Ухвала суду № 22432055, 06.10.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2011
Номер справи
2а-5907/11/1270
Номер документу
22432055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2011 року справа №2а-5907/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ляшенка Д.В.

суддів Гімона М.М. , Карпушової О.В.

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів Ляшенка Д.В., Гімона М.М., Карпушової О.В. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2011 р. у справі №2а-5907/11/1270, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім Луганськхолод” до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, про визнання протиправними дій та зобов”язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

07липня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Луганськхолод" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, у якому позивач просив:

-визнати протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття поданих товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Луганськхолод" податкових декларацій за період з травня по грудень 2010 року, уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року, декларацій на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців та 2010 рік;

-зобов'язати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти та вважати поданими податкові декларації за період з травня по грудень 2010 року, уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року, декларацій на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців та 2010 рік товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Луганськхолод" із занесенням до електронних баз даних податкової звітності, в тому числі до картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Луганськхолод" датою їх вручення.

В обґрунтування заявлених вимог що ТОВ "ТД Луганськхолод" зазначило, що воно намагалося подати відповідачу нарочним податкову звітність з ПДВ за період з травня по грудень 2010 року, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року, декларації на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців та 2010 рік. Однак, всупереч чинному законодавству податкові декларації не приймалися відповідачем, у зв'язку з чим позивач подав вказану звітність шляхом поштових відправлень.

Згідно з п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв у 2010 році, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" наведено вичерпний перелік підстав для невизнання наданих декларацій податковою звітністю, а саме: податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.

Як вбачається з дублікатів податкових декларацій за період з травня по грудень 2010 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року, декларацій на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців та 2010 рік, поданих ТОВ "ТД Луганськхолод", вони мають всі обов'язкові реквізити, підписи посадових осіб, відбитки печаток. Отже жодної передбаченої Законом підстави невизнання звітності як податкової декларації, немає.

Крім того, у порушення п.п.4.1.3 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідач жодного разу не надіслав позивачу повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином.

Тільки у квітні 2011 року у відповідь на запит підприємства, про невизнання податкової звітності позивача було повідомлено відповідачем у листі № 1426/28-517 від 07.04.2011р.

Постановою суду 1 інстанції позов задоволений.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою у позові відмовити повністю.

Представники сторін за викликом до суду не прибули.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Луганськхолод" (ідентифікаційний код 31995853) є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 22.05.2002 №1 382 120 0000 004113 (а.с.18-19).

Позивач знаходиться на податковому обліку у Ленінській МДПІ у м. Луганську з 28.05.2002 за № 206-01, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 01.03.2011 за №314 (а.с.20).

У відповідності до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" (який був чинним до 01 січня 2011 року) ТОВ "ТД Луганськхолод" зареєстровано платником податку на додану вартість, йому присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 319958512365, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 04.06.2002 № 17306625 (а.с.24).

На виконання вимог п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Закону України "Про податок на додану вартість", Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 1997 року за № 250/2054 (у редакції наказу від 15 червня 2005 року № 213, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України ЗО червня 2005 року за № 702/10982) (які були чинними на час виникнення спірних правовідносин), п.49.18 ст.49, п.54.1 ст.54, п.202.1 ст.202 ПК України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 січня 2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 року за № 197/18935, ТОВ "ТД Луганськхолод" надіслало кур'єрською доставкою та поштою до Ленінської МДПІ у м. Луганську податкові декларації з податку на додану вартість за період з травня по грудень 2010 року та уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року (а.с.25-121).

Подані ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за період з травня по грудень 2010 року та уточнюючий розрахунок за квітень 2010 року були прийняті відповідачем, але не визнані як податкова звітність.

Згідно листів Ленінської МДШ у м. Луганську № 26145/28-521 від 21.06.2010, № 36318 від 13.08.2010, № 42109 від 10.09.2010, № 46582 від 08.10.2010, № 55386 від 22.11.2010, №60529 від 15.12.2010, №2460 від 20.01.2011:

-подані 21.06.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларація з ПДВ за травень 2010 року, уточнюючий розрахунок з ПДВ за квітень 2010 року не скріплено печаткою підприємства та підписами посадових осіб (а.с.139);

-подана 13.08.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларація з ПДВ за липень 2010 року не скріплена печаткою підприємства та підписами посадових осіб (а.с.146);

-у поданій 10.09.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за серпень 2010 року на печатці підприємства наявні помарки (а.с.149);

-у поданій 08.10.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за вересень 2010 року відсутній аркуш-частина III "розрахунки з бюджетом за звітний період" (а.с.153);

-у поданій 22.11.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за жовтень 2010 року у додатку 1 до декларації відсутні підписи відповідних посадових осіб, також вони не скріплені печаткою підприємства (а.с.157);

-у поданій 15.12.2010 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за листопад 2010 року відсутній реєстр в електронному вигляді (а.с.162);

-у поданій 21.01.2011 ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з ПДВ за грудень 2010 року не зазначено повне найменування платника податків згідно з реєстраційним документами (а.с.164).

