Головуючий у 1 інстанції - Яковлев Д.О.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2011 року справа №2а-3825/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Попова В.В.
суддів Лях О.П. , Горбенко К.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі № 2а-3825/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "ЛКТ-Плюс" до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про скасування рішень від 13.04.2011 №817, від 09.06.2011 № 1163, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2011 року у справі № 2а-6135/11/1270 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «ЛКТ - плюс» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про скасування рішень від 13.04.2011 № 817, від 09.06.2011 № 1163 та зобов'язання вчинити певні дії, задоволені частково.
Скасовано рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 13.04.2011 №817.
Скасовано рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.06.2011 № 1163.
В іншій частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «ЛКТ - плюс» відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «ЛКТ - плюс» (ідентифікаційний код 24850223, місцезнаходження: 91004, Луганська область, м. Луганськ, вул. Острая могіла, буд. 27) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1,70 грн. (одна гривня сімдесят копійок).
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовує неправильним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права і просить постанову суду скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлені наступні обставини по справі.
ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс» зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 23.09.1997 (а.с. 11).
Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення позивачу видано ліцензію провайдера програмної послуги Серії НР № 0310-п, строком з 11 березня 2004 року по 11 березня 2014 року (а.с. 12-22).
13 квітня 2011 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення винесено рішення № 817, яким призначено позапланову перевірку діяльності ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс», м. Луганськ на предмет дотримання вимог ч. 2,5 ст. 42, п. а) ч.І ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (а.с.24).
Листом від 18.04.2011 № 17/794 директора ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс» ОСОБА_3 було повідомлено, що відповідно до рішення Нацради з питань телебачення і радіомовлення від 13.04.2011 № 817, 12.05.2011 буде проведена позапланова перевірка діяльності очолюваного ним товариства, ліцензія НР № 0310-п від 11.03.2004. Згідно з п. 6.2.5 та 6.2.6 Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги України, затвердженої рішенням Національної ради від 24.01.2007 № 69, просили забезпечити умови для проведення перевірки й завчасно підготувати документи та їх копії, необхідні для долучення до матеріалів перевірки (а.с.23).
На виконання рішення Нацради від 13.04.2011 № 817 було видано наказ від 18.04.2011 № 5/142 «Про позапланову перевірку ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс» та видане посвідчення від 22.04.2011 № 94 для проведення 12.05.2011 позапланової перевірки (а.с. 44, 45).
Листами від 26.05.2011 № 17/1118 та від 01.06.2011 № 17/1170 директора позивача, було запрошено взяти участь у засіданні Нацради з питань телебачення і радіомовлення, на якому буде розглянуто питання «Про відмову ліцензіата ТОВ «ГРК «ЛКТ - плюс» у проведенні позапланової перевірки» (а.с. 127. 128).
09 червня 2011 року Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення винесено рішення № 1163, яким константовано факт відмови ліцензіата ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс» у проведенні 12.05.2011 позапланової перевірки, що є порушенням чинного законодавства та оголошено попередження (а.с. 129).
ТОВ «ТРК «ЛКТ - плюс» є провайдером програмної послуги на підставі виданої Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення ліцензії, тобто є суб'єктом правовідносин, в яких застосовуються оскаржувані рішення відповідача.. Відповідно до преамбули Закону України «Про телебачення і радіомовлення, цим Законом та Конституцією України регулюються відносини, що виникають у сфері телебачення та радіомовлення, на території України, визначаються правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань. Частиною 1 ст.З Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» визначено, що діяльність Національної ради грунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обгрунтованості прийнятих рішень.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - спеціальний конституційний, постійно діючий позавідомчий державний орган.
Правові засади формування та діяльності, статус, компетенція, повноваження, функції Національної ради та порядок їх здійснення визначаються Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».
Таким чином, відповідно до приписів ч.2 ст.19 Конституції України, приписів ч.ч. 3,4 ст.7 Закону, Національна Рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка с суб'єктом владних повноважень, має право приймати рішення тільки в межах повноважень та у спосіб, встановлений Законом України «Про телебачення і радіомовлення». Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та Конституцією України.
