Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2011 року справа №2а/0570/12515/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Компанієць І.Д.
суддів Блохін А. А. , Міронової Г.М.
при секретарі судового засідання Костроміної Г.С.,
за участю:
представника відповідача Мельниченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/12515/2011 за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» до Шахтарського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття про визнання недійсним рішення № 6 від 29.06.2011 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу повністю у сумі 119 926,91 грн., -
В С Т А Н О В И Л А:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» (далі ДП «Шахтарськантрацит») звернулось до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи вимоги тим, що відповідач нарахував пеню на підставі нормативно-правових актів, які втратили чинність. З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким передбачено, що стягнення заборгованості зі страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01.01.2011р., в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011р. не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Оскільки нарахування недоїмки та пені було здійснено після 01.01.2011 року, тому на момент винесення рішення відповідач втратив повноваження щодо пред'явлення вимоги про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року в задоволенні позовних вимог ДП «Шахтарськантрацит» до Шахтарського міського центру зайнятості про визнання недійсним рішення № 6 від 29.06.2011 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу повністю у сумі 119 926,91 грн. - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив апеляційний суд скасувати це рішення оскільки воно прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що з 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску», Прикінцевими та перехідними положеннями якого передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
На момент винесення спірного рішення відповідач втратив повноваження щодо предявлення вимоги про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, оскільки нарахування недоїмки та пені здійснено після 01.01.2011 року.
Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити судове рішення без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
ДП «Шахтарськантрацит», є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30.04.2003 року, що підтверджується свідоцтвом Серії А00 № 670982; включено до ЄДРПОУ за № 32299510; у структурі має відокремлений підрозділ «Управління допоміжного виробництва» (код ЄДРПОУ № 36525715), який взятий на облік як платник страхових внесків 16.06.2009 року. (а.с.11-13)
25 травня 2011 року Шахтарський міський центр зайнятості на підставі направлення від 19 травня 2011 року № 97, статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та відповідно до наказу Шахтарського міського центру зайнятості від 28 квітня 2011 року № 148 здійснив планову перевірку відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 грудня 2009 року по 30 квітня 2011 року, результати якої викладені в акті № 100 від 26 травня 2011 року. (а.с.33,34,35-38)
Відповідно до висновків акту № 100 від 26 травня 2011 року встановлено, що ВП «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» сплатило страхові внески не в повному обсязі, а саме: залишок недоїмки зі сплати страхових внесків - 102 929,50 грн., в т.ч. донарахованих внесків - 0 грн., пеня - 21 034,35 грн. (в т.ч. пеня минулих років 4 036,94 грн., за актом - 16 997,41 грн.), штраф за неповне нарахування страхових внесків - 0 грн. (а.с.7-10)
29 червня 2011 року Шахтарським міським центром зайнятості на підставі акту перевірки від 26.05.2011 року № 100 прийнято рішення № 6 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу. Даним рішенням з ВП «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» стягнуто прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) в розмірі 102 929,50 грн., пеню в розмірі 16 997,41 грн. (а.с.6)
Згідно акту звірки взаєморахунків, складеного між сторонами станом на 01.06.2011 року сума заборгованості на випадок безробіття по ВП «Управління допоміжного виробництва» ДП «Шахтарськантрацит» складала 102 929,50 грн., пеня - 21 034,35 грн.(а.с.35)
Позивачем не заперечується наявність суми недоїмки за ВП «Управління допоміжного виробництва» ДП «Шахтарськантрацит» зі сплати страхових внесків у сумі 102 929,50 грн.
Суть спору полягає в правомірності стягнення з позивача простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, в тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу після 01.01.2011 року.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Відповідно до ч.3 ст.8 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення", цим Законом, іншими законами у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду, в тому числі Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 р. N 339 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. за N 30/5221.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з рішення від 29.06.2011 року, з боку позивача встановлено порушення п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобовязаний подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про:
прийняття на роботу працівників;
розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних;
виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю;
використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
Фондом виявлено порушення сплата страхових внесків не в повному обсязі, внаслідок чого виникла недоїмка, на яку нарахована пеня.
Керуючись ч.4 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідач прийняв рішення стягнути з позивача прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) у розмірі 102929,50 грн, та пеню в розмірі 16997,41 грн.
Відповідно до ч.4 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
При цьому відповідно до ч.1 ст.38 зазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за:
порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;
несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.
Відповідно до п.7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
В акті зазначається: за який період проведено перевірку, які виявлено порушення при нарахуванні і сплаті страхових внесків.
У разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладанням штрафу.
Пунктом 7.1 Інструкції визначено, що з набранням чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій (пені та штрафів) центри зайнятості мають право здійснювати перевірки щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування та застосовувати фінансові санкції відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Перевірка платників щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків за період з дня проведення останньої перевірки або з дати набуття статусу платника страхових внесків (якщо перевірка проводиться вперше) до 1 січня 2011 року здійснюється центрами зайнятості одноразово.
Інструкція, як і ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", яка регламентує вчинене порушення, встановлене відповідачем у акті перевірки до теперішнього часу є діючими, не втратили чинність згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 1 січня 2011 року, тобто, діяли на дату прийняття спірного рішення.
Крім цього, як вбачається, з розрахунку пені за результатами перевірки (а.с.10) з 01.01.2011 року відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідач не нараховував пеню після 01.01.2011 року, а недоїмка та пеня за спірним рішенням виникли до 01.01.2011 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
На підставі зазначеного, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідач прийняв спірне рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення судового рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/12515/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/12515/2011 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена та підписана колегією суддів 24 жовтня 2011 року.
Головуючий суддя І.Д.Компанієць
Судді Г.М.Міронова
А.А.Блохін