До 01 січня 2011 року спеціальним законом з питань оподаткування був Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон № 2181).

У відповідності із п. 1.11 ст.1 Закону № 2181 податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань регулюється ст.4 Закону № 2181.

Згідно з п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" п.п.4.2.2 п.4.2, а також п.4.3 цієї статті.

Відповідно до п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом. Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень п.п.4.1.7, не застосовується.

Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку. Незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених п.5.3 ст.5 цього Закону. Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Згідно із п.3.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 1997 року за № 250/2054 (у редакції наказу від 15 червня 2005 року № 213, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України ЗО червня 2005 року за № 702/10982) (надалі - Порядок № 166), декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти Е-mail; поштовими відправленнями.

Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі -електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством (пункт 3.4 Порядку № 166).

У разі подання декларації на паперових носіях платником згідно з п.п.4.1.2 п.4.1 Порядку № 166 подається до податкової інспекції (адміністрації) за його місцезнаходженням оригінал декларації (з оригіналами відповідних додатків).

У відповідності із п.4.2 Порядку № 166 у складі декларації повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, у тому числі розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/ (спеціальної).

У разі подання уточнюючих розрахунків, у яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі самі розшифровки подаються на суму уточнення, а також: у разі наявності експортних операцій - оригінали п'ятого основного аркуша (примірника декларанта) вантажної митної декларації (оригінали аркушів ВМД нової форми МД-2 з позначенням "3/8"); при поданні розрахунку суми бюджетного відшкодування - копії погашених податкових векселів, у разі їх наявності. Розшифровки подаються: на паперових носіях з копією, за бажанням платника, на магнітних носіях; або в електронному вигляді у форматі, затвердженому ДПА України, за допомогою телекомунікаційних мереж загального користування з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису, що повинно бути підтверджено сертифікатом відповідності або позитивним висновком за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, одержаним на ці засоби від Адміністрації Держспецзв'язку, та наявності посилених сертифікатів відкритих ключів, отриманих згідно із законодавством.

Відповідно до п.4.3 Порядку № 166 податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому разі, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією (письмове звернення надсилається поштою з повідомленням про його вручення) надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

З 01 січня 2011 року набрав законної сили Податковий кодекс України, в якому статтею 48 встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити (обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків): тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності). У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період. Податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку; фізичною особою -платником податків або його законним представником; особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.

У відповідності із п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

Згідно з п.49.11 ст.49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п.48.3 та п.48.4 ст.48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.1 пункту 49.11); у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.2 пункту 49.11).

У разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків згідно з п.49.12 ст.49 Податкового кодексу України має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання (підпункт 49.12.1 пункту 49.12); оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу (підпункт 49.12.2 пункту 49.12).

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку та заповнена з порушенням норм п.48.3 та п.48.4 ст.48 цього Кодексу, у відповідності із п.49.15 ст.49 Податкового кодексу України вважається неподаною.

Оглядом податкових декларацій з податку на додану вартість за період з травня по грудень 2010 року та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням помилок за квітень 2010 року, що знаходяться у позивача, встановлено, що позивачем при поданні зазначених податкових декларацій та уточнюючого розрахунку були додержані всі вимоги як до форми податкової декларації, так і до порядку її заповнення, а тому підстави для їх невизнання відповідачем як податкова звітність відсутні.

На виконання вимог п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" і Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 березня 2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 квітня 2003 року за № 271/7592 (які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин) ТОВ "ТД Луганськхолод" надіслало кур'єрською доставкою та поштою до Ленінської МДШ у м. Луганську податкові декларації з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців 2010 року та 2010 рік (а.с. 122-131).

Подані ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців 2010 року та 2010 рік були прийняті відповідачем, але не визнані як податкова звітність.

Згідно листів Ленінської МДПІ у м. Луганську № 34055 від 02.08.2010, № 52495 від 08.11.2010, №4955 від 08.02.2011р.

-у поданій 02.08.2010р. ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації за 1 півріччя 2010 року не зазначена повна назва підприємства (а.с. 167);

-у поданій 08.11.2010р. ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації за 9 місяців 2010 року не зазначена повна назва підприємства (а.с. 170);

-у поданій 08.02.2011р. ТОВ "ТД Луганськхолод" декларації за 2010 рік не зазначена повна назва підприємства (а.с. 174).

Але підстав для невизнання як податкової звітності декларацій з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя, 9 місяців 2010 року та 2010 рік, у відповідача не було, оскільки позивачем при поданні зазначених податкових декларацій були додержані всі вимоги як до форми податкової декларації, так і до порядку її заповнення.

Таким чином судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2011 р. у справі №2а-5907/11/1270 залишити без задоволення , а постанову суду без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Суддя-доповідач: Д.В.Ляшенко

Судді: М.М.Гімон

О.В.Карпушова