Пунктом 4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» передбачено вичерпний перелік наглядових повноважень Національної ради.
Планом проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги України на перше півріччя 2011 року, затвердженим рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 1876 від 15.12.2010, планових заходів нагляду стосовно ТОВ «ТРК «ЛКТ-Плюс» передбачено не було. Тому суд вважає, що «моніторинг програм» носив характер позапланового заходу.
Статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», передбачено, що:
1. Підставами для здійснення позапланових заходів є:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю):
звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;
неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
2.Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. 3.Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа. Вимогами п.п. 11 і 12 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що: плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання і перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до відповідного журналу суб'єкта господарювання (за його наявності). Як вбачається з акту моніторингу програм у багатоканальній телемережі від 26.02.2011, він був проведений спеціалістом І категорії секретаріату Представника Нацради України в Луганській області ОСОБА_4. одноособово, без залучення та ознайомлення з його результатами представників позивача (а.с. 86-87), тобто в порушення зазначених вище норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Статтею 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» передбачено такий захід державного нагляду, як «офіційний моніторинг телерадіопрограм».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»:
передача (телерадіопередача) - змістовно завершена частина програми (телерадіопрограми), яка має відповідну назву, обсяг трансляції, авторський знак, може бути використана незалежно від інших частин програми і розглядається як цілісний Інформаційний продукт;
програма (телерадіопрограма) - поєднана єдиною творчою концепцією сукупність передач (телерадіопередач), яка має постійну назву і транслюється телерадіоорганізацією за певною сіткою мовлення;
трансляція (телерадіотрансляція) - початкова передача, яка здійснюється наземними передавачами, за допомогою кабельного телебачення або супутниками будь-якого типу в кодованому або відкритому вигляді телевізійних чи радіопрограм, що приймаються населенням;
телерадіоорганізація - зареєстрована у встановленому законодавством порядку юридична особа, яка на підставі виданої Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення ліцензії на мовлення створює або комплектує та/чи пакетує телерадіопрограми і/або передачі та розповсюджує їх за допомогою технічних засобів мовлення;
Відповідно до виданої ліцензії ТОВ «ТРК «ЛКТ-плюс» здійснює надання програмної послуги, не є телерадіоорганізацією, не здійснює телерадіотрансляцію телерадіопрограм, оскільки займається іншим видом господарської діяльності в галузі телебачення і радіомовлення. Враховуючи, що Закон України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» не передбачає такого заходу, як «моніторинг програмної послуги», суд робить висновок, що посилання відповідача в рішенні від 13.04.2011 № 817 на результати проведеного моніторингу програм ТОВ «ТРК «ЛКТ-плюс», як на підставу для призначення позапланової перевірки діяльності відповідача не відповідає нормам діючого законодавства України.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Нацради з питань телебачення і радіомовлення від 13.04.2011 № 817 було прийнято в порушення норм діючого законодавства України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Також колегія суддів зазначає, що рішення суду першої інстанції про необхідність скасування рішення від 09.06.2011 №1163, є правомірним, оскільки рішення від 13.04.2011 № 817, що передувало та було підставою для винесення рішення від 09.06.2011 № 1163, за результатами судового розгляду справи визнано протиправним внаслідок невідповідності нормам діючого законодавства України.
Щодо позовних вимог стосовно зобов'язання відповідача прийняти рішення про скасування попередження, оголошеного ТОВ «ТРК «ЛКТ-плюс» за рішенням Нацради з питань телебачення і радіомовлення від 09;06.2011 № 1163, суд не вбачає правових підстав для їх задоволення, оскільки це рішення безпосередньо скасовано судом.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції перевірено доводи сторін, дано їм правильну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі № 2а-3825/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "ЛКТ-Плюс" до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про скасування рішень від 13.04.2011 №817, від 09.06.2011 № 1163 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : В.В. Попов О.П.Лях
К.П. Горбенко