Постанова № 22460130, 24.11.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2011
Номер справи
2а-7122/11/1270
Номер документу
22460130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2011 року справа №2а-7122/11/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ляшенка Д.В.

суддів Ястребової Л.В. , Чумака С.Ю.

при секретарі Полторацькій С.С. за участі представника позивача Самохіна Ю.В., представника відповідача Трубі цина Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод” на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2011р. по справі №2а-7122/11/1270, за поданням Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську до Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод”, про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,-

В С Т А Н О В И В :

18 серпня 2011 року о 16 годині 00 хвилин до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до відкритого акціонерного товариства "Стахановський вагонобудівний завод" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

В обґрунтування подання заявником зазначено, що спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі СДПІ ВПП у м. Луганську) на підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77 Податкового кодексу України та наказу СДПІ ВВП у м. Луганську від 28 липня 2011 року №357 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод", наказу СДПІ ВПП у м. Луганську від 05 серпня 2011 року №373 "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод", направлень №315, №316, №317, №318, №319, №320, №321, №322, №323, №324, №325, №326, 327 та 328 робоча група у складі посадових осіб органу державної податкової служби 17 серпня 2011 року прибула о 10.00 до ВАТ "Стаханівський вагонобудівний завод" з метою виконання своїх посадових обов'язків, а саме проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод".

На виконання вимог ст.81 Податкового кодексу України посадовими особами СДПІ ВПП у м. Луганську та ДПА України в Луганській області були пред'явлені направлення на проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод", копія наказу про проведення перевірки та службові посвідчення осіб, які були зазначені в наказі та направленнях на проведення перевірки.

У допуску на територію підприємства посадовим особам податкового органу було відмовлено, що підтверджується актом "Не допуску до проведення перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" №56/08-3/00210890 від 17 серпня 2011 року.

Таким чином, заявник вважав, що своїми діями ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" не дотримався вимог чинного законодавства, порушив вимоги п.п.16.1.13, п.п.16.1.9 п.16.1 ст.16, абз. 3 п.п.81.1 с.81, абз.4 п.1 ст.20, ст.77 Податкового кодексу України.18.08.2011р. на підставі п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 розділу 11 Податкового кодексу України позивачем прийнято рішення про застосування повного адміністративного арешту майна підприємства.

СДПІ по роботі з великими платниками податків просила суд підтвердити правомірність прийняття цього рішення.

Постановою суду 1 інстанції подання задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову скасувати та постановити нове рішення, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.

В судовому засіданні представник відповідача скаргу підтримав, а представник позивача проти задоволення скарги заперечував.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" зареєстровано рішенням виконавчого комітету Стахановської міської ради за №13921050002000055 та згідно з довідкою №2/29-011 від 08 січня 2009 року взято на податковий облік в спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (а.с. 6).

Наказом спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 28 липня 2011 року №357 призначено проведення з 10 серпня 2011 року терміном 30 робочих днів документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби за період роботи з 01 січня 2009 року по 30 червня 2011 року, створивши робочу групу у складі: головного державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівельної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_4, головного державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівельної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_5 та старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівельної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_21. (а.с. 9).

Зазначений наказ отриманий ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" 01 серпня 2011 року (а.с. 35).

Наказом спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 05 серпня 2011 року №373 про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" до складу робочої групи, створеної згідно з наказом СДПІ ВПП у м. Луганську від 28 липня 2011 року, введено працівників ДПА в Луганській області, а саме: головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_22.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_23.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області Берещанську В.В.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_24; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_25.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_26.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області Мацигору В.В.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_28; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області ОСОБА_29.; головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Луганській області Овсяннікову Т.П. та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА в Луганській області Романенко А.О. (а.с.8). Зазначений наказ отриманий відповідачем 10 серпня 2011 року (а.с.38).

На підставі наказів спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 28 липня 2011 року №357 та від 05 серпня 2011 року №373 були видані направлення на перевірку від 09 серпня 2011 року №315, №316, №317, №318, №319, №320, №321, №322, №323, №324, №325, №326, 327 та 328 (а.с. 41-54).

Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби документальних планових виїзних перевірок встановлено статтями 77, 81 Податкового кодексу України.

Підпунктом 77.4 ст.77 Податкового кодексу встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (п.п.77.6 ст.77 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 81.1 с. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.

Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення на проведення перевірки або пред'явлення направлення, оформленого з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці другому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2 ст.81 Податкового кодексу України).

Статтею 94 Податкового Кодексу України визначено, що адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 ст.94 Податкового Кодексу України встановлено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті (пункт 94.3 статті 94 ПК України).

Згідно п.94.6 ст.94 ПК України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Пунктом 94.10 статті 94 ПК України передбачено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Судом встановлено, що 17 серпня 2011 року співробітники СДПІ ВПП у м. Луганську та ДПА в Луганській області прибули на ТОВ "Стахановський вагонобудівний завод" для проведення документальної планової виїзної перевірки. Однак співробітники ДПА в Луганській області, введені до складу робочої групи наказом СДПІ ВПП м. Луганську від 05 серпня 2011 року №373 "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" до проведення перевірки допущені не були, що підтверджується актом "Не допуску до проведення перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" №56/08-3/00210890 від 17 серпня 2011 року, актом "Відмови від отримання направлень від 09 серпня 2011 року №318, №319, №320, №321, №322, №23, №324, №325, №326" від 17 серпня 2011 року та актом "Відмови від отримання наказу №373 від 05 серпня 2011 року" від 17 серпня 2011 року. Також, зазначені обставини підтверджуються показаннями допитаних в судовому засіданні у якості свідків ОСОБА_21., ОСОБА_18, ОСОБА_22., ОСОБА_23., ОСОБА_24, ОСОБА_25., ОСОБА_26., ОСОБА_27., ОСОБА_28 та ОСОБА_29

Допитані в судовому засіданні в якості свідків в.о. головного бухгалтера ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" ОСОБА_19 та в.о. голови правління ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" ОСОБА_20 пояснили, що перешкод щодо допуску для проведення до перевірки відносно старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівельної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_21. посадовими особами ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" не вчинялися.

Вказані обставини сторонами не оспорюються, а акт "Не допуску до проведення перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" №56/08-3/00210890 від 17 серпня 2011 року складений стосовно не допуску до перевірки співробітників ДПА в Луганській області, введених до складу робочої групи наказом СДПІ ВПП м. Луганську від 05 серпня 2011 року №373 "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод", отриманого відповідачем 10 серпня 2011 року.

За зверненням начальника управління податкового супроводження підприємств машинобудівельної галузі, чорної металургії та інших СДПІ ВПП у м. Луганську 18 серпня 2011 року, заступником голови ДПА України в Луганській області - начальником СДПІ ВПП у м. Луганську 18 серпня 2011 року було винесено рішення №1 "Про застосування адміністративного арешту майна платника податків" та застосований повний адміністративний арешт майна платника податків ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" (а.с. 10, 55).

Правовою підставою для прийняття вказаного рішення визначений п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України і арешт застосований у зв”язку із встановленням обставини відмови платника податків від допуску посадових осіб ОДПС до перевірки.

Але зазначена норма містить обов”язкову умову виникнення зокрема вказаної обставини, а саме п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України встановлена обов”язковість наявності законних підстав для проведення перевірки.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2011р. у справі № 2а-7101/11/1270 задоволений позов ВАТ “Стаханівський вагонобудівний завод” і визнаний протиправним та скасований наказ СДПІ по роботі з великими платниками податків в м.Луганську № 373 від 05.08.2011р. "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод".

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2011р. зазначене судове рішення залишено без змін.

Тобто судовим рішенням встановлена протиправність наказу про проведення перевірки, наявність якого є обов”язковою умовою для виникнення у податкового органу права на проведення перевірки, а тому 17.08.2011р. у зазначених в наказі № 373 посадових осіб ОДПС не виникло законних підстав для перевірки відповідача і як наслідок відсутні передбачені п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України обставини, внаслідок з”ясування яких можливо приймати рішення про застосування арешту майна платника податку.

Враховуючи викладене судова колегія зазначає що судом 1 інстанції справу вирішено із порушенням норм матеріального права, а тому постанову належить скасувати.

Керуючись ст.ст. 195-196, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод” на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2011р. по справі №2а-7122/11/1270 - задовольнити і постанову суду скасувати.

В задоволенні подання Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську до Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод”, про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод” згідно рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Луганську від 18.08.2011р. відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Стахановський вагонобудівний завод” понесені судові витрати в сумі 1,70 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі.