за адресою: 83096, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 107.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що на зворотній стороні повідомлення про вручення поштового відправлення в рядку «за адресою» було помилково вказано адресу отримувача ТОВ «Херсонавтотранс»: 83096, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 143-а, в той час як на поштовому конверті було вказано адресу отримувача ТОВ «Херсонавтотранс»: 83096, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 107, яка була зазначена і в поштовому чеку.
Рекомендований лист був отриманий відповідачем 09.12.2010р., про що свідчить підпис відповідальної особи Клименко на зворотній стороні повідомлення про вручення поштового відправлення.
Факт отримання відповідачем рекомендованого листа 09.12.2010р. підтверджується також одержанням цією ж відповідальною особою Клименко на зворотній стороні повідомлення про вручення поштового відправлення іншого рекомендованого листа з податковими повідомленнями-рішеннями.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Порядок надсилання (вручення) податковими органами податкових повідомлень платникам податків визначений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 06 липня 2001 року «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій».
Приписами пункту 4.6. Наказу № 253 встановлено, що податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
25 січня 2011 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька на адресу відповідача була направлена податкова вимога № 83, яка відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 30 березня 2011 року.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає обгрунтованими позовні вимогив частині стягнення суми податкового боргу у розмірі 207933,41 грн., що є сумою податкових зобовязань, визначених податковим повідомленням-рішенням № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції судове рішення в частині відмови позивачу в задоволенні позовних вимог постановлене з порушенням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для його скасування в цій частині.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 199, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу державної податкової інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 р. у справі № 2а/0570/14143/2011 за позовом державної податкової інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення заборгованості - скасувати в частині відмови в задоволенні позову державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення заборгованості в розмірі 207933.41 грн.
Позов державної податкової інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення заборгованості в розмірі 207933.41 грн. задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» кошти у розмірі 207933.41 грн. на р/р 33117329700008, ОКПО 34687187, отримувач місцевий бюджет, Куйбишевська районна рада, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 р. залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина постанови складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 11 листопада 2011 року, в повному обсязі складена 16 листопада 2011 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України з дня складання рішення в повному обсязі
Головуючий суддяС.В. Білак
СуддіТ.Г.Гаврищук
М.Г. Сухарьок