Постанова № 22432502, 12.10.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
2а/0570/13058/2011
Номер документу
22432502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Полякова К.В.

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2011 року справа №2а/0570/13058/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Радіонової О.О.

суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.

при секретарі судового засіданняГурінович А.Б.

за участю представників від:

позивача: ОСОБА_2, представник за дов. від 30.08.2011р.

відповідача: не з»явився, повідомлений належним чином

розглянувши у відкритому судовомуТовариства з обмеженою відповідальністю

засіданні апеляційну скаргу «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат»

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від31 серпня 2011 року

по адміністративній справі № 2а/0570/13058/2011

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

«Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат»

до Головного управління

Державного казначейства України в Донецькій області

про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмови відповідача виконати рішення суду та зобов»язати відповідача повернути 111786,75 грн. на поточний рахунок № 26003962490244 в ПАО «ПУМБ» в м. Донецьку МФО 334851 ( а.с.3-5).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року у задоволенні позову було відмовлено ( а.с.63-65).

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що згідно виконавчого листа до примусового виконання передано вимога лише щодо зобов»язання ВДВС Авдіївського міського управління юстиції повернути певні грошові кошти на банківський рахунок ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат», адже не йде мова ані про стягнення коштів з рахунків державного чи місцевих бюджетів, ані з рахунків бюджетних установ.

Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що повернення 111786,75 грн. за рішенням суду до переліку підстав, передбачених Порядком виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, не входить, тому виконання зазначеного рішення не може бути віднесено до компетенції органів Державного казначейства України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» звернулося з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі ( а.с.69-70).

Апелянт зазначив, що факт помилкового стягнення та перерахування до бюджету виконавчого збору у сумі 11786,75 грн. був встановлений судом.

Судове рішення по справі № 2-а-8761/10/0570 підлягало виконанню не лише ВДВС. У виконавчому листі було вказано, що виконання судового рішення мало відбуватися у два кроки, по-перше, має бути повернуте власне виконання стягнення виконавчого збору, по-друге, підрозділ виконавчої служби був зобов»язаний повернути стягувану суму.

У судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу та просив суд її задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач по справі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32880626), що підтверджено Свідоцтвом про державну реєстрацію № 294302, довідкою Міжміського управління статистики у м.Ясинуватій Авдієвського міського відділу статистики та Статутом ( а.с.33-56).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 червня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-8761/10/0570 за позовом ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» до ВДВС Авдіївського МУЮ, третя особа із самостійними вимогами на предмет спору на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство «Родовід банк» про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору, повернення її виконання та повернення грошових коштів, позов було задоволено частково ( а.с.7-9).

Визнано протиправною та скасовано постанову про стягнення виконавчого збору від 22 березня 2010 року по виконавчому провадженню ВП №17760650 відділу державної виконавчої служби Авдіївського міського управління юстиції.

Повернуто виконання постанови відділу державної виконавчої служби Авдіївського МУЮ про стягнення виконавчого збору від 22 березня 2010 року по виконавчому провадженню ВП № 17760650 та зобов»язано відділ ДВС Авдіївського МУЮ повернути 111786,75 грн. на рахунок № 2600900257500 ЗАТ «Донгорбанк» у м. Донецьку, МФО 334970, відкритий на ім»я ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат».

Дана постанова була залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.08.2010р.

По справі № 2-а-8761/10/0570 було видано виконавчий лист, в якому передбачено: повернути виконання постанови ВДВС Авдіївського МУЮ про стягнення виконавчого збору від 22 березня 2010 року по виконавчому провадженню ВП № 17760650 та зобов»язати ВДВС Авдіївського МУЮ повернути 111786,75 грн. на рахунок № 26009002575000 ЗАТ «Донгорбанк» у м. Донецьк, МФО 334970, відкритий на ім»я Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» (а.с.10).

Постановою головного державного виконавця ППВР ВДВС Головного управління юстиції у Донецькій області від 05.10.2010р. було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом по справі № 2а-8761, виданим 21.09.2010р. ( а.с.11).

Постановою старшого державного виконавця ППВР ВДВС Головного управління юстиції у Донецькій області було повернуто виконавчий документ стягувачу з тих підстав, що зазначена сума (111786,75 грн.) перерахована ДВС Авдіївського МУЮ до державного бюджету. Виконання рішення суду неможливо ( а.с.12).

