Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2011 року справа №2а/0570/16846/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Компанієць І.Д.
суддів Блохін А. А. , Юрко І.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року по справі №2а/0570/16846/2011 за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» до управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся з зазначеним позовом до суду, просив визнати недійсним та скасувати рішення №297 від 02.06.2011 року про застосування фінансових санкцій в сумі 5626,53 грн та нарахування пені в сумі 168,80 грн за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником єдиного внеску. Мотивував позовні вимоги тим, що рішення прийняте відповідачем з перевищенням повноважень, висновки в рішенні відповідача неправомірні, оскільки з урахуванням приписів та вимог п.14 розділу ХУ Закону «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Крім цього Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачає нарахування пені.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року в задоволенні позовних вимог державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» до управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсним та скасування рішення відмовлено.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Доводи апеляції обґрунтовує порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.
ВП «Шахта «Шахтарська - Глибока» ДП «Шахтарськантрацит» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Шахтарської міської ради за юридичною адресою: 86200, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 33136569), про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.5).
23.05.2011 року ВП «Шахта «Шахтарська - Глибока» перерахувало кошти в рахунок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2011 року в розмірі 5626 грн., про що свідчить платіжне доручення від 20.05.2011 року № 574 від 23.05.2011 року (а.с.20).
Рішенням від 02.06.2011 року № 297 УПФУ в м. Шахтарську Донецької області застосувало фінансові санкції в сумі 5626 грн. 53 коп. та пеню в сумі 168 грн. 80 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Рішеннями ГУПФУ в Донецькій області від 25.06.2011 року № 10740/08 та від 08.09.2011 року № 18840/09-1 скарги ВП «Шахта «Шахтарська - Глибока» на зазначене рішення залишені без задоволення (а.с.21-25).
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України від 08.07.2010 року №2464-У1 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою -підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
В розумінні зазначеної норми Закону позивач є платником єдиного внеску.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Позивачем сума єдиного внеску сплачена 23.05.2011 року, тобто з порушенням строку, встановленому зазначеною нормою Закону.
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Судова колегія погоджується, що позивачем сума єдиного внеску сплачена з порушенням строку, встановленому Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосував до позивача фінансові санкції.
Відповідно ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ст. 8, ст. 12, ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України», правління Пенсійного фонду України постановою від 27.09.2010 року №21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за N 994/18289, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно п. 7.2.2 зазначеної Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Відповідно до п. 7.7 Інструкції рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених п. 7.2. розділу VII цієї Інструкції приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Форма рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску затверджена Додатком № 10 до Інструкції. Відповідна форма рішення містить вільні графи, яки заповнюються посадовою особою Територіального органу Пенсійного фонду України. При цьому графа, в якій зазначені підстави застосування штрафу та пені є незмінною та містить в собі посилання лише на п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», який передбачає лише застосування штрафу.
На підставі викладеного судова колегія не приймає доводи позивача про відсутність у відповідача законних підстав приймати рішення про нарахування пені, оскільки як законом, так і Інстукцією визначено право відповідача нараховувати пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято довод позивача, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, з наступних підстав.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язковогодержавного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України «Про загальообовязкове державне пенсійне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Враховуючи наведене та те, що єдиний внесок є консолідованим внеском, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його .нарахування і сплати визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким не передбачений перебіг строку сплати єдиного внеску гірничими підприємствами.
З огляду на зазначене судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем правомірно, в межах та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня, тому підстав для задоволення позовної заяви про скасування такого рішення органу владних повноважень не вбачається.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення судового рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року по справі №2а/0570/16846/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року по справі №2а/0570/16846/2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя І.Д.Компанієць
Cудді А.А.Блохін
І.В.Юрко