Головне управління державного казначейства України у Донецькій області листом від 17.02.2011р. № 19.1/02-74/135 повернуло ВДВС Авдіївського МУЮ постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.06.2010р. по справі № 2а-8761/10/0570 у зв»язку з тим, що відповідно до вимог п. 4 Постанови КМУ від 09.07.2008р. № 609 судові рішення по стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подають органам Державного казначейства юридичні та фізичні особи, на користь яких ці рішення прийняті ( а.с.13).

Позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням повернути суму у розмірі 111786,75 грн. за рішенням суду (листи № 13 від 22.03.2011р., від 24.05.2011р. № 030, від 20.06.2011р. № 033) ( а.с.14-16).

Листом від 29.03.2011р. № 20/03-69/218 відповідач повернув без виконання лист позивача від 22.03.2011р. № 13 та копію постанови Донецького окружного адміністративного суду від 04.06.2010р. по справі № 2-а-8761/10/0570 у зв»язку з направленням документів за неналежністю ( а.с.17).

Відповідач у своєму листі від 02.06.2011р. № 06.1-04/534-4601 повідомив позивача про те, що виконавчий лист ним не наданий, а надана постанова суду першої інстанції, резолютивна частина якої не містить рішення про повернення на його користь коштів у сумі 111786,75 грн., прийнято до відома (а.с.18).

Листом від 30.06.2011р. № 15-04/736-5487 відповідач повідомив позивача про те, що виконання зазначеного рішення не відноситься до компетенції органів казначейства, тому позивачу було повернуто без виконання оригінал виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду від 21.09.2010р. та копію постанови Донецького окружного адміністративного суду від 04.06.2010р. по справі № 2-а-8761/10/0570 ( а.с.19-20)

Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності відмови органу державного казначейства у поверненні коштів з державного бюджету.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Бюджетним кодексом України, Законом України від 21.04.1999р. № 606-Х1У «Про виконавче провадження» (далі Закон № 606), постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008р. № 609 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 25.05.2011р. № 536) ( далі постанова КМУ №609).

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:

1)розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;

2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов»язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов»язаннями;

3)ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку;

4)здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

За приписами ч. 1 ст.3 Закону № 606 у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються податковими органами, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.

Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів порядку ( ч. 2 ст. 3 Закону № 606).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008р. № 609 із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 25.05.2011р. № 536, затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин (втратила чинність згідно з постановою КМУ від 03.08.2011р. № 845).

Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів (далі-кошти бюджету) або бюджетних установ, шляхом безспірного списання, у тому числі з реєстраційних та спеціальних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, що прийняті судовими та іншими державними органами ( посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення ( п. 1 Порядку).

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що юридичні та фізичні особи, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подають ці рішення органам Державного казначейства що здійснюють безспірне списання, у разі, зокрема, повернення за рішенням суду.

Безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються бюджетні кошти, здійснюється на користь відповідної юридичної або фізичної особи на підставі судового рішення за рахунок, зокрема, сум надмірно або помилково зарахованих до бюджету платежів, внесених цією юридичної чи фізичної особою ( п. 5 Порядку).

З огляду на вищенаведені норми законодавства, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про те, що виконання зазначеного рішення суду не може бути віднесено до компетенції органів Державного казначейства України неправильним.

Документами, наявними в матеріалах справи, підтверджено, що сума виконавчого збору у розмірі 111 786,75 грн. була перерахована ДВС Авдіївського МУЮ до державного бюджету.

Відповідно до вимог ч. 2 та 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов»язковими до виконання на всій території України.

Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановленому законом.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає відмову Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області щодо виконання судового рішення неправомірною, а позовні вимоги щодо повернення позивачу суми виконавчого збору у розмірі 111786,75 грн. обґрунтованими, доказаними та такими, що підлягають задоволенню.

Посилання суду першої інстанції на Положення про Державне казначейство України, затверджене постановою КМУ від 21.12.2005р. № 1232, судова колегія вважає неспроможними, оскільки дане Положення втратило чинність з 21 квітня 2011 року одночасно з набранням чинності Указом Президента України від 13 квітня 2011 № 460/2011.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно зясував обставини, що мають значення для справи, не дотримався норм матеріального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного суду України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/13058/2011 задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/13058/2011 скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Головного управління державного казначейства України в Донецькій області виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 2-а-8761/10/0570.

Зобов»язати Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області повернути кошти у сумі 111786,75 грн. на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» № 26003962490244 в ПАО «ПУМБ» в м. Донецьку МФО 334851.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 12 жовтня 2011 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена та підписана колегією суддів 14 жовтня 2011 року.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська